Aktuální informace pro seniory

 • Hlavní město začalo s problematickou výměnou laviček, týká se to i Prahy 4


  Hlavní město odstraní zhruba 1400 kusů mobiliáře v podobě modrých laviček nesoucích rozměrné reklamy, který je v současné době rozmístěn po celé Praze, především na zastávkách MHD. Stane se tak na náklady bývalého nájemce, společnosti AD-Net, která jej i přes platnou výpověď a rozhodnutí soudů o exekuci dosud neodklidila. Pražský magistrát tak pokračuje ve svém plánu odstraňovat z ulic vizuální smog a postupně kultivovat veřejný prostor. Mezi prvními už zmizely lavičky v Olbrachtově v ulici v Praze 4.
 • Rozvolnění: co se změnilo od srpna 2021 - respirátory jsou i nadále povinné


  Vláda ČR v reakci na počet nakažených koronavirem dále uvolnila pravidla pro život v Česku. Změny začaly platit 1. srpna 2021 a týkají se koncertů a festivalů, počtu diváků na sportovních akcích, ale také návštěv koupališť a bazénů nebo výstav či návštěv zoologických zahrad. Na úřadech, v MHD či ve vnitřních prostorách budov (tedy i obchody) je ale stále povinné nosit odpovídající ochranu dýchacích cest!
 • V Metropolitním očkovacím centru dostanete vakcínu i bez předchozí registrace


  Praha navázala na úspěšný projekt Očkovacího autobusu, kde se nechaly jen za první víkend naočkovat téměř dvě stovky lidí. Od dnešního dne nabídne také Metropolitní očkovací centrum všem zájemcům vakcínu proti koronaviru i bez nutnosti předem se registrovat.
 • Blíží se termín splatnosti poplatku ze psů - II. pololetí roku 2021


  Odbor finanční správy upozorňuje držitele psů, že splatnost poplatku za psa za II. pololetí roku 2021 ve výši 750 korun (u sazby 1500 korun - pes v bytě) je nejpozději do 31. srpna 2021. Poplatek je splatný bez vyměření předem. Složenky na místní poplatek se nerozesílají.
 • Festival Open House Praha 2021 opět otevře budovy v Praze 4


  Letošní v pořadí již 7. ročník festival Open House Praha zpřístupní o víkendu 7. a 8. srpna 2021 zdarma veřejnosti 80 budov a zajímavých prostorů v deseti městských částech. V Praze 4 bude otevřeno sedm budov a objektů v Michli a v Nuslích. Na prohlídky se není třeba registrovat.
 • TALENTISSIMO: Dagmar Pecková a mimořádně talentované děti


  Vystoupení mimořádně nadaných dětí do patnácti let společně s hvězdou světových operních scén Dagmar Peckovou se uskuteční 9. září 2021 od 17 hodin v hlavním sále historické Nuselské radnice. Vstupenky jsou v prodeji již od 2. srpna 2021 na pobočce CzechPOINT v budově úřadu MČ Praha 4, Antala Staška 2059/80b, Praha 4. Cena vstupenek je 150 Kč.
 • Na Pražany čeká v srpnu uzavírka mezi Výtoní a Vyšehradským tunelem


  Řidiči se musí připravit na uzavření Vyšehradského tunelu. V úseku Výtoň (křižovatka Rašínovo nábřeží a Svobodova ulice) – Podolská vodárna (křižovatka Podolské nábřeží a Podolská ulice) nepojedou ani tramvaje. Výluka potrvá od 7. do 27. srpna 2021.
 • Do Braníka na grilovačku


  Nedaleko branických ledáren, v klidném místě na břehu Vltavy, zprovoznila Praha 4 úplně nové griloviště. Je volně přístupné a umožňuje prožít podvečer či večer jak u klasického táboráku, tak si s přáteli či rodinou ugrilovat steaky, špízy anebo dokonce čerstvě nachytané ryby.
 • Na přelomu července a srpna pozor! Budou omezení u agend občanských průkazů a pasů


  V souvislosti s přijímáním nového zákona o občanských průkazech a také v souvislosti s přijímáním novely zákona o cestovních dokladech si vás dovolujeme upozornit na plánovanou odstávku systému, který slouží pro podání žádostí o vydání občanského průkazu a cestovního pasu a jejich následného převzetí. Více a termíny omezení najdete v článku...
 • Tanec a správné cvičení v každém věku


  14. července 2021 se v Senior parku v Podolí uskutečnila další akce v rámci Léta na Čtyřce a Čtyřka sportuje. Pod dohledem profesionálních instruktorů si mohli občané v každém věku zacvičit či zatancovat klasické tance. Zájemce o zdravý pohyb osobně podpořil patron senior parku pan profesor Pavel Pafko. Pohodovým dnem doprovázel moderátor Stanislav Bartušek.
 • Co nově platí v rámci koronavirových opatření od 9. července 2021


  Vláda ČR s platností od pátku 9. července 2021 zavedla změny, které se týkají především prokazování bezinfekčnosti a cestování. Dopad budou mít opatření například na návštěvy restaurací, kulturních akcí, ale i na návrat do republiky a nástup do práce při pobytu v cizině.
 • Výstava „Polsko: Architektura & kultura“ zavítala na Prahu 4


  Park Jezerka hostí v létě výstavu polské architektury. Ta prezentuje moderní kulturní stavby v polských městech, ať už se jedná o kulturní centra, koncertní sály nebo muzea. Výstavu si bude možné prohlédnout do 12. srpna 2021.
 • DPP na 9 dnů přeruší provoz metra na lince C v úseku Pražského povstání – Muzeum


  Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) využije prodloužený víkend a začátek letních prázdnin k další etapě výměn dřevěných pražců za betonové na nejstarším úseku pražského metra na lince C. Práce budou probíhat devět dnů, DPP na obou kolejích ve stanici I. P. Pavlova vymění 440 pražců. Proto bude od soboty 3. července do neděle 11. července 2021 obousměrně přerušen provoz metra na lince C v úseku Pražského povstání – Muzeum. V úseku Pražského povstání – Hlavní nádraží zavede Dopravní podnik náhradní autobusovou dopravu XC.
 • Na úřad, do obchodu i v MHD nadále s respirátorem


  Od čtvrtka 1. července 2021 můžeme venku oficiálně sundat roušky a respirátory. Rozhodla o tom Vláda ČR. Nadále však platí povinnost nosit ve vnitřních prostorách, tedy i v obchodech a na úřadech, a dále ve veřejné dopravě respirátor třídy FFP2 nebo roušku či šátek z nanomateriálu.
 • Parkování v zónách placeného stání během státních svátků 5. a 6. července 2021


  Během státních svátků 5. a 6. 7. 2021 bude ve smíšených / fialových a návštěvnických / oranžových parkovacích úsecích na území MČ Praha 4 omezena maximální cena parkování na 20 Kč za den. Tato úprava se netýká rezidentních/modrých parkovacích úseků.
 • Metro C bude od pondělí ve stanici Budějovická jen se vstupem i výstupem na Olbrachtovu


  Z důvodu opravy terasy nad vestibulem stanice metra dochází od pondělí 28. června 2021 přibližně do prosince 2021 k dočasnému uzavření vstupu a výstupu ze stanice metra C Budějovická (ve směru ulice Antala Staška, Poliklinika Budějovická, Úřad městské části Praha 4). Vstup a výstup je umožněn pouze ve směru Olbrachtova ulice. Průchod kolem uzavřeného vstupu zůstává zachován.
 • MČ Praha 4 Vás zve na Dětský cykloden


  Dorazte v neděli 20. června 2021 od 14 hodin do Braníka (A-park / Ledárny) na sportovně-zábavnou akci pro celou rodinu! Kola, koloběžky, brusle s sebou nebo si je můžete půjčit na místě a třeba své dovednosti zdokonalit pod dohledem profesionálů. Těšíme se na viděnou!
 • V Praze platí od 18. do 22. června 2021 zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech


  Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou dnes vydal Český hydrometeorologický ústav, platí od zítřejších 12:00 hodin do 22. června 2021 (00:00 hodin) na území Prahy nařízení týkající se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Podrobnosti v článku ...
 • Evropský den hudby 21. 6. 2021


  Tento „svátek hudby“ vznikl na popud bývalého francouzského ministra kultury Jacka Langa v roce 1981. Jedná se o celoevropsky uznávaný den, který je zasvěcen hudbě a všem, kteří hudbu milují a věnují se jí. Na oslavu toho to dne se ve městech pořádají různorodé koncerty a kulturní akce. MČ Praha 4 se rozhodla připojit a uspořádá 21. června 2021 pouliční koncerty ve třech lokalitách. Podrobnosti v článku ...
 • Koupaliště čeká zefektivnění a zkvalitnění provozu


  Radnice Prahy 4 plánuje letos na biotopovém koupališti na Lhotce vyřešit problémy s dlouhodobým nedostatkem vody, výrazně zmodernizovat nakládání se sedimenty (kaly), které vznikají při biologickém čištění vody, a doplnit zdejší areál gastrostánky, sportovišti a dalším vybavením.
 • Evropský den proti vloupání 2021


  Již potřetí si v České republice připomínáme Evropský den proti vloupání. Letos je tento den stanoven na 16. června. Proto je dobré si připomenout základní pravidla zabezpečení objektů. Naprosto nejzásadnější jsou ale opatření, která vás nic nestojí jako zamykat vstupy, zavírat okna a nenechávat klíče dostupné. Nevěřili byste, kolik lidí takto zlodějům i v dnešní době stále ještě svou nedbalostí napomáhá.