Zprávy z Prahy 4

 • Blíží se termín splatnosti poplatku ze psů - II. pololetí


  Odbor finanční správy upozorňuje držitele psů, že splatnost poplatku za psa za II. pololetí roku 2020 ve výši 750 korun (u sazby 1500 korun - pes v bytě) je nejpozději do 31. srpna 2020. Poplatek je splatný bez vyměření předem. Složenky na místní poplatek se nerozesílají.
 • Výluka vody v prvním srpnovém týdnu


  Pražské vodovody a kanalizace plánují na úterý 4. 8. a středu 5. 8. 2020 omezení dodávek vody v některých částech Prahy 4. Důvodem provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. Více na odkazu ...
 • Plavenky jsou v prodeji i přes léto!


  Také v průběhu července a srpna jsou k dostání plavenky pro seniory. Neváhejte a i vy si vyzvedněte svůj plavecký průkaz a plavenku za zvýhodněnou cenu!
 • Pracoviště Jílovská bude v úterý 4. 8. 2020 kompletně uzavřeno


  Z důvodu odstávky vody bude v úterý 4. 8. 2020 kompletně uzavřeno pracoviště Jílovská 1148/14 – a to všechna oddělení a služby, které toto pracoviště Úřadu MČ Praha 4 běžně poskytuje. Více informací v článku…
 • Praha 4 opravuje byty


  I přes koronavirovou krizi pokračuje městská část v opravě bytů, které jsou v její správě. Tři jednotky v bytovém domě v Podolské ulici tak v současné době procházejí důkladnou rekonstrukcí.
 • Neostýchejte se požádat o pomoc!


  V důsledku koronavirové krize přichází řada lidí o práci anebo se jim razantně snižují příjmy, a roste tak počet rodin s dětmi, které se neobejdou bez pomoci druhých. A situace se ještě může zhoršovat. Navíc se blíží začátek školního roku, který je pro rodiče i za běžné situace finančně náročný: je nutné zakoupit aktovky, penály, pomůcky a nové oblečení, ale také zaplatit kroužky, výuku v základních uměleckých školách i jiné volnočasové aktivity. Více v článku ...
 • Mateřské školy Prahy 4 jsou k dispozici po celé léto


  Prázdninový provoz mateřských škol zřizovaných městskou částí Praha 4 je v plném proudu a nabídka volných míst vysoce převyšuje zájem rodičů.
 • Květnatá louka v Novodvorské ulici září barvami


  Městská část Praha 4 v souladu s nově nastavenou politikou péče o zeleň a zvyšováním biodiverzity ve městech na jaře pokusně vysela květnatou louku ve středovém pásu komunikační zeleně v ulici Novodvorská od OC Plaza až po ulici Vavřenova. Tomuto kroku předcházelo loňské složité vyjednávání o výpůjčce pozemků od Technické správy komunikací, která měla jiné priority.
 • Výluka vody v první polovině srpna


  Pražské vodovody a kanalizace plánují na úterý 11. srpna 2020 od 8:00 hod. do 20:00 hodin omezení dodávek vody v Nuslích. Důvodem provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.
 • Aktuální pravidla pro nošení roušek od 24. července 2020


  Kulturní a sportovní akce, ale také pohřby a svatby ve vnitřních prostorách – na hromadných akcích nad 100 lidí se od dnešní půlnoci (24. 7.) budou muset nosit roušky. Více informací k novým opatřením v článku ...
 • Slevy na nájmech za měsíc květen a červen jsou schváleny


  Rada městské části Praha 4 tento týden schválila slevy na nájmech pro konkrétní podniky, mezi nimi jsou například divadla, občanská sdružení, školy a podnikatelé. Za měsíce květen a červen bylo možné získat 40procentní slevu, která se týkala nájemců nebytových prostor a nebytových objektů ve svěřené správě městské části, kteří nemohli v těchto měsících podnikat.
 • Čestní občané Prahy 4 oslavili životní jubilea


  91. narozeniny oslavil v letošním roce rodák ze Spořilova a čestný občan Prahy 4 Vladimír Prchlík. K životnímu jubileu, pevné zdraví a životní optimismus mu osobně u něj doma popřála starostka městské části Praha 4 Irena Michalcová (ANO 2011). Pevné zdraví a hodně úspěchů v životě i osobní štěstí popřála starostka městské části Praha 4 Irena Michalcová také dalším čestným občanům Prahy 4. Chirurgovi MUDr. Pavlu Pafkovi, DrSc. k jeho 80. narozeninám, statistikovi a ekonomovi prof. Ing. Richardu Hindlsovi, CSc., dr. h. c. k 70. narozeninám a prof. Ing. Jiřímu Bartákovi, DrSc. K jeho 81. narozeninám.
 • Radní Prahy 4 schválili druhou vlnu slev na nájemném


