Zde můžete vkládat své dotazy související s činností městské části Praha 4 a Úřadu městské části Praha 4. Pro vložení dotazu tazatelem není třeba se registrovat ani přihlašovat, nový dotaz můžete položit přímo pomocí formuláře.

Vaše dotazy jsou zpravidla zveřejněny (včetně jména a předmětu dotazu) po zodpovězení příslušným zaměstnancem Úřadu MČ Praha 4 nebo voleným zástupcem samosprávy (řešitelem, řešiteli).

Přijaty k dalšímu zpracování jsou jen jasně formulované a konkrétní dotazy vztahující se k jednotlivým tématům. Další podmínkou pro zpracování je uvedení celého jména (jméno a příjmení), předmětu a reálného e-mailového kontaktu.

Některé dotazy jsou řešitelem (řešiteli) zodpovídány přímo, a to na e-mailovou adresu uvedenou tazatelem při vložení dotazu. Následně se zde tedy otázka a odpověď nemusí zobrazit. Je plně na řešiteli(lích), jakou formu odpovědi (nebo jejich kombinaci) zvolí.

Pokud je Váš dotaz obsáhlejší, komplikovanější nebo zahrnuje širší problematiku, doporučujeme Vám obrátit se na konkrétní zaměstnance úřadu .

Vyplněním povinných polí formuláře (jméno, předmět, e-mail, otázka) a jeho odesláním vyslovuje tazatel souhlas s jejich zpracováním a archivací ze strany MČ Praha 4 a s jejich využitím k další komunikaci mezi tazatelem a řešitelem (řešiteli).

UPOZORNĚNÍ: Pokud pošlete správně vyplněné údaje, tak vám z e-mailové adresy ...@publix.cz během pár minut dorazí potvrzení. Zde pro jistotu zkontrolujte i vaši nevyžádanou poštu. Pokud potvrzení nedorazí, tak jste uvedli neexistující e-mailovou adresu a váš dotaz nemůže být dále zpracován. Z výše uvedené adresy odesílá potvrzení automat a nemůže být používána k dotazům a další korespondenci. 

 Vložit otázku do tohoto tématu


*  
*  
*    
 
*  


Otázky k tomuto tématu


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: Vedlejší výdělečná činnost po přestěhování (Markéta Lánská 15.09.2021 16:59) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,
  jsem na rodičovské dovolené a přivydělávám si vedlejší samostatně výdělečnou činností.
  Kvůli manželově zaměstnání se budeme stěhovat na 2 roky do Švýcarska, ráda bych však ve vedlejší činnosti pokračovala. Mohu po přestěhování i nadále pracovat jako český živnostník, nebo musím tady v ČR živnostenské oprávnění pozastavit a zřídit si ho ve Švýcarsku?
  Děkuji!
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 17.09.2021 8:40)
   Dobrý den,
   pokud se Vaše podnikání ze Švýcarska bude vztahovat na území České republiky, můžete podnikat i nadále na základě živnostenského oprávnění, které vlastníte.
   Pokud se Vaše podnikání bude týkat území Švýcarska nebo jiné členské země Evropské unie, doporučuji Vám obrátit se na živnostenský odbor Úřadu městské části Praha 1 nebo Praha 7. Tyto úřady plní funkci Jednotného kontaktního místa a sdělí Vám administrativní požadavky kladené na výkon služby v daném státě.
   S pozdravem
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: oboru č. 72 Mimoškolní výchova a vzdělávání, pořádání kurzů, školení včetně lektorské činnosti. (Pavlína Tonarová 09.08.2021 13:34) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jestli do oboru č.72, je možné zahrnout školící akce s akreditací MPSV (konkrétně akreditovaní kurzy pro sociální pracovníky).
  Děkuji
  Tonarová
  • Odpověď: (webmaster Roman Rogner (rrogner) 23.08.2021 11:47)

   Dobrý den,
    
   doporučuji Vám seznámit se s nařízením vlády č.278/2008 Sb., o obsahových náplních jednotlivých živností. V tomto nařízení je u oboru č.72 Mimoškolní výchova a vzdělávání, pořádání kurzů, školení včetně lektorské činnosti uvedeno, jaké činnosti lze v rámci tohoto oboru vykonávat.
    
   S pozdravem
    
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
   ÚMČ Praha 4

 • Otázka: Založení vedlejší činnosti (Martina Timová 19.08.2021 9:39) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, mam rodičovskou dovolenou do 5/2022 a od zaří bych chtěla podnikat na vedlejší činnost. Jaky formulář mam vyplnit? Jednotný registrační formulař? Úřad si mě sám zařadí mezi podnikatele na vedlejší činnost? Formulař chci odeslat přes datovou schranku, jde to? Děkuji Timová
  • Odpověď: (webmaster Roman Rogner (rrogner) 23.08.2021 11:34)

   Dobrý den,
    
   pokud hodláte začít podnikat podle živnostenského zákona, postačí vyplnit Jednotný registrační formulář. Živnostenský úřad nerozlišuje a nevede evidenci toho, zda podnikatel podniká na hlavní či vedlejší činnost. Pokud pošlete Jednotný registrační formulář do datové schránky Úřadu městské části Praha 4 (DS ergbrf7), bude Vám poslána výzva na uhrazení správního poplatku 1 000 Kč. Po doručení dokladu o zaplacení poplatku živnostenskému úřadu Vám bude zaslán Výpis z živnostenského rejstříku. 
    
