Zde můžete vkládat své dotazy související s činností městské části Praha 4 a Úřadu městské části Praha 4. Pro vložení dotazu tazatelem není třeba se registrovat ani přihlašovat, nový dotaz můžete položit přímo pomocí formuláře.

Vaše dotazy jsou zpravidla zveřejněny (včetně jména a předmětu dotazu) po zodpovězení příslušným zaměstnancem Úřadu MČ Praha 4 nebo voleným zástupcem samosprávy (řešitelem, řešiteli).

Přijaty k dalšímu zpracování jsou jen jasně formulované a konkrétní dotazy vztahující se k jednotlivým tématům. Další podmínkou pro zpracování je uvedení celého jména (jméno a příjmení), předmětu a reálného e-mailového kontaktu.

Některé dotazy jsou řešitelem (řešiteli) zodpovídány přímo, a to na e-mailovou adresu uvedenou tazatelem při vložení dotazu. Následně se zde tedy otázka a odpověď nemusí zobrazit. Je plně na řešiteli(lích), jakou formu odpovědi (nebo jejich kombinaci) zvolí.

Pokud je Váš dotaz obsáhlejší, komplikovanější nebo zahrnuje širší problematiku, doporučujeme Vám obrátit se na konkrétní zaměstnance úřadu .

Vyplněním povinných polí formuláře (jméno, předmět, e-mail, otázka) a jeho odesláním vyslovuje tazatel souhlas s jejich zpracováním a archivací ze strany MČ Praha 4 a s jejich využitím k další komunikaci mezi tazatelem a řešitelem (řešiteli).

UPOZORNĚNÍ: Pokud pošlete správně vyplněné údaje, tak vám z e-mailové adresy ...@publix.cz během pár minut dorazí potvrzení. Zde pro jistotu zkontrolujte i vaši nevyžádanou poštu. Pokud potvrzení nedorazí, tak jste uvedli neexistující e-mailovou adresu a váš dotaz nemůže být dále zpracován. Z výše uvedené adresy odesílá potvrzení automat a nemůže být používána k dotazům a další korespondenci. 

 Vložit otázku do tohoto tématu


*  
*  
*    
 
*  


Otázky k tomuto tématu


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: Trvalé bydliště miminka (Václav Štemberg 29.04.2022 12:22) – Matriky a státní občanství
  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat jaké kroky jsou potřeba učinit, aby mělo nově narozené miminko trvalé bydliště po otci a ne po matce. Děkuji
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 03.05.2022 10:29)
   Dobrý den!
   Pokud je matka státní občanka ČR, dítě má po narození automaticky stejný trvalý pobyt. Po narození dítěte je možné provést změnu trvalého pobytu, která probíhá v zásadě stejně jako u dospělého.
   Je tedy třeba aby přišel jeden z rodičů s rodným listem dítěte a svým platným dokladem totožnosti. Pro změnu trvalého pobytu je třeba doložit oprávněnost užívání nemovitosti; pokud se jedná o vlastnictví a jste zapsáni v katastru nemovitostí jako majitel(é), není třeba tuto skutečnost dokládat, ověříme si ji sami. Pouze pokud se jedná například o družstevní nebo nájemní byt, je třeba přinést originál nájemní smlouvy.
   V případě jakýchkoliv dotazů se můžete obrátit na naši informační linku 261 192 659.
   S pozdravem a přáním příjemného dne
   vedoucí odboru správních agend
 • Otázka: zjištění úmrtí (Svatoslava Tomanová 05.02.2022 16:29) – Matriky a státní občanství
  Dobrý den, měli jsme dlouhodobého známého pana Vladimíra Fuksu, který bydlel v Praze 4, Spořilov II. Od Vánoc se nám neozývá a obáváme se, že zemřel. Prosím o informaci, zda je to pravda nebo občan tohoto jména v posledních dvou měsících nezemřel. Děkuji vám za odpověď. Sv. Tomanová
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 07.02.2022 8:38)
   Dobrý den,
   zákon o evidenci obyvatel umožňuje sdělit datum a místo úmrtí pouze na písemnou žádost a to k osobě blízké (sourozenec, manžel, rodič, prarodič, potomek).
   K fyzickým osobám, se kterými není žadatel v přímém příbuzenském vztahu, nelze sdělovat žádné osobní údaje.
   Pro případy jako je ten Váš je možné využít službu Ministerstva vnitra ČR, nazvanou Zprostředkování kontaktu .
   S pozdravem a přáním příjemného dne
   Ing. Martin Anděra
   vedoucí odboru správních agend
 • Otázka: čas narození (Kateřina Typlová 13.08.2021 11:59) – Matriky a státní občanství
  Dobrý den,
  je prosím možné zjistit přesný čas mého narození ? Narodila jsem se 23.10.1966 v Praze 4- Podolí.
  děkuji
  s pozdravem
  Kateřina Typlová
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 06.09.2021 10:20)
   Dobrý den,
   Čas narození je zaznamenán v matriční sbírce listin, které jsou uložené v Archivu hlavního města Prahy, obraťte se proto prosím s Vaším dotazem přímo na tento archiv ( Archiv hlavního města Prahy ).
   S pozdravem a přáním příjemného dne
   Ing. Martin Anděra
   Vedoucí odboru správních agend
 • Otázka: Získání občanství ČR (Katarina Kiš 20.05.2019 20:55) – Matriky a státní občanství
  Dobry den, existuje nejaky zjednoduseny zpusob ziskani obcanstvi ČR pro seniory? Neco jako nabytí občanství? Nebo se musi podstupovat standartni postup? Konkretne se mi jedna o mou tchyni 65 let, pochazi z Ukrajiny, ma trvaly pobyt v ČR přes 10 let, trvaly pobyt na Praze 4. Předem dekuji za odpoved. S pozdravem, Katarina Kiš
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 21.05.2019 8:21)
   Dobrý den paní Kiš,
   pro seniory neexistuje žádný zjednodušený způsob získání státního občanství České republiky. Cizinec (senior) může získat státní občanství České republiky pouze udělením Ministerstva vnitra ČR na základě jeho žádosti o udělení státního občanství ČR. Osoby starší 65 let mají pouze tu výhodu, že nemusí prokázat znalost českého jazyka a českých reálií (neskládají zkoušky u Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy v Praze).
   S pozdravem a přáním pěkného dne
   Miluše Pavlíková
   OSA - státní občanství
   tel.: 261 192 101
 • Otázka: úmrtní list, jak dlouho? (Kotrlová 29.04.2019 19:36) – Matriky a státní občanství
  Dobry den, nase maminka s adresou Stichova ul, Praha 4-Haje zemrela na pocatku dubna. Na Pohrebni sluzbe mi bylo receno, ze umrtni list posle matrika, zapsali si mou adresu. UL pozaduje hrbitovni sprava k objednavce ulozeni do hrobu, coz je povinne, ale ja jej stale z matriky nemam. Prosim, ja dlouho trva vystaveni UL?
  Dekuji.
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 01.05.2019 0:20)
   Dobrý den,
    
