Aktuální informace pro seniory

 • Praha 4 proti výstavbě sedmdesátimetrové kancelářské budovy


  Městská část Praha 4 bude i nadále podnikat kroky proti výstavbě Administrativního centra Budějovická na rohu ulic Budějovická a Vyskočilova, které považuje za předimenzovanou stavbu, nevhodnou do této lokality. Protože Magistrát hlavního města Prahy umístění devatenáctipodlažní budovy na nároží obou ulic už pravomocně potvrdil, nemá Praha 4 jinou možnost, než pokusit se zvrátit toto rozhodnutí u soudu. O podání správní žaloby rozhodla Rada městské části Praha 4 ve středu 1. února 2023.
 • Jarní koncerty na Nuselské radnici 2023


  Vstupenky na jednotlivá koncertní vystoupení v rámci oblíbeného cyklu "Jarní koncerty na Nuselské radnici", která tradičně proběhnou v měsících únor, březen, duben a květen, lze od středy 1. února 2023 zakoupit na pobočce Czech POINT v budově úřadu MČ Praha 4 na Budějovické (Antala Staška 2059/80b). Cena vstupenky na jednotlivé koncerty je 50 Kč. Na místě pak již vstupenky koupit nelze. Program a více v článku ...
 • Mrazy se mohou ještě vrátit, nenechte nikoho umrznout na ulici


  Hlavní město provozuje kompletní zimní humanitární opatření na ochranu zdraví a životů lidi bez přístřeší. Centrum sociálních služeb Praha (CSSP) je jako příspěvková organizace hl. m. Prahy koordinátorem této pomoci, která funguje až do 31. 3. 2023. V případě přetrvávajících mrazů může být tato pomoc prodloužena.
 • ZŠ Jílovská opět hostila mezigenerační šachový turnaj


  Po dvouleté přestávce, vynucené onemocněním Covid-19, proběhl 26. ledna 2023 na ZŠ Jílovská tradiční mezigenerační šachový turnaj. Letos to byl již osmý ročník. Schopnosti si zde poměřilo celkem 30 účastníků z řad žáků školy a seniorů z MČ Praha 4.
 • Záchranáři se zvířecími pacienty se přesunuli do Ďáblic


  Záchranáři ze Záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Praze 5 - Jinonicích se i se svými zvířecími pacienty přesunuli dočasně do Ďáblic v Praze 8. Důvodem je zahájení stavby nového zázemí Záchranné stanice. Po celou dobu stavby bude stanice fungovat v neveřejné části areálu Zahradnictví Ďáblice, které stejně jako záchranná stanice spadá pod příspěvkovou organizaci Lesy hlavního města Prahy.
 • Na střeše Rudolfina


  Ve čtvrtek 19. ledna 2023 měli senioři možnost „nakouknout pod pokličku“ České filharmonii v majestátní budově Rudolfina na pražském Starém Městě. Historickou budovu prozkoumali od Sukovy síně až po střechu, kam je normálně zákaz vstupu. Shlédli i prezidentský balkónek, na kterém současný prezident nikdy nebyl a živě se zajímali i o vazbu zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha k této budově.
 • V Braníku vzniká vodní biotop


  V polovině ledna 2023 byla oficiálně zahájena výstavba biotopu Braník na konci ulice Za Mlýnem. Dlouhodobě plánovaná investiční akce spočívá ve vybudování umělého vodního biotopu, jezera s plochou 240 m2 a maximální hloubkou 1,8 metru, s přirozenými společenstvy mokřadních rostlin a na ně vázaných živočichů ve vyvýšené nivě Kunratického potoka.
 • ANKETA: Jak využíváte lesy a lesoparky na jihu Prahy 4 a Praze 12?


  Praha 4 připravila ve spolupráci s Prahou 12 a Katedrou zahradní a krajinné architektury České zemědělské univerzity anketu o stavu a využívání přírodně-rekreačních lokalit v oblasti Braníka, Hodkoviček, Lhotky, Kamýku a Modřan. V anketě lze odpovídat až do 31. ledna 2023. Více a přístup do ankety na odkazu ...
 • Betlémské světlo už svítí i na Úřadu MČ Praha 4


  Skauti z oddílu Utah z Krče přinesli v pondělí 19. prosince 2022 odpoledne ve své lucerničce na radnici Prahy 4 Betlémské světlo. To k nám do Prahy doputovalo přes Brno a Vídeň až z dalekého Betléma, aby jako symbol míru a přátelství ozářilo i domácnosti v Praze 4. Tradičně je do Evropy přivážejí rakouští skauti, v České republice je poté vlaky rozvážejí čeští skauti a skautky.
 • Praha 4 pomůže svým školám uhradit vysoké náklady za teplo a světlo


  Deset milionů korun pošle městská část Praha 4 svým základním školám. Jsou určeny na úhradu vysokých cen energií.
 • Praha 4 rozsvítila svůj vánoční strom


  Starosta Ondřej Kubín (ODS) a 1. místostarostka Irena Michalcová (ANO 2011) rozsvítili v pondělí 28. listopadu 2023 za účasti dalších členů Rady městské části Praha 4 vánoční strom u budovy úřadu v ulici Antala Staška.
 • IKEM varuje: Dejte si pozor na klamavé SMS, nejsou od nás!