   S pozdravem
    
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
   ÚMČ Praha 4

 • Otázka: Co napsat do fakturace (Lucie Hlávková 19.07.2021 23:06) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, jsem chůva v rodinách a nemohla jsem dokončit kurz Chůvy pro děti do 3. let. Chci se zeptat co živnostenský zákon mluví o obsahu na fakturaci za hlídání dětí? Mám zákazníkovi na fakturu napsat, že mi platí za "hlídání dětí", v případě dětí do 3. let "hlídání dětí do 3. let", v případě nad 3.let "hlídání dětí nad 3 roky", v případě hlídání dětí, které jedno má 2 roky, druhé 4 roky, tak mám fakturovat jen za druhé dítě? Prosím poradíte mi co a jak tam mám psát, aby to bylo v souladu se zákonem, abych neměla nějaké problémy, pokuty atp? Děkuji.
  • Odpověď: (webmaster Roman Rogner (rrogner) 21.07.2021 10:53)
   Dobrý den,

   oblast fakturace nespadá do kompetence živnostenského úřadu a ani v živnostenském zákoně se tento výraz nevyskytuje.
   Z těchto důvodů Vám bohužel nejsme schopni poradit.

   S pozdravem

   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: Příjmy z Onlyfans (Alena Jirásková 05.06.2021 16:08) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, ráda bych se informovala, jak je to s daněním příjmů z americké stránky Onlyfans. Je třeba si kvůli tomu zakládat živnost?
  Děkuji, Jirásková
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 10.06.2021 21:43)
   Dobrý den,
   danění příjmů nespadá do kompetence živnostenských úřadů. Z tohoto důvodu se prosím obraťte na Finanční úřad.
   Pro posouzení, zda je nutné vlastnit živnostenské oprávnění je v § 2 živnostenského zákona uvedeno, že živností je soustavná činnost, provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených v živnostenském zákoně.
   S pozdravem
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Řemeslná činnost nebo volná? (Jana Nesvadbová 31.05.2021 14:45) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, stačí na stánek s občerstvením volná živnost: Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona, nebo již řemeslná (hostinská činnost). Jednalo by se o prodej cukrovinek, kávy/čaje, nebo párků bez konzumace v provozovně/u stánku. Děkuji.
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 03.06.2021 12:12)
   Dobrý den,
   pokud hodláte provozovat činnosti spočívající v přípravě a prodeji pokrmů a nápojů bez konzumace na provozovně i bez možnosti okamžité konzumace před stánkem (např. pult ke stání), nejedná se hostinskou činnost ale o obor č. 7 výroba potravinářských a škrobárenských výrobků a obor č.48 velkoobchod a maloobchod živnosti volné: Výroba , obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona.
   Bude-li před provozovnou poskytnuta možnost konzumace prodaného zboží alespoň ke stání, jedná se v tom případě o řemeslnou hostinskou činnost.
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí dobrou živnostenského
 • Otázka: rozšíření žívnosti (Dr. Jan Komárek 01.06.2021 11:35) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, rád bych si rozšířil živnost na výuku jazyků. Co k tomu potřebuju. (mám z těch jazyků maturitu, ale vysvědčení už sežral čas.
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 03.06.2021 12:04)
   Dobrý den,
   pokud máte volnou živnost Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona, je možné si tuto živnost rozšířit o další obor. Výuka jazyků spadá do oboru č. 72 Mimoškolní výchova a vzdělávání, pořádání kurzů, školení včetně lektorské činnosti.
   U oborů volné živnosti není požadovaná odborná způsobilost. K rozšíření živnosti slouží formulář změnový list, který naleznete na www.praha4.cz . Rozšíření živnosti můžete vyřídit na jakémkoliv živnostenském úřadu v ČR. Tato změna je bez správního poplatku.
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: přestěhování sro a živnosti (Dr. Jan Komárek 01.06.2021 11:36) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, jak mám zařídit změnu adresy s.r.o.
  S díky za Váš čas, j. komárek
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 03.06.2021 12:02)
   Dobrý den,
   pokud právnická osoba změnila sídlo, je nutné tuto změnu provést v obchodním rejstříku (Městský obchodní soud, Slezská 9, Praha 2). Živnostenský úřad tuto změnu údajů provede v Registru živnostenského podnikání po zapsání této změny v obchodním rejstříku. Z tohoto důvodu není nutné změnu sídla oznamovat živnostenskému úřadu.
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: OSVČ - přerušení živnosti (Jan Novák 27.04.2021 18:51) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,

  žiji dlouhodobě v zahraničí a potřeboval bych pozastavit živnost k 30.4.2021

  Je to možné udělat na dálku online?

  Děkuji za odpověď
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 10.05.2021 13:10)
   Dobrý den,
   pro přerušení provozování živnosti slouží formulář změnový list, ve kterém mimo jiné uvedete od kdy do kdy přerušujete provozování živnosti. Tento formulář je nutné doručit na jakýkoliv živnostenský úřad v ČR.
   Doručit lze poštou, podáním do podatelny, elektronicky (pokud máte zaručený elektronický podpis) či poslat do datové schránky ergbrf7 . Formulář a více informací naleznete na www.praha4.cz .
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: správní poplatek (Liudmyla Solodilova 27.04.2021 12:27) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat na správní poplatek při ohlášení živnosti? Lze ho uhradit převodem? Kde najdu číslo účtu a potřebné údaje k platbě?
  Datovkou jsem odeslala vyplněný JRF a teď nevím co bych ještě měla udělat, abych dokončila založení živnosti.

  Předem děkuji a jsem s pozdravem,
  Liudmyla Solodilova
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 10.05.2021 13:06)
   Dobrý den,
   pokud jste poslala vyplněný JRF do datové schránky, bude Vám do datové schránky poslána výzva k zaplacení správního poplatku, kde budou uvedeny potřebné informace k zaplacení správního poplatku.
   S pozdravem
   vedoucí odboru živnostenského


Vytisknout