   z Vašeho dotazu bohužel není zřejmé, kdy a kde došlo k úmrtí Vaší maminky. Kontaktujte mě, prosím, na tel.čísle 261 192 142, případně na e-mailu katerina.veselkova@praha4.cz a pokusíme se situaci vyřešit.
    
    
   S pozdravem
    
   Kateřina Veselková
   matrika
    
   Městská část Praha 4
   Úřad městské části
   Odbor správních agend
 • Otázka: RL cizojazyčný (Šárka Morávková 02.04.2019 13:32) – Matriky a státní občanství
  Dobrý den,
  dcera je již několik let v Německu a chce si zažádat o německé občanství.
  Musí mít včak RL cizojazyčný. Jak o něj může zažádat aniž by musela jezdit do ČR ? Je narozena v Praze 2. Děkuji předem za informaci.
  ŠM
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 08.04.2019 10:41)
   Vážená paní Morávková,
    
   o rodný list dcery s cizojazyčným překladem pro Německo si požádáte vy jako matka, ale před matričním úřadem Prahy 2.
    
   Adresa matričního úřadu: Úřad městské části Praha 2, náměstí Míru 20/600, 120 39 Praha 2 - Vinohrady
   Název odboru: odbor matrik, oddělení matrik.
    
   Budete potřebovat svůj průkaz totožnosti a 100,- Kč na správní poplatek.
    
   S pozdravem
    
   Lenka Lacková
   matrikářka
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: zápis do matriky-čas narození (Tůmová Petruše, roz.Vrátná 02.04.2019 22:46) – Matriky a státní občanství
  Dobrý den, potřebuji zjistit kde je uložený zápis do matriky. Narodila jsem se v nemocnici Krč v roce 1956.mám RL z ONV P4.Kam se mohu obrátit,když potřebuji získat kde je zapsaný čas narození? předem děkuji Tůmová
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 08.04.2019 10:40)
   Vážená paní Tůmová,
    
   pokud nejste z vícečetného porodu, tak čas narození se do matriční knihy narození nezapisoval.
   Evidoval se pouze v porodních knihách dané nemocnice. Nevím, zda má Thomayerova nemocnice nějaký archiv. Starší porodní knihy jsou uložené v Archivu hl.m. Prahy.
   V listinných sbírkách matričních úřadů se čas narození objevuje až od cca roku 1965. Do tohoto data není ve formuláři, tzn. hlášení o narození dítěte pro matriku, kolonka pro tento údaj.
    
