Zprávy z Prahy 4

 • Praha 4 se zapojí do prestižního Mezinárodního výzkumu dospělých PIAAC


  Do konce října 2021 bude i v Praze 4 probíhat prestižní Mezinárodní výzkum dospělých PIAAC, který pořádá Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Cílem šetření, které začne 1. srpna, je zjistit, jak jsou obyvatelé v jednotlivých zemích připraveni na výzvy současné doby, jako jsou změny na trhu práce či rostoucí využívání digitálních technologií v práci i v osobním životě.
 • Festival Open House Praha 2021 opět otevře budovy v Praze 4


  Letošní v pořadí již 7. ročník festival Open House Praha zpřístupní o víkendu 7. a 8. srpna 2021 zdarma veřejnosti 80 budov a zajímavých prostorů v deseti městských částech. V Praze 4 bude otevřeno sedm budov a objektů v Michli a v Nuslích. Na prohlídky se není třeba registrovat.
 • Na Pražany čeká v srpnu uzavírka mezi Výtoní a Vyšehradským tunelem


  Řidiči se musí připravit na uzavření Vyšehradského tunelu. V úseku Výtoň (křižovatka Rašínovo nábřeží a Svobodova ulice) – Podolská vodárna (křižovatka Podolské nábřeží a Podolská ulice) nepojedou ani tramvaje. Výluka potrvá od 7. do 27. srpna 2021.
 • Rozvolnění: co se změní od srpna


  Vláda ČR v reakci na počet nakažených koronavirem dále uvolnila pravidla pro život v Česku. Změny začnou platit 1. srpna 2021 a týkají se koncertů a festivalů, počtu diváků na sportovních akcích, ale také návštěv koupališť a bazénů nebo výstav či návštěv zoologických zahrad.
 • Magistrálu u Vyskočilovy čeká na přelomu července a srpna dvojité noční omezení


  Vždy v noci od 21:00 do 06:00 hodin dalšího dne čeká ulici 5. května (magistrála) na mostě v místě křížení s ulicí Vyskočilova dopravní omezení. Střídavé omezení průjezdu po magistrále včetně uzavírky jednoho z nájezdů souvisí s diagnostickým průzkumem mostu, který proběhne na přelomu července a srpna 2021.
 • Omezení průchodu budovou úřadu


  Dnes 27. července 2021 bude od 18 hodin do 19 hodin uzavřen vchod z atria do budovy Úřadu městské části Praha 4 (ulice Antala Staška 2059/80b). Úřadu to oznámila Poliklinika Budějovická.
 • Upozornění: Žádost o udělení státního občanství České republiky


  Na základě zákona č. 270/2021 Sb. budou novelizovány položky sazebníku správních poplatků, které se týkají i agendy státního občanství. S účinností od 2. srpna 2021 je nově zpoplatněno přijetí žádosti o udělení státního občanství České republiky.
 • Významné změny na úseku občanských průkazů


  Od pondělí 2. srpna 2021 začne platit nový zákon o občanských průkazech (zákon č. 269/2021 Sb.), který přinese významné změny. V tomto článku vás seznámíme s těmi nejdůležitějšími.
 • Romský Bašavel v KC Novodvorská


  Ve čtvrtek 22. července 2021 se v KC Novodvorská konala ojedinělá akce, již druhý ročník Romského Bašavelu. Koncertní akce byla spojená s výstavou, besedou k 50. výročí založení International Romani union (Mezinárodní romské unie).
 • Vestavba atria v poliklinice Budějovická přináší omezení


  Poliklinika Budějovická zahájila projekt nazvaný „VESTAVBA ATRIA – POLIKLINIKA BUDĚJOVICKÁ“, jehož cílem je rozšíření dosavadních služeb a zkvalitnění poskytovaného komfortu v rámci areálu polikliniky. V nové přístavbě bude restaurace po levé straně s cca 100 místy, poštovní úřadovna a komerční prostory k pronájmu. Harmonogram jednotlivých prací spojených s vestavbou atria najdete na odkazu ....
 • Praha 4 požaduje úpravu návrhu na změnu územního plánu


  Rada městské části Praha 4 na svém jednání ve středu 21 července 2021 vzala vědomí návrh změny Územního plánu sídelního útvaru hlavního města Prahy, která řeší území v areálu bývalého Interlovu Praha. I když se toto území nachází v městské části Praha 11, může mít vliv na životní prostředí a dopravní situaci v Praze 4. To je důvodem, proč se Rada MČ Praha 4 touto změnou zabývala.
 • Kotěrovo dílo nyní k vidění v Praze 4


