Zde můžete vkládat své dotazy související s činností městské části Praha 4 a Úřadu městské části Praha 4. Pro vložení dotazu tazatelem není třeba se registrovat ani přihlašovat, nový dotaz můžete položit přímo pomocí formuláře.

Vaše dotazy jsou zpravidla zveřejněny (včetně jména a předmětu dotazu) po zodpovězení příslušným zaměstnancem Úřadu MČ Praha 4 nebo voleným zástupcem samosprávy (řešitelem, řešiteli).

Přijaty k dalšímu zpracování jsou jen jasně formulované a konkrétní dotazy vztahující se k jednotlivým tématům. Další podmínkou pro zpracování je uvedení celého jména (jméno a příjmení), předmětu a reálného e-mailového kontaktu.

Některé dotazy jsou řešitelem (řešiteli) zodpovídány přímo, a to na e-mailovou adresu uvedenou tazatelem při vložení dotazu. Následně se zde tedy otázka a odpověď nemusí zobrazit. Je plně na řešiteli(lích), jakou formu odpovědi (nebo jejich kombinaci) zvolí.

Pokud je Váš dotaz obsáhlejší, komplikovanější nebo zahrnuje širší problematiku, doporučujeme Vám obrátit se na konkrétní zaměstnance úřadu .

Vyplněním povinných polí formuláře (jméno, předmět, e-mail, otázka) a jeho odesláním vyslovuje tazatel souhlas s jejich zpracováním a archivací ze strany MČ Praha 4 a s jejich využitím k další komunikaci mezi tazatelem a řešitelem (řešiteli).

UPOZORNĚNÍ: Pokud pošlete správně vyplněné údaje, tak vám z e-mailové adresy ...@publix.cz během pár minut dorazí potvrzení. Zde pro jistotu zkontrolujte i vaši nevyžádanou poštu. Pokud potvrzení nedorazí, tak jste uvedli neexistující e-mailovou adresu a váš dotaz nemůže být dále zpracován. Z výše uvedené adresy odesílá potvrzení automat a nemůže být používána k dotazům a další korespondenci. 

 Vložit otázku do tohoto tématu


*  
*  
*    
 
*  


Otázky k tomuto tématu


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: Umělecká a autorská činnost (Filip Kolínský 28.08.2022 12:24) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,

  Dočetl jsem se, že na tvorbu a následný prodej umělecké činnosti není třeba žádat o živnostenské oprávnění.

  Jedná se o činnost vedlejší, při studiu.

  Věřím, že digitální a tradiční malba/kresba a prodej kopií v podobě plakátů, placek, nálepek, magnetů a originálů (ať už autora nebo zhotovené na zakázku bez dlouhodobé spolupráce) definici splňují.


  Platí to samé i pro následující?

  Tvorba 3D modelů, jeho reprodukce (3D tisk), zpracování (barvení, přidání drobné elektroniky - diody, ...) a následný prodej. Jedná-li se o model, který lze považovat za umělecký (sošky, přívěšky a jiné módní doplňky, ...)

  Šitá textilní tvorba autorská nebo zakázková, konkrétně plyšáci a a části/komplety plyšových kostýmů/maskotů/furry s molitanovou/plastovou bází a následný prodej.  Stačí se tedy registrovat u daňového úřadu a vést daňovou evidenci?

  Platí stejné podmínky i pro příjmy ze zahraničí (objednávky z, prodeje do zemí EU, ale i mimo)?

  Děkuji,
  Kolínský
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 12.09.2022 15:43)
   Dobrý den,
   dle § 3 odst.1 písm.b) živnostenského zákona platí, že živností není využívání výsledků duševní tvůrčí činnosti, chráněných zvláštními zákony, jejich původci nebo autory.
   Pro Vaše rozhodování, jaké živnostenské oprávnění by bylo nutné v případě, že by Vaše činnost spadala do činností dle živnostenského zákona, Vám doporučuji seznámit se s nařízením vlády č.278/2008 Sb. , o obsahových náplních jednotlivých živností.
   Toto nařízení vlády a více informací naleznete i na www.praha4.cz .
   Dotazy týkající se daňové evidence a příjmů ze zahraničí nespadají do kompetence živnostenských úřadů ale Finančních úřadů.
   S pozdravem
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Adresa sidla (Tereza Vaňková 30.08.2022 0:09) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,
  potřebovala bych změnit sídlo, které mám uvedeno na ŽL na adresu svého trvalého bydliště. Je potřeba na živnostenský úřad přinést nejake dokumenty, které dovoluji si sídlo zde prehlasit nebo stačí dorazit jen s občanským průkazem bez nějakého písemného souhlasu.
  dekuji
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 12.09.2022 15:38)
   Dobrý den,
   pokud hodláte změnit adresu sídla na adresu svého trvalého bydliště, není potřeba dokládat právní důvod pro užívání této adresy jako sídla. Postačí vyplnit změnový list a doručit tento formulář na kterýkoliv živnostenský úřad v ČR.
   Správní poplatek je 100 Kč.
   Formulář a více informací naleznete i zde na www.praha4.cz .
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: rekvalifikace - cukrář (Nela kordiaková 19.08.2022 14:01) – Živnostenský úřad