  V posledních dnech se opět objevují v telefonech našich starších spoluobčanů nevyžádané SMS, které se neoprávněně zaštiťují známou značkou na poli medicíny, kterou bezesporu IKEM je. Pod hlavičkou neexistujícího "centra" jsou pak senioři zváni na preventivní měření, které je pochopitelně jinde než v IKEM a teprve na místě zjišťují, že ani měření nebude, ale gelové kapsle si koupit mohou...
 • Pomozte nám najít nejlepšího sportovce Prahy 4 za rok 2022


  Praha 4 má nespočet úspěšných sportovců napříč různými kategoriemi, kteří si zaslouží za své výjimečné sportovní výkony získat ocenění. Úspěchy na poli sportu i tentokrát ocení MČ Praha 4 ve spolupráci s Pražskou tělovýchovnou unií (PTU) v již tradiční Anketě o nejlepšího sportovce Prahy 4 za rok 2022. Celý výběr probíhá ve dvou kolech. A právě v prvním - nominačním - se obracíme na sportovní kluby s prosbou o pomoc s vytipováním těch opravdu nejlepších. Čas máte do 20. ledna 2023!
 • Upozornění: výstavba metra D neomezila očkovací centrum Na Strži


  Metropolitní očkovací centrum i nadále očkuje v Praze 4 na adrese Na Strži 1683/40, Praha 4. Vstup je z ulice Budějovická od pošty. Od 29. září 2022 očkuje nově i vakcínou Comirnaty Original/Omicron BA.4-5. Jedná se o upravenou vakcínu pro posilovací dávku (3. a 4. dávka) očkování proti nemoci covid-19.
 • Organizace PROSAZ nabízí sousedům novou službu


  Šicí dílna, která je součástí chráněné dílny neziskové organizace PROSAZ v Pujmanové 1219/8, zavedla pro lidi z blízkého i vzdálenějšího okolí novou službu, opravnu oděvů. Ta pomůže široké veřejnosti a zároveň podpoří zdravotně znevýhodněné, kteří v dílně pracují.
 • Neostýchejte se využít služeb bezplatné Poradny při finanční tísni


  Městská část Praha 4 dlouhodobě podporuje bezplatnou Poradnu při finanční tísni, jejíž pomoc je v současné době růstu cen pro stále větší počet obyvatel stále významnější. Jedná se o dluhovou a insolvenční poradnu, která nenabízí služby právního zastoupení a právní porady, má však zkušenosti také z práce se závazky, správným nakládáním s rozpočtem či vymáhacími procedurami.
 • Adventní koncerty na Nuselské radnici


  V závěru listopadu zahajují tradiční a oblíbené Adventní koncerty na Nuselské radnici. Vstupenky v ceně 50 Kč budou v prodeji od 1. listopadu 2022 na pobočce Czechpointu v budově úřadu MČ Praha 4 na Antala Staška 80b (poliklinika u metra Budějovická). Upozorňujeme, že vstupenky v místě a čase koncertu již nelze zakoupit. Program v článku ...
 • Pietní akt u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu


  Městská část Praha 4 zve občany na pietní akt u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu, který se uskuteční dne 27. října 2021 ve 12 hodin u Památníku Tří odbojů na náměstí Generála Kutlvašra.
 • Koncepční studie revitalizace parku Rybářská je dokončena


  Jako podklad pro správu parku za kostelem sv. Michaela archanděla v Podolí, regeneraci zeleně a postupnou revitalizaci veřejného prostranství v souladu se zjištěnými potřebami a přáními obyvatel a návštěvníků má sloužit studie, kterou má nyní k dispozici městská část Praha 4.
 • Komunitní zdobení vánočních stromků 2022


  Městská část Praha 4 už několik let podporuje komunitní zdobení vánočních stromků komunitou, partou rodičů nebo přátel, obyvateli domu či ulice. Pokud si chcete s přáteli či sousedy stromek ve svém sousedství ozdobit, Praha 4 vám i letos poskytne vánoční ozdoby. Musíte se nám ale ozvat do středy 9. listopadu 2022. Kontakt a další info v článku ...
 • Vize správy, rozvoje a obnovy Branických skal je dokončena


  Městská část Praha 4 disponuje dokumentem, který vyhodnocuje stav a potenciál přírodní památky, stanovuje rámcový plán péče a doporučuje zásahy směřující k vyváženějšími využívání jednotlivých částí území. Vize správy, rozvoje a obnovy Branických skal předně doporučuje důsledně chránit celé území přírodní památky, včetně tzv. školního vrchu, který se v současné době potýká s masivní expanzí náletových dřevin. Více v článku ...