Vložit otázku do tohoto tématu

*  
*  
*    
 
*  


Otázky k tomuto tématu


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: Založení živnosti (Pavla Kafková 03.04.2021 23:27) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,

  žiji v Holandsku a mám také holandské pojištění. Ráda bych si založila českou živnost, je možné udělat to tak, abych nemusela platit pojištění i v Česku?

  Děkuji za odpověď.
  S pozdravem,
  Pavla Kafková
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 06.04.2021 20:27)
   Dobrý den,
   oblast pojištění (sociální, zdravotní) nespadá do kompetence živnostenských úřadů. Z tohoto důvodu Vám nemůžeme odpovědět na Váš dotaz.
   S pozdravem
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Dotaz (Barbora Smolova 25.03.2021 12:37) – Živnostenský úřad

  Dobrý den, chtěla bych si obnovit živnost a nevím jestli se musím dostavit osobně nebo jestli to jde skrz nějaký formulář .. Navíc jsem na mateřské dovolené takže živnost by nebyla hlavní Pracovní poměr ale na vedlejší .. Můžete mi prosím poradit ? Dekuji Barbora Smolova
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 30.03.2021 5:42)
   Dobrý den,
   pokud máte pozastavené živnostenské oprávnění a hodláte ho obnovit, postačí vyplnit změnový list, ve kterém uvedete datum od kdy hodláte v podnikání pokračovat.
   Živnostenské úřady nerozlišují, zda podnikatel svoji činnost vykonává na hlavní pracovní poměr nebo vedlejší pracovní poměr.
   Požádat o pokračování živnosti můžete na jakémkoliv živnostenském úřadu v ČR. Formulář a více informací naleznete na na našem webu www.praha4.cz v rozcestníku v sekci PODNIKATEL a přímo formuláře pak ZDE .
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Založení živnosti (Renata Berková 26.03.2021 11:33) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, mohu si založit živnost elektronicky?
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 30.03.2021 5:33)
   Dobrý den,
   ano, živnost lze ohlásit elektronicky.
   Doporučuji ale na na našich webových stránkách nejprve navštívit v sekci PODNIKATEL úvodní rozcestník (a zde pak oblast živnostenského podnikání) nebo přímo stránky ministerstva průmyslu a obchodu.
   S pozdravem
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Založení živnosti (Karolina 19.03.2021 21:50) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,

  touto cestou bych se Vás ráda zeptala ohledně založení živnosti.
  Jsem matka na rodičovské dovolené (zaměstnaná u zaměstnavatele, plus během rodičovské jsem zaměstnaná na částečný úvazek u jiného zaměstnavatele) a ráda bych si navíc založila živnost.

  1. Je možné založit si živnost za výše uvedených okolností?

  2. Jak je to prosím s odvody (soc/zdr) za výše uvedených okolností?

  Předem velmi děkuji za Vaši odpověď.
  S pozdravem,
  KJ
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 26.03.2021 23:54)
   Dobrý den,
   živnostenské úřady vydávají živnostenské oprávnění a to bez ohledu na skutečnost, zda je žadatel/žadatelka na rodičovské dovolené nebo má pracovní poměr.
   Co se týká sociálního a zdravotního pojištění, tak tato agenda nespadá do kompetence živnostenských úřadů.
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Řemeslná živnost Izolatérství (Josef Kůrka 20.03.2021 19:05) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,
  jsem OSVČ od 11/2017 podnikající pod živností volnou "Přípravné a dokončovací stavební práce, specializované stavební činnosti". Věnuji se specializované montáži na stavbě, konkrétněji montáží střešních oken (světlíků). Aby bylo možné světlík namontovat, je nutná spolupráce s Izolatéry plochých střech (folie).

  V roce 2020 jsem prošel kurzem od největšího dodavatele těchto střešních fólií. Získal jsem i certifikaci, že mohu odborně svářet jejich fólie. Není to tudíž certifikát vydaný uznávacím orgánem.

  Ikdyž se s těmito fóliemi stýkám denně a vím o nich téměř všechno.