  Výstava děl významné osobnosti české architektury, Jana Kotěry, a jeho žáků je právě teď k vidění ve foyer Úřadu městské části Praha 4. Kotěrovo centrum architektury si tím spolu s městskou částí připomíná 150 let od architektova narození a jeho přínos české architektuře.
 • Streetbus Uličník 21. července na Pankrác nepřijede


  Nízkoprahový klub pro děti a mládež ve středu 21. července mimořádně z provozních důvodů nedorazí na své letní stanoviště na Pankráci u OC Arkády. Pracovníci se ale na zájemce těší 28. července 2021.
 • Na Roztylském náměstí se děti mohou těšit na vodní klouzačku


  Již v pondělí 26. července 2021 se na Roztylském náměstí na Spořilově uskuteční v rámci spojených akcí "Léto na Čtyřce" a "Čtyřka sportuje" uskuteční od 15 do 18 hodin volné klouzání po vodní klouzačce, doplněné o soutěže o věcné ceny. Akce je zaměřena především na děti. Na místě bude dostupné i občerstvení.
 • Do Braníka na grilovačku


  Nedaleko branických ledáren, v klidném místě na břehu Vltavy, zprovoznila Praha 4 úplně nové griloviště. Je volně přístupné a umožňuje prožít podvečer či večer jak u klasického táboráku, tak si s přáteli či rodinou ugrilovat steaky, špízy anebo dokonce čerstvě nachytané ryby.
 • Na přelomu července a srpna pozor! Budou omezení u agend občanských průkazů a pasů


  V souvislosti s přijímáním nového zákona o občanských průkazech a také v souvislosti s přijímáním novely zákona o cestovních dokladech si vás dovolujeme upozornit na plánovanou odstávku systému, který slouží pro podání žádostí o vydání občanského průkazu a cestovního pasu a jejich následného převzetí. Více a termíny omezení najdete v článku...
 • Tanec a správné cvičení v každém věku


  14. července 2021 se v Senior parku v Podolí uskutečnila další akce v rámci Léta na Čtyřce a Čtyřka sportuje. Pod dohledem profesionálních instruktorů si mohli občané v každém věku zacvičit či zatancovat klasické tance. Zájemce o zdravý pohyb osobně podpořil patron senior parku pan profesor Pavel Pafko. Pohodovým dnem doprovázel moderátor Stanislav Bartušek.
 • Dětská horolezecká stěna


  V pondělí 12. července 2021 městská část Praha 4 pořádala první sportovní odpoledne pod společnou hlavičkou Léto na Čtyřce a Čtyřka sportuje. Na sportovním hřišti Lísek, na Budějovické ulici, pro děti připravila profesionální horolezeckou stěnu, kde si děti mohly pod vedením zkušených instruktorů vyzkoušet, jaké to je být mladým horolezcem. Sportovní odpoledne doprovázel i další zábavný program.
 • Polytechnická laboratoř přivítala první učitele


  Prázdniny jsou v plném proudu, ale pedagogové ze škol Prahy 4 nezahálejí. Na začátku prázdnin proběhl vzdělávací seminář Robotika. Smyslem celé akce bylo ukázat pedagogům možnosti, jak zapojit moderní technologie do výuky. Účastníky semináře pod taktovkou organizace Eduteam přišla pozdravit a přivítat starostka městské části Praha 4 Irena Michalcová.
 • Po prázdninách se na vás těší již 11. ročník Wannado Festival Tour


  Sportovní akce - již 11. ročník Wannado Festival Tour - proběhne v sobotu 4. září 2021 mezi 10. a 17. hodinou na Branické louce u Vltavy v blízkosti ulice U Kempinku. Objevíte zde svět Wannado plný zábavy a pohybu. Zjistíte, jaké máte možnosti sportovního vyžití pro sebe a pro své děti v nejbližším okolí. Všechny aktivity budou na místě k vyzkoušení a poznáte i samotné trenéry jednotlivých sportů.
 • Dočasné uzavření přepážky Zákaznického centra Pražských služeb, a.s. v budově Úřadu MČ Praha 4


  V termínu od 19. 7. do 9. 8. 2021 bude v budově Úřadu MČ Praha 4 na Budějovické dočasně uzavřena přepážka Zákaznického centra Pražských služeb, a.s. V době uzavření přepážky na úřadě doporučujeme všem klientům, aby využili elektronickou formu komunikace emailem: info@psas.cz nebo případně navštívili Zákaznické centrum v budově Magistrátu hl. m. Prahy na adrese Jungmannova 29 v Praze 1.