  Dobrý den,  mám dotaz ohledně rekvalifikace na cukrářku.

  https://ivex.cz/kurzy/cukrar-uplna-kvalifikace/

  Prosím, vztahuje se rekvalifikace na cukráře na založení e-shopu s fitness a zdravými cupcaky, dorty?

  Nebo na takové odvětví je uplně něco jiného?

  Koukala jsem, že třeba na výrobu domácího pečiva je jiná rekvalifikace. Tak zda bych nedělala něco zbytečně?

  Moc děkuji  S pozdravem  Kordiaková Nela
  • Odpověď: (webmaster Roman Rogner (rrogner) 22.08.2022 17:37)
   Dobrý den paní Kordiaková,
    
   Vámi popsaná úplná profesní kvalifikace Cukrář, kód: 29-99-H/15 splňuje podmínky živnostenského zákona pro získání řemeslné živnosti „Pekařství, cukrářství“. Obsahovou náplň uvedené řemeslné živnosti najdete v Nařízení vlády č. 278/2008 Sb., o obsahových náplní jednotlivých živností, ve znění pozdějších předpisů. Tím, že získáte úplnou profesní kvalifikaci pro činnost cukrář, tak můžete ohlásit řemeslnou živnost „Pekařství, cukrářství“ v celém rozsahu a následně ji můžete v uvedeném rozsahu provozovat.
   V případě, že byste si i tak chtěla rozšířit Vaší odbornost, můžete si dodělat úplnou profesní kvalifikaci Pekař, kód 29-99-H/14.
    
   S pozdravem
    
   Robert Martišek
   Vedoucí oddělení živností a koncesí
   Živnostenský odbor
   Úřad MČ Praha 4
 • Otázka: změna příjmení (Zuzana Kladivíková 04.08.2022 11:18) – Živnostenský úřad
  Dobrý deň,
  chcela by som sa opýtať ako postupovať v prípade zmeny priezviska po svatbe. Osvč vykonávam ako zahraničná osoba, svatba bola v ČR, trvalý pobyt.v ČR mám. Prebehne zmena údajov automaticky z registru obyvateľov alebo je potrebné ju nahlašovať? Ak je potrebné zmenu nahlásiť, stačí mi k tomu oddací list, alebo musím prísť už s novým dokladom?
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 09.08.2022 8:41)
   Dobrý den,
   dle kontroly Vašich údajů v registru živnostenského podnikání dosud ke změně Vašeho příjmení v tomto registru nedošlo. Z tohoto důvodu doporučuji vyplnit formulář změnový list, ve kterém uvedete původní příjmení a nové příjmení. Ohlásit tuto změnu můžete na kterémkoliv živnostenském úřadě v ČR. Správní poplatek je 100 Kč.
   Změnový list naleznete na www.praha4.cz . Postačí doložit oddací list. Vzhledem k tomu, že v některých případech dochází k automatické změně příjmení v registru živnostenského podnikání, doporučuji Vám sledovat Vaše údaje v registru živnostenského podnikání na www.rzp.cz .
   S pozdravem
   Ing. PavlaMelšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Rozsireni oboru cinnosti u s.r.o. (Marina 29.07.2022 13:18) – Živnostenský úřad
  Dobry den,
  co je potřeba pro rozšířeni oboru činnosti u s.r.o.? Da se to udělat datovkou nebo osobně?
  Děkuji
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 09.08.2022 8:36)
   Dobrý den,
   pokud máte živnostenské oprávnění na volnou živnost Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona a hodláte tuto živnost rozšířit o další obor, postačí vyplnit změnový list , ve kterém uvedete čísla oborů nebo k vyplněnému změnovému listu přiložíte formulář seznam oborů činností náležejících do živnosti volné ,, výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách a až 3 živnostenského zákona,,.
   Podání lze učinit u kteréhokoliv živnostenského úřadu v ČR a to do datové schránky, poštou, přes podatelnu či osobní návštěvou živnostenského úřadu.
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: živnostenský list (Miriam 25.07.2022 20:26) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,
  když si budu chtít založit živnost je potřeba si ho založit v městě trvalého bydliště nebo je možné i v jiném města mimo trvalého pobytu?
  Předem děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (webmaster Roman Rogner (rrogner) 27.07.2022 15:27)
   Dobrý den,
    
   místní příslušnost pro podání podle živnostenského zákona byla zrušena. Z tohoto důvodu můžete podání učinit u kteréhokoliv živnostenského úřadu v ČR.
    
