Zde můžete vkládat své dotazy související s činností městské části Praha 4 a Úřadu městské části Praha 4. Pro vložení dotazu tazatelem není třeba se registrovat ani přihlašovat, nový dotaz můžete položit přímo pomocí formuláře.

Vaše dotazy jsou zpravidla zveřejněny (včetně jména a předmětu dotazu) po zodpovězení příslušným zaměstnancem Úřadu MČ Praha 4 nebo voleným zástupcem samosprávy (řešitelem, řešiteli).

Přijaty k dalšímu zpracování jsou jen jasně formulované a konkrétní dotazy vztahující se k jednotlivým tématům. Další podmínkou pro zpracování je uvedení celého jména (jméno a příjmení), předmětu a reálného e-mailového kontaktu.

Některé dotazy jsou řešitelem (řešiteli) zodpovídány přímo, a to na e-mailovou adresu uvedenou tazatelem při vložení dotazu. Následně se zde tedy otázka a odpověď nemusí zobrazit. Je plně na řešiteli(lích), jakou formu odpovědi (nebo jejich kombinaci) zvolí.

Pokud je Váš dotaz obsáhlejší, komplikovanější nebo zahrnuje širší problematiku, doporučujeme Vám obrátit se na konkrétní zaměstnance úřadu .

Vyplněním povinných polí formuláře (jméno, předmět, e-mail, otázka) a jeho odesláním vyslovuje tazatel souhlas s jejich zpracováním a archivací ze strany MČ Praha 4 a s jejich využitím k další komunikaci mezi tazatelem a řešitelem (řešiteli).

UPOZORNĚNÍ: Pokud pošlete správně vyplněné údaje, tak vám z e-mailové adresy ...@publix.cz během pár minut dorazí potvrzení. Zde pro jistotu zkontrolujte i vaši nevyžádanou poštu. Pokud potvrzení nedorazí, tak jste uvedli neexistující e-mailovou adresu a váš dotaz nemůže být dále zpracován. Z výše uvedené adresy odesílá potvrzení automat a nemůže být používána k dotazům a další korespondenci. 

 Vložit otázku do tohoto tématu


*  
*  
*    
 
*  


Otázky k tomuto tématu


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: Dluhove poradenstvi (David 10.01.2022 11:33) – Živnostenský úřad
  Dobry den,

  Ctel bych si zalozit zivnost se zamerenim na dluhove poradenstvi. Ale zajíma me zda k tomu potrebuji nejake odborne vzdelani ci certifikat k provozovani teto cinnosti nebo zda postaci zalozit na zivnostenskem urade zivnostenske opravneni a zacit cinnost vykonavat. Dekuji s pozdravem David
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 11.01.2022 15:20)
   Dobrý den,
   služby v oblasti administrativní zprávy, např. odkup pohledávek, operace směřující k řešení platební neschopnosti apod., spadají do oboru č. 70 služby v oblasti administrativní správy a služby organizačně hospodářské povahy živnosti volné : výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1až 3 živnostenského zákona.
   Úplnou obsahovou náplň tohoto oboru naleznete v nařízení vlády č.278/2008 Sb., o obsahových náplních jednotlivých živností. Jedná se o obor volné ohlašovací živnosti, u které se nevyžaduje odborná způsobilost. Ohlásit živnost můžete na jakémkoliv živnostenském úřadu v ČR a dnem ohlášení můžete začít podnikat.
   Příslušný formulář: jednotný registrační formulář, nařízení vlády č.278/2008 Sb., a více informací naleznete na www.praha4.cz .
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Provoz živnosti (Katerina Hladikova 19.12.2021 13:57) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat soused který má dům cca 4 m vzdušnou čarou od našeho provozuje živnost cca od 7 do 22 hod včetně víkendu. Okna jsou umístěna tak, ze je přímo vidět k nám a při vstupu klientů do jejich provozovny je vidět až k nám do talíře. Existuje nějaké časové omezení pro vykonávání živnosti v rodinném domě ? Díky
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 01.01.2022 11:36)
   Dobrý den,
   živnostenské úřady nestanovují podnikatelům provozní dobu ani neschvalují provozovny v objektech, kde se uskutečňuje podnikatelská činnost.
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Zivnost (Ianis 15.12.2021 22:33) – Živnostenský úřad
  Dobry den!

  Napsal jsem knihu (pouze elektronickou) a chci tu prodavat pres internet. Poterebuju na to zivnost? Kdyz ano, jakou?

  Dekuju.
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 25.12.2021 13:13)
   Dobrý den,
   činnosti spojené s vydáváním knih přes Internet jsou obsahovou náplní oboru činnosti č. 14 Vydavatelské činnosti, polygrafická výroba, knihařské a kopírovací práce; činnosti spojené s nákupem a prodejem zboží jsou obsahovou náplní oboru činnosti č. 48 Velkoobchod a maloobchod.
   Oba obory spadají do volné živnosti: Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona.
   Formuláře a více informací naleznete na příslušném odkazu na www.praha4.cz .
   S pozdravem
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: trenérská činnost (Marija Domogatskaja 17.12.2021 11:33) – Živnostenský úřad
  dobrý den, v současné době mám zaregistrovanou živnost volnou, a chci provozovat trenérskou činnost ve sportu. Certifikat o rekvalifikačním kurzu už mám. mám podat zcela novou žádost o registraci nebo se jedná o doplnění údajů- rozšíření činnosti? jaké dokumenty kromě zmíněného certifikátu budu potřebovat? děkuji za odpověď. Maria
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 25.12.2021 13:08)
   Dobrý den,
   trenérská činnost spadá do vázané živnosti Poskytování tělovýchovných a sportovních služeb v oblasti…… . Z tohoto důvodu se nejedná o rozšíření Vaší stávající volné živnosti, ale o novou vázanou živnost.
   Pro tuto živnost je požadovaná odborná způsobilost: buď vysokoškolské vzdělání nebo vyšší odborné vzdělání ve studijním programu zaměřeném na tělesnou kulturu, tělovýchovu a sport nebo Vámi zmiňované osvědčení o rekvalifikaci, které je vydáno zařízením akreditovaným podle zvláštních právních předpisů.
   Správní poplatek je 500 Kč, při žádosti je nutné doložit doklad totožnosti. Požádat o živnostenské oprávnění můžete na jakémkoliv živnostenském úřadě v ČR.
   Formuláře a více informací naleznete na příslušném odkazu na www.praha4.cz .
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Zápis do živnostenského rejstříku (Petr 30.11.2021 12:01) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, zakládáme novou firmu a chtěl jsem se zeptat, jestli jde stihnout zápis v jednom dni a jak dlouho proces trvá. Děkuji
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 18.12.2021 21:26)
   Dobrý den,
   dle § 47 odst.1 živnostenského zákona platí, že pokud ohlašovatel splní všechny podmínky stanovené tímto zákonem, provede živnostenský úřad zápis do živnostenského rejstříku do 5 pracovních dnů ode dne doručení ohlášení a vydá podnikateli výpis.
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: ukončení podnikání (Libuše Chládková 08.12.2021 10:31) – Živnostenský úřad
  Prosím o informaci, jak postupovat při ukončení živnosti k 31.12.2021, zda stačí pouze oznámení emailem. Nebo prosím o určení dne a hodiny návštěvy.
  Děkuji, Libuše Chládková, r.č. 455130/081
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 18.12.2021 20:57)
   Dobrý den,
   pokud hodláte zrušit živnostenské oprávnění, je nutné vyplnit formulář změnový list a doručit jej na jakýkoliv živnostenský úřad v ČR.
   Zrušit živnostenské podnikání je možné i osobní návštěvou zdejšího živnostenského odboru.
   Úřední dny máme pondělí a středa od 8 – 18 hodin.
   Změnový list a více informací naleznete například na odkazu na www.praha4.cz.
   S pozdravem
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Oprávnění k prodeji online jazykových kurzů (Ing. Sebastián Plešr 07.12.2021 21:01) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,

  rád bych si ověřil požadavky na živnostenské oprávnění v případě, že bych nabízel online jazykové kurzy formou mnou nahraných videí (přístup k videům a doprovodným materiálům za poplatek).
  Stačí mi živnostenské opravnění k činnosti "Živnost volná - 72. Mimoškolní výchova a vzdělávání, pořádání kurzů, školení, včetně lektorské činnosti" anebo je potřeba rozšířit i na:"15. Výroba, rozmnožování, distribuce, prodej, pronájem zvukových a zvukově-obrazových záznamů a výroba nenahraných nosičů údajů a záznamů"?