   S pozdravem
    
   Lenka Lacková
   matrikářka
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: Slovenské občanství (Jaroslava Kroulová 25.08.2018 23:10) – Matriky a státní občanství
  za jak dlouho získám slovenské občanství když se ožením děkuji
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 27.08.2018 17:26)
   Dobrý den,
    
   české zákony neupravují otázku nabývání slovenského občanství, proto Vám nemůžeme sdělit žádnou informaci ohledně státního občanství Slovenské republiky. S touto otázkou je třeba obrátit se na Velvyslanectví Slovenské republiky v Praze 6.
    
   S pozdravem
    
   Jana Klimakovská 
   matrika, státní občanství 
   Městská část Praha 4
 • Otázka: Státní občanství (Nadia Jarvis ( Koubova ) 27.06.2018 0:11) – Matriky a státní občanství
  Chtela bych se dozvědět jestli jsem porad občanem České republiky. Bydlim v Canade uz od roku 1975. Narodila jsem se 1964 v Praha 4, Ceske Republice (Ceskoslovensko) Mama nas immigrovala do Kanady kyz mi bylo 11 let, v roce 1975,bydlim v Kanade od te doby. Nevím jestli kdyz mam Kanadske obcanstvi jestli ze porad i mam Ceske obcanstvi.
  Jsem vdaná dvakrát a rozvedena dvakrat.
  Mam oba rozvodni listy, mam Cesky rodny list (oba rodice jso Cesi, mam Kanadsky passport ale ne Cesky.
  Muj tata je tedko v Cesku, chtela bych vedet jestli kdyby on prisel na vas urad v Nuslích, Praha jestli by ste mu mohli poradit a dat informace pro me. Nebo tam musim ja prilet osobne z Kanady.

  Předem moc děkuji za odpověď, Nada Koubova Jarvis
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 27.06.2018 10:38)
   Vážená paní Jarvis,
    
   zda jste stále státní občankou České republiky nelze na základě Vámi uvedených údajů potvrdit. Příslušný úřad podle místa Vašeho posledního trvalého pobytu na území České republiky musí provést státoobčanské šetření a zjistit, zda jste českou státní občankou či nikoli. K uvedenému šetření je třeba předložit zákonem stanovené dokumenty.
   Pokud je Váš otec v tuto chvíli v České republice, ať se dostaví v úřední hodiny (Po, St:  8.00 -18.00 a Čt:  8.00 -12.00 hod.) na pracoviště Úřadu městské části Praha 4, na adrese Antala Staška 2059/80b, Praha 4 – Krč, na oddělení matrik a státního občanství, kde mu sdělíme seznam dokumentů potřebných pro šetření státního občanství. Samotnou žádost o Osvědčení můžete následně vyřídit prostřednictvím zastupitelského úřadu v Kanadě.
    
   Pěkný den.

   S pozdravem
    
   Jana Klimakovská 
   matrika, státní občanství 
     
   Městská část Praha 4
 • Otázka: kdo je občan (Zuzana Čapková 07.06.2018 8:57) – Matriky a státní občanství
  dobrý den,
  v případě, že konkrétní službu nabízí město svým občanům, mohu ji čerpat, ikdyž mám trvalé bydliště mimo toto město a v tomto městě vlastním nemovitost? Kdo je občan města a dle jakého zákona, vyhlášky? Děkuji
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 07.06.2018 12:00)
   Dobrý den,

   co se týče využívání služby pro občany určitého města, je třeba se obrátit na odbor, který příslušnou službu zajišťuje, jelikož nespecifikujete o jakou službu se jedná, nemohu Vám poradit na koho dotaz směřovat.
   Kdo je občanem obce stanoví zákon č. 128/2000 Sb., o obcích, konkrétně pak § 16:

   § 16

   (1) Občanem obce je fyzická osoba, která

   a) je státním občanem České republiky, a

   b) je v obci hlášena k trvalému pobytu.

    
   V případě hlavního města Prahy je pak definice občana stanovena zákonem č. 131/200 Sb., o hlavním městě Praze:
    
   § 6

   (1) Občanem hlavního města Prahy je fyzická osoba, která je státním občanem České republiky a v hlavním městě Praze je přihlášena k trvalému pobytu.

   (2) Občanem městské části je občan hlavního města Prahy, který je v městské části přihlášen k trvalému pobytu.

    
   S pozdravem a přáním příjemného dne
    
   Ing. Martin Anděra
   Vedoucí odboru správních agend
   ÚMČ Praha 4