   S pozdravem
    
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: Nikiforova (Veoleta 08.07.2022 10:31) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, chtěla bych zjistit jestli v součástce době muže Rezident RF s krátkodobým vizumem se registrovát k podnikání - volné živnosti ? A to v případě ze v ČR vlastní nemovitosti . Děkuji
  • Odpověď: (webmaster Roman Rogner (rrogner) 19.07.2022 13:14)
   Dobrý den,
    
   dle § 5 živnostenského zákona platí, že zahraniční fyzická osoba, která hodlá na území České republiky provozovat živnost a která má podle zvláštního zákona povinnost mít pro pobyt na území České republiky povolení, musí k ohlášení živnosti a k žádosti o koncesi doložit doklad prokazující udělení víza k pobytu nad 90 dnů nebo povolení k dlouhodobému pobytu, a to bez ohledu, zda na území ČR vlastní nemovitost.
    
   S pozdravem
    
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského 
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: Registrace a pusobnost (Lukáš Greg 15.07.2022 12:22) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, rád bych si zaregistroval 2 živnosti a v online formuláři to píše, ať napíšu provozovnu, ale ta není, jelikož se pohybuji pokaždé jinde (kanceláře, fitka apod), v tomto případě informace vyplňovat nemusím?
  Další otázka je ohledně působnosti v jiném státě (Příloha pro správu sociálního zabezpečení) - chci se zaregistrovat jako vedlejší činnost a působnost celosvětově. Tady v této sekci se ptají na stát, ale to nemohu určit, odkud ze světa budu mít klienty, a ani v těch státech nebudu účasten siciálním pojištěním. Co vyplnit tady? Co se ke mě nevztahuje, stačí nechat prázdné?
  A poslední věc, dočetl jsem se, že jako vedlejší živnost nemusím oznamovat zdravotní pojišťovně a sociálnímu zabezpečení (sekce Oznámení správě sociálního zabezpečení). Takže to taky nechám prázdné? Děkuji.
  • Odpověď: (webmaster Roman Rogner (rogner) 18.07.2022 9:47)
   Dobrý den,
    
   pro ohlášení živnosti je nutné vyplnit formulář: Jednotný registrační formulář, není nutností v tomto formuláři vyplnit údaje o provozovně, pokud provozovnu nemáte. Pokud hodláte podnikat na území členské země Evropské unie, doporučuji Vám využít asistenční služby Jednotného kontaktního místa, které je na živnostenském odboru Úřadu městské části Praha 1 nebo Úřadu městské části Praha 7. S dotazy na sociální a zdravotní pojištění se prosím obraťte na tyto úřady, tato agenda nespadá do kompetence živnostenských úřadů.
    
   S pozdravem

   Ing. Pavla Melšová
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: Změna sídla OSVČ (Zdeněk Chadima 20.06.2022 9:03) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,

  jako OSVČ bych rád změnil sídlo na adresu mimo své trvalé bydliště. Bude mi k zapsání sídla do ŽL postačovat nájemní smlouva?

  Děkuji
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 21.06.2022 12:01)
   Dobrý den,
   pokud měníte adresu sídla, která se bude lišit od Vašeho bydliště, je nutné doložit doklad prokazující právní důvod pro užívání prostor, do nichž umístíte nové sídlo.
   K doložení právního důvodu pro užívání prostor postačí písemné prohlášení vlastníka nemovitosti, bytu nebo nebytového prostoru, kde jsou prostory umístěny, že s umístěním souhlasí.
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: založení živnosti (Dan 13.06.2022 16:10) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, lze založit živnost truhlářství bez výučního listu a rekvalifikace? Je i jiná možnost?
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 14.06.2022 18:05)
   Dobrý den,
   živnost truhlářství, podlahářství je živností řemeslnou, u které se vyžaduje odborná způsobilost. Pokud nemáte v tomto oboru příslušné vzdělání ani rekvalifikaci a máte šestiletou praxi v oboru, pak lze získat živnostenské oprávnění na tuto činnost.
   Pokud nemáte ani praxi, pak máte možnost ustanovit odpovědného zástupce, který bude splňovat odbornou způsobilost.
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského