Vložit otázku do tohoto tématu

*  
*  
*    
 
*  


Otázky k tomuto tématu


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: Rozšíření ŽL (Monika 20.11.2020 15:39) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,

  chci se zeptat jak si doplnit do ŽL další odvětvía a to stavební činnosti?  Předem děkuji.

  S přáním pěkného dne
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 23.11.2020 20:36)
   Dobrý den,
   stavební činnost je obsažena jak v řemeslné živnosti, např. zednictví; izolatérství; vodoinstalatérství, topenářství, tak v živnosti vázané provádění staveb, jejich změn tak odstraňování.
   Získání živnostenského oprávnění na řemeslnou či vázanou živnost je podmíněno doložením dokladu o odborné způsobilosti či praxi a vyplněním Jednotného registračního formuláře.
   Pokud máte volnou živnost a hodláte provozovat obor č.45 přípravné a dokončovací práce, specializované stavební činnosti , pak se jedná o rozšíření volné živnosti a je nutné vyplnit Změnový list.
   Pro výběr předmětu podnikání Vám doporučuji seznámit se s nařízením vlády č.278/2008 Sb., o obsahových náplních jednotlivých živností.
   Správní poplatek u další živnosti (řemeslné, vázané) je 500 Kč. Rozšíření volné živnosti o další obor je zadarmo.
   Svoji žádost můžete vyřídit na jakémkoliv živnostenském úřadu v ČR.
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Dotaz (Ladislav Zavřel 10.11.2020 8:30) – Živnostenský úřad
  Dobrý den. Chtěl bych zpracovávat daňová přiznání bez vedení účetnictví / daňové evidence. Proto bych se chtěl zeptat jestli musím mít živnost "Činnost účetních poradců, vedení účetnictví, vedení daňové evidence", nebo zda-li postačí "Služby v oblasti administrativní správy a služby organizačně hospodářské povahy". Děkuji předem za odpověď.
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 13.11.2020 13:44)
   Dobrý den,
   jaké činnosti v rámci konkrétního předmětu podnikání lze vykonávat, jsou uvedeny v nařízení vlády č.278/2008 Sb., o obsahových náplních jednotlivých živností. Pokud hodláte vést daňovou evidenci, tak tato činnost patří do vázané živnosti Činnost účetních poradců, vedení účetnictví, vedení daňové evidence /viz níže/ .

   Činnost účetních poradců, vedení účetnictví, vedení daňové evidence
    Poskytování rad v otázkách vedení účetnictví a daňové evidence v rámci právních předpisů, zejména v otázkách používání účetních metod, vyhotovování účetních dokladů, sestavování účtového rozvrhu, účtování o účetních případech v účetních knihách, sestavování účetní závěrky a konsolidované účetní uzávěrky, výroční zprávy a konsolidované výroční zprávy, provádění analýz finanční situace účetních jednotek, jakož i zpracování podkladů (návodu) pro systém vedení účetnictví. Vedení účetnictví, včetně jednoduchého účetnictví. Provádění účetních operací podle jiného právního předpisu. Vedení daňové evidence.

    V rámci živnosti lze dále provádět zpracování a výpočet mezd, platů, odměn, cestovních a dalších náhrad, včetně zákonných srážek, zejména výpočet pojistného na sociální zabezpečení, veřejné zdravotní pojištění, záloh na daň z příjmů fyzických osob a exekučních srážek.

   S pozdravem
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: ZL- kosmeticke sluzby (Eliska Vavrickova 05.11.2020 7:56) – Živnostenský úřad
  Dobry den,

  Chtela jsem se Vas zeptat na podminky udeleni zivnostenskeho opravneni- snazila jsem se cist posledni zneni narizeni pro zivnosti remeslne, ovsem presne nerozumim danemu procesu.

  Mam vysokoskolske vzdelani v oboru ekonomika a management a ted v srpnu 2020 jsem si udelala rekvalifikacni kurz na kosmeticku. Chci v oboru podnikat a proto se snazim zazadat o zivnistensky list. Staci mi na udeleni ZL pouze osveceni o rekvalifakci a nebo se podminky zmenily?

  Nekde jsem cetla, ze je nove nutnost prokazat rocni praxi a nekde naopak, ze neni potreba praxe, pokud byla kvalifikace vydava akreditovanym institutem.

  Dekuji Eliska
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 09.11.2020 22:38)
   Dobrý den,
   pokud hodláte ohlásit řemeslnou živnost kosmetické služby a nesplňujete odbornou způsobilost příslušným dokladem o vzdělání, pak dle § 22 písm. c ) živnostenského zákona lze tento doklad nahradit dokladem o:
   řádném ukončení rekvalifikace pro příslušnou pracovní činnost, vydaným zařízením akreditovaným podle zvláštních právních předpisů, nebo zařízením akreditovaným Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, nebo ministerstvem , do jehož působnosti patří odvětví, v němž je živnost provozována, a dokladem o vykonání jednoroční praxe v oboru.
   Pokud máte doklad o příslušné rekvalifikaci a nemáte jednoroční praxi v oboru, je možné provozovat živnost prostřednictvím odpovědného zástupce, který bude splňovat odbornou způsobilost. Po roce Vaší podnikatelské činnosti (doložení praxe daňovým přiznáním) máte možnost výkon jeho funkce ukončit.
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová

   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Živnost - streamer na internetu (Radovan Bílek 22.10.2020 20:24) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, přdem se omlouvám za zdlouhavý dotaz, ale opravdu v tom všem plavu a nevím si rady. Chtěl bych se optat, zda se jedná o správný postup, chci-li si od 1.1.2021 udělat živnost jako streamer - jednotlivec vysílající živě na platformě twitch.tv. Lidé s touto živností vysílají živě tvorbu, malbu, hraní, moderaci, modelaci, rozhovory či cokoliv jiného.

  Na platformě twitch jsou dva typy příjmu. Jeden je formou předplatného pro diváka, kdy dostanu 50% podíl z měsíčního předplatného od předplatitele, které si společnost twitch.tv vlastněná Amazonem daní sama. Počítám s tím, že svůj podíl po jejich zdanění zdaním v ČR ještě jednou. Je to tak správně? Díky tomu, že je společnost mimo ČR se stanu identifikovanou osobou, je to tak? O jaké možnosti se tím připravím a co budu muset udělat navíc? Žiji v ČR, mám tu trvalé bydliště, ale vysílání si může pustit kdokoliv na světě, stejně tak kdokoliv na světě.

  Druhým typem příjmu jsou peněžní příspěvky přes službu Paypal přes tlačítko donate od diváků. Je to zcela dobrovolné, ale přístupné po celou dobu podnikání za účelem zisku. Diváci mohou poslat libovolné částky dle vlastního uvážení. Může to být 20Kč nebo několik tisíc. Spropitné může přijít ze všech koutů světa. Paypal si strhavá fixní částku pár korun a zároveň si bere nějaké malé %. Myslím si správně, když řeknu, že já zdaním tu čistou částku, kterou si z Paypalu převedu na účet? Stačí, když vždy během měsíce nechám peníze nashromáždit, případně k tomu přidám i peníze z prvního typu - předplatné zaslané twitchem a pošlu si celkovou částku např. jednou měsíčně na účet a až u této částky budu řešit případnou daň?

  Mohu si do výdajů napsat, pokud živě vysílám např. hraní her, koupi her za účelem využít je na streamu a nákup elektroniky potřebné pro streamování? A co předplatné u softwaru, který také využiju? Co se stane, pokud si vydělám cca 50 000 za rok, ale výdaje budou větší nebo těsně pod touto částkou?

  Z daňového přiznání a papírování mám velký respekt. Bojím se, že to budu mít špatně a jelikož půjdu první měsíce určitě do mínusu a budu platit z úspor, nechci si platit navíc žádného poradce. Žádné slevy bych neuplatňoval. Byla by to od 1.1.2021 rovnou činnost hlavní. 31.12.2020 mi končí hlavní pracovní poměr na dobu určitou a živnost do této doby nemám a neplánuji. Mám s tímto typem živnosti nárok na nově schválenou paušální daň (tuším 5 469 Kč měsíčně) pro OSVČ, která bude od Nového roku? Vím, že bych si tím možná pár tisíc připlatil, ale stálo by mi to za ty výhody.

  1. Předpokládám, že si v první řadě zajdu s občankou na živnostenský úřad, kde si založím volnou živnost a zaplatím poplatek 1000 Kč. Jak moc s předstihem tam mohu zajít?
  2. Následně mám nejspíš oznámit zahájení samostatné výdělečné činnosti příslušné správě soc. zabezpečení. Ve městě svého trvalého bydliště, je to tak?
  3. Oznámím to zdravotní pojišťovně já nebo úřad? Mám to oznámit i na úřadě práce?
  4. Čeká mě měsíční placení zdravotního a sociálního. Za běžných podmínek všechno vzlášť a v různých termínech. V případě paušální daně všeho naráz na jeden účet.
  5. Čeká mě podávání přehledů zisků a výdajů za daný měsíc. Nebo stačí roční? V případě pausální daně to není potřeba?
  6. Čeká mě odevzdání daňového přiznání za celý rok 2021 finančnímu úřadu a poslání celoročního přehledu CSSZ. Říkám to správně? V případě paušální daně neřeším daňové přiznání. Přehled však musím podat, je to tak? Jak moc velký postih mě čeká, pokud daňové přiznání nebude napsáno správně? Kontrolují to hned? Podával bych ho s dostatečným předstihem.

  Děkuji za rady. Mám z toho hlavu jako balon, i když po této variantě koukám už několik měsíců až let.
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 23.10.2020 21:23)
   Dobrý den,
   pro zvolení předmětu podnikání, který Vám pokryje činnosti, které hodláte vykonávat, Vám doporučuji seznámit se s nařízením vlády č.278/2008., o obsahových náplních jednotlivých živností.
   Při ohlášení živnosti můžete prostřednictvím živnostenského odboru oznámit Správě sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovně a Finančnímu úřadu, že zahajujete výdělečnou činnost. Úřadu práce se podává oznámení oři vzniku volného pracovního místa nebo jeho obsazení.
   Ohlásit živnost můžete na jakémkoliv živnostenském úřadu v ČR.
   S dotazy týkající se daní se prosím obraťte na Finanční úřad, rovněž placení sociálního a zdravotního pojištění nespadá do kompetence živnostenských úřadů.
   Formuláře a více informací naleznete v této sekci na www.praha4.cz .
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: péče o dítě do 3 let - opatření z 21.10. (Štěpánka Mašlárová 21.10.2020 15:19) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je "provozování živnosti "péče o děti do 3 let" dnešním nařízením vlády zakázáno? Děkuji, Mašlárová
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 22.10.2020 15:11)
   Dobrý den,
   živnostenský úřad není kompetentní vyjadřovat se a odpovídat na dotazy týkající se Usnesení vlády České republiky.
   Z tohoto důvodu Vám doporučuji seznámit se s Usnesením vlády České republiky ze dne 21. října 2020 - č.1079 o přijetí krizového opatření.
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: péče o dítě do 3 let (Štěpánka Mašlárová 24.08.2020 15:28) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,
  chci se zeptat na provozování živnosti "péče o děti do 3 let". Podnikatel je povinen zajistit pouze fyzickými osobami splňujícími odbornou způsobilost. Stačí, pokud bude odbornou způsobilost splňovat
  a) garant provozu
  b) alespoň 1 přímo pečující osoba
  c) alespoň 1 přímo pečující osoba v každý okamžik přítomná na provozovně
  d) každá osoba pečující o děti

  Dále bych se chtěla zeptat, jaké dokumenty se případně přikládají kontrole a kdo je kontrolním orgánem?

  Děkuji
  • Odpověď: (webmaster Roman Rogner (rrogner) 28.08.2020 13:28)
   Dobrý den,
   živnostenské úřady nejsou kompetentní vyjadřovat se k příslušným zákonům, ale domníváme se, že dle přílohy č.5 k zákonu č.455/1991 Sb., (živnostenský zákon) platí, že výkon podnikatelské činnosti péče o dítě do tří let věku v denním režimu ukládá podnikateli povinnost zajistit výkon činnosti pouze fyzickými osobami splňující odbornou způsobilost uvedenou v této příloze. Předpokládám, že každá fyzická osoba, která bude zajišťovat výchovnou péči o svěřené děti, bude muset splňovat odbornou způsobilost. Co se týká dozorových orgánů, mohu Vás informovat  pouze o tom, že živnostenské úřady kontrolují dodržování živnostenského zákona včetně odborné způsobilosti fyzických osob  uvedených v příloze č. 5 živnostenského zákona. Více informací naleznete na www.praha4.cz.
    
   S pozdravem 
    
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: Zivnost Osteodynamika (Denisa 22.07.2020 14:27) – Živnostenský úřad
  Dobry den, pod jakou zivnost prosim spada osteodynamika? Mohu mit zivnost instruktor fitness? Dekuji.
  • Odpověď: (webmaster Roman Rogner (rrogner) 23.07.2020 15:37)
   Dobrý den,

   domnívám se, že osteodynamika je manuální léčebný systém. Dle § 3 odst. 2 písm. a) živnostenského zákona platí, že živností není činnost lékařů a zdravotních pracovníků. Z tohoto důvodu Vám doporučuji obrátit se s dotazem na Ministerstvo zdravotnictví.

   Pro výuku dovedností příslušného sportovního odvětví a s tím spojené organizování sportovní činnosti pro jednotlivce a skupiny, včetně půjčování sportovního nářadí, náčiní a technických sportovních prostředků. Vedení veřejných tělovýchovných a sportovních škol, existuje vázaná živnost:

   Poskytování tělovýchovných a sportovních služeb v oblasti*)

   Požadovaná odborná způsobilost je:

   a) vysokoškolské vzdělání vzdělání zaměřeném na tělesnou kulturu, tělovýchovu a sport, nebo ve studijním programu a studijním oboru zaměřeném na tělesnou kulturu, tělovýchovu a sport, nebo

   b) vyšší odborné vzdělání v oboru vzdělání zaměřeném na tělesnou kulturu, tělovýchovu a sport, nebo

   c) osvědčení o rekvalifikaci nebo jiný doklad o odborné kvalifikaci pro příslušnou pracovní činnost vydaný zařízením akreditovaným podle zvláštních právních předpisů, nebo zařízením akreditovaným
   Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, nebo ministerstvem, do jehož působnosti patří odvětví, v němž je živnost provozována,
   nebo

   d) profesní kvalifikace pro příslušnou oblast tělovýchovné činnosti **)

   *) ohlašovatel vymezí předmět podnikání podle § 45 odst. 4 věty první zákona č. 455/1991 Sb., ve znění zákona č. 130/2008 Sb., v souladu s předloženými doklady o odborné způsobilosti

   **) zákon č. 179/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů

   S pozdravem

   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: zřídit koncesy (Milan Čech 08.07.2020 0:12) – Živnostenský úřad
  Koncesy na automobilovou dopravu do 9 osob. Coje potřeba a kde si můžu zažádat-jestli podle trvalého bydliště nebo mohu tam kde bydlím v nájmu?Děkuji Milan Čech
  • Odpověď: (webmaster Roman Rogner (rrogner) 20.07.2020 13:10)
   Dobrý den pane Čechu,
    
   podat žádost o koncesi (nebo ohlásit živnost) můžete na kterémkoliv živnostenském úřadě v ČR.
   Pro koncesovanou živnost „Silniční motorová doprava – osobní provozovaná vozidly určenými pro přepravu nejvýše 9 osob včetně řidiče“ není vyžadována žádná odbornost, tudíž k podání žádosti Vám postačí splňovat všeobecné podmínky provozování živnosti (plná svéprávnost, bezúhonnost) a zaplatit správní poplatek (při vstupu do podnikání 1000,- Kč; při ohlášení další živnosti 500,- Kč).
    
   S pozdravem
    
   Robert Martišek
   Vedoucí oddělení živností a koncesí
   Živnostenský odbor
   Úřad městské části Praha 4
 • Otázka: Martináková (Natálie 04.07.2020 14:08) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,
  pracuji na HPP a mám poptávku od známého na občasné nepravidelné doučování francouzštiny. Je třeba zřizovat OSVČ? Předpokládám měsíční příjem 500-1500 Kč.
  • Odpověď: (webmaster Roman Rogner (rrogner) 20.07.2020 13:08)
   Dobrý den,
    
   při žádosti o živnostenské oprávnění živnostenské úřady nerozlišují mezi hlavním a vedlejším pracovním poměrem, a to ani v průběhu své podnikatelské činnosti. 
    
   S pozdravem
    
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: Idetifikační číslo provozovny (Dana Tučková 29.06.2020 8:37) – Živnostenský úřad
  Dobrý den ,na Praze 4 provozuji dvě restaurace a potřebovávala bych dohledat jejich identifikační číslo. Na koho se mohu obrátit?
  Děkuji D.Tučkoá
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 08.07.2020 7:41)
   Dobrý den,
   pro zjištění identifikačního čísla provozovny v registru živnostenského podnikání Vám doporučuji nahlédnout do veřejného registru: www.rzp.cz , kde jsou uvedeny i identifikační čísla provozoven.
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského


Vytisknout