  Další vlnu slev schválila na středečním zasedání Rada městské části Praha 4. Úlevy se týkají těch podnikatelů, kteří jsou v nájmu v nebytových prostorách městské části, a kteří kvůli krizovým opatřením vlády nemohli mít otevřeny své provozovny v květnu nebo červnu. Těmto nájemcům poskytne městská část slevu na nájemném ve výši 40 procent. Termín pro podání žádostí končí 13. července 2020 ve 12 hodin.
 • Bibliobus staví v parku Na Pankráci v Praze 4


  Pojízdná knihovna, kde je možné si půjčovat a vracet knihy nebo surfovat na internetu, se ve čtvrtek 2. července 2020 poprvé zastavila v blízkosti Café Na půl cesty v parku Na Pankráci. Na stejném místě ji mohou návštěvníci potkat každých čtrnáct dní až do konce srpna.
 • Unikátní autobus Uličník pomůže dětem i dospívajícím


  Městská část Praha 4 spouští v pilotním projektu v rámci prevence kriminality provoz unikátního mobilního klubu pro děti a mládež ve věku od deseti do osmnácti let. Jedná se o upravený autobus, který se pod názvem Uličník bude v průběhu léta pohybovat po Praze 4. Jeho provozovatelem je spolek R-mosty.
 • Pražská teplárenská upozorňuje na letní odstávky v roce 2020


  V průběhu letních měsíců bude Pražská teplárenská provádět plánované odstávky v dodávkách tepelné energie pro ohřev teplé vody. Během nich bude firma provádět přípravu zařízení na novou topnou sezonu, tedy plánované opravy a údržbu. Přehled omezení na Praze 4 a odkaz na detailní informace najdete v článku ...
 • Vítání občánků od září


  Vážení rodiče, obřady Vítání občánků budou obnoveny od září. V rámci nařízení Vlády ČR byly tyto ceremoniály pozastaveny, a to od března letošního roku. Rodičům dětí ze zrušených Vítání byly zaslány náhradní termíny mailem. Ti mají přednostní právo na výběr termínu. Poté budou informováni další rodiče. Více v článku ...
 • Seznamte se s výsledky studie sídliště Novodvorská


  Městská část Praha 4 zadala ke zpracování studii sídliště Novodvorská, která se věnuje především intravilánu sídliště Novodvorská a jeho návaznosti na okolní zeleň (Velký háj, údolí Zátišského potoka, biotop Lhotka a zeleň mezi ulicemi Psohlavců, Věkova a Vrbova). Studii, která byla zpracována i na základě podnětů veřejnosti naleznete ke stažení v článku. Akce byla realizována ve spolupráci s místní Agendou 21.
 • Třetí běh Divadelních kroužků Paměti národa od září v Divadle na Jezerce


  Máte rádi divadlo a zajímá vás moderní historie? Divadelní kroužky Paměti národa seznamují děti a mladé lidi ve věku 12 – 18 let kreativní formou s naší nedávnou historií a nabízejí jim prostor reagovat na otázky spjaté s těmito klíčovými okamžiky.
 • Rada MČ Praha 4 schválila slevy na nájemném pro nájemce nebytových prostor


  Divadla, umělecké i jazykové školy, kavárny, restaurace a mnoho dalších podniků získalo od vedení Prahy 4 slevy na nájemném. Tuto možnost schválila Rada městské části Praha 4 pro ty, kteří jsou v nájmu v nebytových prostorách městské části, a kteří kvůli krizové situaci související s epidemií koronaviru museli zavřít nebo výrazně omezit svůj provoz.
 • Praha 4 se připojila k uctění památky Milady Horákové


  V sobotu 27. června 2020 uplynulo 70 let od justiční vraždy Milady Horákové, české političky, kterou komunistický režim v průběhu zinscenovaného politického procesu v roce 1950 odsoudil k trestu smrti. Městská část Praha 4 se připojila k iniciativě k uctění památky Milady Horákové vyvěšením černého praporu na budovách Úřadu MČ Praha 4 a na historické Nuselské radnici.