Zprávy z Prahy 4

 • Pro parkovací oprávnění na Nuselskou radnici


  Oddělení zón placeného stání (ZPS) se přestěhovalo z Jílovské 1148/14 do budovy historické Nuselské radnice na adrese Táborská 500/30. Od středy 13. října 2021 si mohou obyvatelé vyřídit agendu související s parkovacím oprávněním pro Prahu 4 osobně na této adrese. Oddělení ZPS bude na této adrese fungovat až do ukončení oprav objektu detašovaného pracoviště Úřadu městské části Praha 4 v Jílovské ulici, které v pondělí poškodil požár.
 • Výzva k dodržení lhůty pro podání žádostí o dotace v roce 2022


  Lhůta pro podání žádosti o dotaci na rok 2022 bude ukončena v úterý 18. ledna 2022 přesně ve 14:00 hod. Po 14. hodině již nebude možné odeslat žádost přes dotační portál. A jen připomínáme, že žádosti nelze podávat poštou, prostřednictvím podatelny úřadu nebo třeba zasláním přes datovou schránku. Dále upozorňujeme, že podmínkou projednání podané žádosti je řádné odevzdání vyúčtování dotací za rok 2021 (pokud byly uděleny), a to do pondělí 31. ledna 2022.
 • Kvůli omikronu Praha zavádí preventivní opatření v MHD, dopravu zatím neomezuje


  Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) a ROPID zavádí kvůli mutaci omikron a očekávané vlně šíření nemoci covid-19 v autobusových a tramvajových spojích MHD preventivní opatření, jejichž cílem je udržet co nejdéle na městských linkách dosavadní poloprázdninový provoz bez nutnosti dalšího omezování.
 • Vestavba atria v poliklinice Budějovická přináší omezení - aktualizace průběhu prací


  Poliklinika Budějovická zahájila projekt nazvaný „VESTAVBA ATRIA – POLIKLINIKA BUDĚJOVICKÁ“, jehož cílem je rozšíření dosavadních služeb a zkvalitnění poskytovaného komfortu v rámci areálu polikliniky. V nové přístavbě bude restaurace po levé straně s cca 100 místy, poštovní úřadovna a komerční prostory k pronájmu. Harmonogram jednotlivých prací spojených s vestavbou atria najdete na odkazu ....
 • Nové meteostanice a senzory kvality ovzduší pomáhají při výuce


  Dvě základní školy zřizované městskou částí Praha 4 získaly moderní meteostanice a senzory kvality ovzduší. Cílem pilotního projektu, do kterého se zapojily ZŠ Jižní a ZŠ Filosofská, je umožnit žákům online sledování kvality životního prostředí v okolí školy, lokálních rozdílů zatížení imisemi v Praze 4 a díky tomu pak zkvalitnit výuku.
 • Praha 4 vybudovala další veřejné griloviště


  Obyvatelé Prahy 4 mají k dispozici nové griloviště v Hodkovičkách. Nachází se Pod křížením ulic Klánova a Havlovického u venkovní posilovny v klidné lokalitě lesoparku Hodkovičky. Je volně přístupné a umožňuje prožít podvečer či večer jak u klasického táboráku, tak si s přáteli či rodinou ugrilovat steaky, špízy nebo třeba zeleninu.
 • Vstupenky na jarní cyklus Koncertů na Nuselské radnici jsou již v prodeji


  Vstupenky na jednotlivá koncertní vystoupení, která tradičně proběhnou v měsících únor, březen, duben a květen 2022, lze ode dneška, tedy od pondělí 10. ledna, zakoupit na pobočce Czech POINT v budově úřadu MČ Praha 4 na Budějovické (Antala Staška 2059/80b).
 • Knihobudky projdou generální opravou


  MČ Praha 4 zajistí v zimním období generální opravu všech šesti knihobudek, které aktuálně spravuje. Je to dobrá zpráva pro jejich uživatele a knižní mecenáše, kteří spolu s námi dávají knihám další šanci najít svého čtenáře. Kompletní renovace zahrnuje nový nátěr, výměnu policového systému, aplikaci antigraffiti nátěru a další potřebné opravy. Na své původní místo by se měly po opravě všechny knihobudky vrátit na jaře.
 • V Praze i nadále funguje mobilní tým pro očkování imobilních obyvatel v domácnostech


  V hlavním městě působí i v letošním roce speciální mobilní tým pro očkování imobilních Pražanů v domácím prostředí, který zajišťují praktičtí lékaři. Do projektu je zapojeno Sdružení praktických lékařů, Český červený kříž (ČČK), Fakultní nemocnice v Motole a Městská poliklinika Praha. Díky tomu je možné ochránit před nákazou i ty, pro které by cesta do očkovacího centra nebo ordinace praktického lékaře byla jen těžko představitelná.
 • MČ Praha 4 dnes distribuovala 80.000 antigenních testů do škol


  Úřad MČ Praha 4 dnes rozvezl do základních a středních škol v městské části další zásilku antigenních testů pro plošné testování žáků. 80 tisíc kusů testů zajistí preventivní testování, které nařídila Vláda ČR. Od 3. do 16. ledna 2022 se ve školách testuje dvakrát týdně, vždy v pondělí a ve čtvrtek. Od 17. ledna se bude testovat pouze jednou týdně, a to v pondělí.
 • KORONAVIRUS: Co se změní od pondělí 3. ledna 2022


  S prvním pracovním dnem nového roku se mění některá opatření spojená s pandemií koronaviru. Vláda ČR se opět vrací k plošnému testování ve školách a ve firmách. Mění se ale i omezení v restauracích a na hromadných akcích.
 • Vánoční stromek do popelnice ani do kontejneru nepatří, kam tedy s ním?