  Předem Vám děkuji za Váš čas a přeji příjemný den.
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 18.12.2021 20:54)
   Dobrý den,
   doporučuji Vám, k Vámi popsané činnosti, požádat o oba obory živnosti volné . Obor č.72 Mimoškolní výchova a vzdělávání, pořádání kurzů, školení, včetně lektorské činnosti a obor č. 15. Výroba, rozmnožování, distribuce, prodej, pronájem zvukových a zvukově-obrazových záznamů a výroba nenahraných nosičů údajů a záznamů volné živnosti : výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona.
   Správní poplatek je 1000 Kč za živnost volnou s libovolným počtem oborů.
   Požádat o živnostenské oprávnění můžete na jakémkoliv živnostenském úřadu v ČR.
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Podmínky prodej zbraní kat.D (Ondřej Vlk 14.12.2021 21:21) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, chtěl bych si založit obchod na nákup, prodej, přeprava a úschova zbraní - kategorie D. V požadavcích na koncesi, se píše jedna varianta: střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru vzdělání s technickým, ekonomickým, vojenským nebo policejním zaměřením a 2 roky praxe v oboru. Lze to uplatnit i na mě? Mám maturitu v technickém oboru Silniční vozidla a 5 letou praxi ve navrhování technické firmě pro automatizaci svařovacích linek. Stačí to k obdržení oprávnění onoho prodeje zbraní kat.D? Děkuji
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 18.12.2021 20:50)
   Dobrý den,
   pro koncesovanou živnost: vývoj, výroba, opravy, úpravy, přeprava, nákup, prodej, půjčování, uschovávání, znehodnocování a ničení zbraní a střeliva je požadovaná odborná způsobilost podle přílohy č. 3 živnostenského zákona písm. c) střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru vzdělání s technickým zaměřením a 3 roky praxe v oboru. U výše uvedeného předmětu podnikání není uvedena žádná kategorie.
   K Vámi popsanému vzdělaní a praxi sděluji, že požadované vzdělání splňujete, ale praxi nikoliv. Praxí v oboru dle §7 odst. 4 živnostenského zákona se rozumí výkon odborných činností náležejících do oboru nebo příbuzného oboru v pracovním poměru po stanovenou týdenní pracovní dobu.
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: odpovídající vzdělání k výkonu živnosti (Helena Karlová 13.12.2021 22:38) – Živnostenský úřad
  Vážení,
  obracím se na Vás s dotazem, zda může bakalář oboru ortotik-protetik založit živnost v oblasti: Masérské, rekondiční a regenerační služby, aniž by musel absolvovat nějaké další studium či rekvalifikační kurz. Sice se jedná o specializaci ve zdravotnictví, ale nikde není jednoznačně uvedeno, že se jedná o rehabilitačního pracovníka. Snažila jsem se tuto informaci dohledat, ale tím, že se jedná o poměrně neobvyklý obor, tak byla většina informací značně nejednoznačná. Předem moc děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 18.12.2021 20:42)
   Dobrý den,
   živnostenské odbory při posuzování dokladů požadované odborné způsobilosti se řídí přílohou č. 1 živnostenského zákona, kde u vázané živnosti masérské , rekondiční a regenerační služby je požadovaná je požadavek tento:
   a) odborná způsobilost k výkonu povolání lékaře a specializovaná způsobilost v oboru specializace rehabilitační a fyzikální medicína nebo tělovýchovné lékařství podle zvláštního právního předpisu*), nebo
   b) odborná způsobilost k výkonu povolání fyzioterapeuta nebo maséra nebo nevidomého a slabozrakého maséra podle zvláštního právního předpisu**), nebo
   c) vysokoškolské vzdělání ve studijním programu a studijním oboru rehabilitačního nebo tělovýchovného zaměření, nebo
   d) osvědčení o rekvalifikaci nebo jiný doklad o odborné kvalifikaci pro příslušnou pracovní činnost vydaný zařízením akreditovaným podle zvláštních právních předpisů, nebo zařízením akreditovaným Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, nebo ministerstvem, do jehož působnosti patří odvětví, v němž je živnost provozována, nebo
   e) profesní kvalifikace pro klasickou masáž nebo sportovní masáž podle zvláštního právního předpisu***)
   (* zákon č. 95/2004 Sb., ve znění zákona č. 125/2005 Sb. ; **) zákon č. 96/2004 Sb., ve znění zákona č. 125/2005 Sb. ; ***) zákon č. 179/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů )
   Vzhledem k tomu, že u vzdělání pod písm. a) b) c) je uvedena specializace rehabilitace či fyzioterapie, domnívám se, že Váš obor ortotik-protetik nesplňuje požadavek na odbornou způsobilost, a tudíž Vám doporučuji postupovat podle písm. d) nebo e), tj. osvědčení o rekvalifikaci nebo profesní kvalifikaci.
   S pozdravem
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: živnost pro právnickou osobu (Jitka Panovcová 19.11.2021 13:16) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda lze, aby nově vznikající právnická osoba měla jako živnost-předmět podnikání uvedeno a) oprava a údržba vozovek a dále b) recyklace a pokládka balené živice. Nebo jde o živnost volnou, a bude tedy uvedeno jen: výroba, obchod a služby neuvedené v příloze a živn.zákona. Děkuji za odpověd.Panovcová
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 27.11.2021 11:08)
   Dobrý den,
   předměty podnikání s názvem oprava a údržba vozovek neexistuje a recyklace a pokládka balené živice také neexistuje.
   Pokud Vaše činnost bude spočívat ve stavební činnosti, doporučujeme požádat o vázanou živnost provádění staveb, jejich změn a odstraňování. Pokud činnost nebude mít charakter realizace staveb, pak postačí obor č.45 živnosti volné s názvem přípravné a dokončovací stavební práce, specializované stavební činnosti.
   U nakládání s odpady záleží, zda se jedná o odpady nebezpečné či bezpečné. Existuje obor živnosti volné číslo 44. nakládání s odpady ( vyjma nebezpečných). Pro podnikání v oblasti nebezpečných odpadů existuje vázaná živnost podnikání v oblasti nakládání s nebezpečnými doklady.
   Doporučujeme Vám seznámit se s nařízením vlády č.278 /2008 Sb., o obsahových náplních všech živností a oborů živnosti volné výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 4 živnostenského zákona.
   Nařízení vlády, více informací a příslušné formuláře naleznete na www.praha4.cz .
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského


Vytisknout