  Je nutné mít pro založení řemeslné živnosti "Izolatérství" Vámi dané podmínky, nebo mohu v mém případě tuto živnost založit bez problému?

  *popřípadě můj otec se stejnou živností, jako mám já zabývá již od r. 2000

  Předem Vám velice děkuji za odpověď.

  S pozdravem
  Josef Kůrka
  IČ: 01928392
  www: www.sviz.cz
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 26.03.2021 23:49)
   Dobrý den,
   předmět podnikání izolatérství patří do řemeslné živnosti. Jeho získání je vázáno na povinnost splnit odbornou způsobilost. Pokud odbornou způsobilost nesplňuje žadatel, má možnost ustanovit odpovědného zástupce, který odbornou způsobilost splňuje.
   Odborná způsobilost je uvedena v §21 a §22 živnostenského zákona. Prokazuje se dokladem o řádném ukončení vzdělání v příslušném oboru, nebo příbuzném oboru a dokladem o vykonání jednoroční praxe v oboru nebo dokladem o rekvalifikaci vydaného zařízením akreditovaným MŠMT a jednoroční praxí nebo vykonáním šestileté praxe v oboru. Praxí v oboru se rozumí výkon odborných činností náležejících do oboru nebo příbuzného oboru. Dobou praxe se rozumí doba výkonu odborných činností konaných v pracovním poměru s týdenní pracovní dobou nebo souměřitelná doba výkonu těchto činností osobou samostatně výdělečnou.
   S pozdravem
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: osvč (Daniela dušková 21.03.2021 6:15) – Živnostenský úřad
  Dobrý den.Jsem osvč kadeřnické a holičské práce mám salon.Chtěla bych než vedlejší činnost rozšířit o výrobu olejů lisovaných za studena na certifikovaném přístroji a zároveň i prodej v menším počtu.Prosím o radu jak to mám napsat přesně o těch olejích...?jestli to je volná živnost...Chci zažádat elektronicky nebo musím v tomto případě osobně?Děkuji za informace...Daniela D.
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 26.03.2021 9:26)
   Dobrý den,
   do volné živnosti:
   výroba, obchod služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona spadá