  Na svátek Tří králů se podle tradice má odstrojit stromeček a uklidit vánoční dekorace. Ať už byl živý nebo umělý, do běžné popelnice či do kontejneru na směsný odpad však nepatří ani jeden z nich. Jak ho tedy správně zlikvidovat? Více v článku ...
 • Praha 4 má na rok 2022 zdrojově vyrovnaný rozpočet


  Zastupitelstvo městské části Praha 4 dnes schválilo rozpočet na rok 2022. Praha 4 bude podle něj v příštím roce hospodařit s rozpočtem přesahujícím 1 miliardu korun a její hospodaření bude zdrojově vyrovnané. Podrobnosti v článku ...
 • Praha 4 se odvolá proti rozhodnutí o umístění stavby AC Budějovická


  Stavební úřad Prahy 4 vydal územní rozhodnutí o umístění stavby nazvané Administrativní centrum Budějovická, jak mu to na konci listopadu letošního roku nařídil Odbor stavebního řádu Magistrátu hlavního města Prahy. Se stavbou více než sedmdesátimetrové kancelářské budovy na nároží ulic Budějovická a Vyskočilova zásadně nesouhlasí Praha 4. Rada městské části na svém posledním zasedání vyjádřila znepokojení nad změnou právního názoru magistrátního odboru, který v minulosti vydal rozhodnutí, podle něhož takový projekt není v souladu s územním plánem, přesahuje výškově okolní zástavbu a porušuje předpisy o oslunění a osvětlení. Proti rozhodnutí o umístění stavby se městská část Praha 4 odvolá.
 • Novoroční koncert na Nuselské radnici


  Koncertní sezónu na Nuselské radnici zahájíme tradičně novoročním koncertem. Vstupenky jsou v prodeji na obvyklém místě na pobočce Czech POINT v budově ÚMČ Praha 4. Vystoupení proběhne třetí lednový týden - v úterý 11. ledna 2022 v 17 hodin.
 • Opravená terasa na Budějovické je opět otevřena


  V pátek 10. prosince 2021 se opět pro veřejnost otevřela terasa nad jižním vestibulem metra C – Budějovická. Samotná rekonstrukce probíhala od července letošního roku a hlavní město přišla na přibližně 34 milionů korun. Výstup z metra, pokud v pondělí dobře dopadne přejímka, má být podle DPP otevřen již následující den.
 • Děkujeme všem, kteří se na konci prosince postarají o pacienty


  Městská část Praha 4 se připojuje k poděkování lékařům, sestrám i všem ostatním zaměstnancům a dobrovolníkům, kteří v nemocnicích pečují o pacienty na lůžkových odděleních, a v současné době především o pacienty s nemocí Covid-19.
 • Školáci a předškoláci obdarovali děti z Dětského centra při Fakultní Thomayerově nemocnici


  Už jedenáctý ročník sbírky s názvem „Děti dětem“, organizované Prahou 4 v mateřských a základních školách, které sama zřizuje, zajistil pro Dětské centrum při Fakultní Thomayerově nemocnici potřebné věci v odhadované hodnotě 350 000 korun! Celkem se do sbírky zapojily děti z 20 základních a 22 mateřských škol.
 • Praha 4 příští rok nerozšíří zóny placeného stání


  Městská část Praha 4 nepožádá o rozšíření zóny placeného stání na zbývající území Prahy 4. Rozhodla o tom Rada městské části, která na svém zasedání konstatovala, že významný počet připomínek obyvatel v území navrhovaném pro rozšíření parkovacích zón považuje dosavadní úpravu dopravy v klidu v tomto území za vyhovující i bez rozšíření zóny placeného stání.
 • Ne mrakodrapu na rohu ulic Budějovická a Vyskočilova!


  Praha 4 dlouhodobě a opakovaně odmítá téměř dvacetipodlažní, více než 70 metrů vysokou budovu Administrativního centra Budějovická na rohu ulic Budějovická a Vyskočilova. Magistrát hlavního města Prahy sice v minulosti vydal rozhodnutí, podle něhož takový projekt není v souladu s územním plánem, přesahuje výškově okolní zástavbu a porušuje předpisy o oslunění a osvětlení, teď ale nepochopitelně otočil a nařídil Stavebnímu úřadu Prahy 4, aby rozhodl ve věci žádosti společnosti OPAL REAL o vydání rozhodnutí o umístění stavby nazvané AC Budějovická.
 • Městská část vyhlásila dotační programy pro rok 2022


  Praha 4 dlouhodobě podporuje fyzické osoby a nestátní neziskové organizace, které systematicky pečují o obyvatele městské části, nebo svou činností přispívají k prevenci bezpečnosti a sociálně patologických jevů a integraci národnostních menšin, pomáhají rozvíjet volnočasové a jiné aktivity obyvatel Prahy 4. Na jejich činnost jim přispěje také v příštím roce.