   • obor. č. 7 výroba potravinářských a škrobárenských výrobků a
   • obor č. 17. výroba chemických látek a chemických směsí nebo předmětů a kosmetických přípravků
   Doporučuji Vám seznámit se s nařízením vlády č. 278/2008 Sb., o obsahových náplních jednotlivých živností. V tomto nařízení jsou uvedeny všechny předměty podnikání dle živnostenského zákona a co lze v rámci každé živnosti ( oboru) vykonávat.
   Dle § 42 živnostenského zákona platí, že podnikatel provozující živnost spočívající ve výrobní činnosti má právo v rámci živnostenského oprávnění výrobky vyrábět a dále prodávat. Činnosti spojené s nákupem a prodejem zboží jsou uvedeny u oboru č. 45 velkoobchod a maloobchod.
   Své ohlášení můžete podat buď elektronicky či osobně a to na jakémkoliv živnostenském úřadu v ČR.
   Nařízení vlády č. 278/2008 Sb., živnostenský zákon, formuláře a více informací naleznete na www.praha4.cz. - rozcestník ZDE .
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: trvalý pobyt na slovensku (Natalia Gomolcakova 22.03.2021 8:22) – Živnostenský úřad
  DObrý deň, chcela by som sa opýtať ako to funguje pri založení živnosti v ČR ak mám iné občianstvo a taktiež trvalú adresu mám stále na slovensku. Je to nejaký problém? poprípade je potreba si vybavovať trvalý/prechodný pobyt? alebo je to možné aj bez toho aby som tu mala trvalý/prechodný pobyt? prípadne je tam nejaký iný postup ako pri bežnom vybavovaní, alebo mi stačí splniť všetky podmienky ako bežne občsnovi ČR? Ďakujem za odpoveď
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 26.03.2021 8:49)
   Dobrý den,
   pokud hodláte podnikat v České republice, není nutné mít na našem území pobyt.
   Je ale nutné doložit doklad prokazující právní důvod pro užívání prostor, do nichž umístíte své sídlo. Postačí písemné prohlášení vlastníka nemovitosti, bytu nebo nebytového prostoru, kde jsou prostory umístěny, že s umístěním souhlasí.
   Příslušné formuláře a více informací naleznete na www.praha4.cz - rozcestník ZDE .
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Změna sídla firmy (Petra Šoršová 24.03.2021 10:19) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, jak si mohu změnit sídlo své firmy? Lze zažádat o změnu přes datovou schránku? Děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 26.03.2021 8:42)
   Dobrý den,
   pokud hodláte změnit sídlo, je nutné vyplnit formulář změnový list a doručit ho na jakýkoliv živnostenský úřad v ČR.
   Pokud se adresa sídla liší od adresy bydliště, je nutné k žádosti o změnu sídla doložit doklad prokazující právní důvod pro užívání prostor, do nichž bude sídlo umístěno. K doložení právního důvodu pro užívání prostor postačí písemné prohlášení vlastníka nemovitosti, bytu nebo nebytového prostoru, že s umístěním souhlasí. Správní poplatek za změnu sídla je 100 Kč.
   O tuto změnu lze požádat přes i datovou schránku. Datová schránka Úřadu městské části Praha 4 je ergbrf7 .
   Formulář a více informací naleznete na www.praha4.cz , rozcestník ZDE .
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Provozovna sauny (Michaela 17.03.2021 22:14) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, máme doma provozovnu kosmetických služeb a chtěli bychom k tomu otevřít i provozovnu sauny. Budeme prostory předělávat z garáže na provozovnu. Mohla bych prosím vědět kam se odkazat, kde nám poradi nebo kde je napsáno za jakých podminek máme přestavbu dělat.
  Děkuji
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 18.03.2021 15:35)
   Dobrý den,
   k Vašemu dotazu sděluji, že je třeba se ve věci nejprve obrátit na odborně způsobilou osobu, jakou je např. autorizovaný inženýr pro pozemní stavby, který Vám navrhne případné stavební úpravy nebo posoudí že je stavba schopná změny užívání bez stavebních úprav, což si nemyslím.
   Problém vidím zejména v tom, že je stávající stavbě i k novému využití je třeba doložit řešení dopravy v klidu (parkování) v souladu s nařízením č. 10/2016 Sb. hl.m. Prahy, kterým se stanovují obecné požadavky na využívání území a obecné požadavky na stavby v hl.m. Praze (pražské stavební předpisy). Rovněž je třeba řešit tepelně technické vlastnosti konstrukcí, které bývají u garáže na nižších hodnotách a další (soulad s územním plánem, požárně bezpečnostní řešení atd). Způsob podání a potřebná závazná stanoviska Vám sdělíme až na základě návrhu řešení. Pokud se jedná o saunu pro veřejnost je třeba věc řešit zejména v souladu s hygienickými předpisy a bude třeba závazné stanovisko HS hl.m. Prahy .
   S pozdravem
   Ing. Eva Kotasová
   vedoucí odboru stavebního
 • Otázka: pozastavení živnosti (Nikola 11.03.2021 14:48) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jakou adresu je možný zaslat žádost pozastavení živnosti a jestli vadí jestli to pošlu v průběhu března kdy má živnost je stále pozastaven až do 31.3 a nebo to musím poslat tak aby to došlo do 1.4 kdy bych ráda tu živnost od tohoto datumu pozastavila. Děkuji
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 15.03.2021 17:05)
   Dobrý den,
   žádost o přerušení živnostenského oprávnění můžete poslat na jakýkoliv živnostenský úřad v ČR.
   Žádost se podává prostřednictvím změnového listu, který naleznete i na www.praha4.cz - přímo ZDE .
   V tomto formuláři můžete vyplnit datum od 1. 4. 2021 a doručit jej na živnostenský odbor v měsíci březnu. Při vyplňování je nutné vyplnit i datum do kdy hodláte živnostenské oprávnění pozastavit. V průběhu přerušeného podnikání lze kdykoliv živnostenské oprávnění obnovit.
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského


Vytisknout