Zprávy z Prahy 4

 • Praha 4 rozhodně odmítla upravený návrh Metropolitního plánu. Opět.


  Městská část Praha 4 projednala své velmi kritické připomínky k připravovanému novému územnímu plánu hlavního města Prahy na zasedání Zastupitelstva městské části ve středu 29. června 2022. Zastupitelstvo schválilo 37 hlasy ze 40 přítomných celkem 38 obecných připomínek k textové části návrhu Metropolitního plánu a 196 připomínek ke konkrétním lokalitám. Kromě zásadního nesouhlasu vyjádřilo zastupitelstvo také nesouhlas s netransparentním způsobem vypořádání připomínek obyvatel Prahy 4 uplatněných v prvním kole projednání Metropolitního plánu v roce 2018.
 • Může se hodit právě vám - Kotlíkové dotace Praha IV


  Hlavní město Praha vyhlásilo dne 20. 6. 2022 na svém území dotační program „Zlepšování kvality ovzduší v hl. m. Praze - pořízení ekologického vytápění v domácnostech - IV”, zkráceně nazývaný „Kotlíkové dotace Praha IV”. V rámci tohoto dotačního programu mohou peníze z evropských fondů čerpat fyzické osoby, jejichž domácnost splňuje kritéria nízkopříjmové domácnosti. Příjem žádostí končí 31. srpna 2022. Více na odkazu ...
 • ANKETA: Jak hodnotíte navrhovaný přístup ke správě a rozvoji Branických skal?


  Práce na celkovém plánu správy a rozvoje Branických skal pokročily a nastal správný čas získat k rozpracovanému dokumentu zpětnou vazbu občanů, kteří v okolí této přírodní památky žijí a rádi ji navštěvují. Vyjádřete, prosím, svůj názor v červencové online anketě!
 • Nepodceňujte zabezpečení bytu nebo domu před dovolenou


  Ve středu 15. června 2022 jsme si připomněli Evropský den proti vloupání do obydlí a nebude špatné si zopakovat základní pravidla pro zabezpečení vašich domovů. Tedy zvláště vstupních dveří, balkonů a oken do bytů a domů. A řada doporučení se netýká jen dovolených, ale i kratších časových úseků, kdy prostě „jen nejste doma“. Více v článku …
 • Rekonstrukce dětského hřiště U Kublova


  Uživatelé a návštěvníci dětského hřiště U Kublova se v letošním roce dočkají výrazné proměny tohoto herního areálu. Na přelomu června a července zahájí městská část Praha 4 kompletní rekonstrukci.
 • Známe výsledky ankety ke konceptu revitalizace parku za podolským kostelem


  V červnové anketě mohli respondenti zhodnotit navrhovaný přístup ke klíčovým tématům revitalizace vnitrobloku a parku za podolským kostelem. Ve všech diskutovaných okruzích má navrhované řešení vysokou míru přijatelnosti v rozmezí 81 - 89 % celkem a 68 - 77 % v případě obyvatel sousedních domů. Více na odkazu ...
 • Slavnost pro malé zahradníky


  Děti z mateřské školy v Táborské ulici se spolu se svými učitelkami svědomitě starají o záhonky na školní zahradě. A protože se jejich bylinkách, kytičkám i zelenině daří, dostaly ve středu 22. června 2022 jako dárek malou zahradní slavnost a pohádku.
 • Letní kempy pro děti – cizince


  Pedagogická fakulta UK ve spolupráci s dalšími fakultami (FF, FTVS, MFF a PřF UK) pořádá v červenci a srpnu 2022 pro děti-cizince ve věku 6-15 let letní adaptační skupiny - letní kempy. Celá aktivita je zcela zdarma včetně zajištění programu, pitného režimu a svačin. Více v letáčku na odkazu ...
 • Trávníky bez závlahy nezůstanou


  Městská část Praha 4 pořídila v loňském roce z magistrátní dotace závlahy travních porostů do pěti svých revitalizovaných parků, konkrétně pro park na Zeleném pruhu, do zahrady Jeremenkova, parku Halasova, na Roztylské náměstí a do parku před ZŠ Jižní na Spořilově.
 • V Praze platí od 16. června od 10 hodin do odvolání zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech


  Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal s platností od čtvrtka 16. června 2022 od 10:00 hod. výstrahu před nebezpečím vzniku požárů. V Praze proto bude platit nařízení Rady hl. m. Prahy, které za těchto okolností omezuje rizikové činnosti. Více na odkazu ...
 • Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) ve Vysočanech bude uzavřeno


  Krizový štáb hl. m. Prahy se 14. června zabýval aktuální situací v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU) a také jeho uzavřením. K uzavření centra dojde od 16. června 2022, a to kvůli přetížení hlavního města Prahy a chybějícímu systém přesunu uprchlíků do jiných a méně vytížených krajů.
 • Uložení ostatků do pohřebního místa na Krčském hřbitově


  Městská část Praha 4 dnes uložila do pohřebního místa na Krčském hřbitově ostatky osob zesnulých v Praze 4, k nimž se nepřihlásili rodinní příslušníci, kteří by jejich pohřeb zajistili. Ostatky těchto osob byly uloženy za přítomnosti představitelů městské části a všech náboženských společností z Prahy 4. Úložiště pro urny má městská část pronajaté od Správy pražských hřbitovů na dobu 20 let.
 • Praha 4 opraví dětské hřiště v Ohradní


  Na přelomu měsíců června a července zahájí městská část Praha 4 kompletní rekonstrukci dětského hřiště v Ohradní ulici. Obnova tohoto atypického areálu v Ohradní ulici vychází z ankety, která v souvislosti se záměrem rekonstrukce byla v lokalitě sídliště Ohradní uspořádána.
 • Představitelé Prahy 4 položili základní kámen k sociálnímu komplexu Hudečkova


  Představitelé městské části Praha 4 dnes položili základní kámen k multifunkčnímu sociálnímu komplexu v Hudečkově ulici. Toto zařízení nabídne seniorům z Prahy 4 mimo jiné byty pro rezidenty, odlehčovací a pečovatelskou službu.
 • Novinka v platbách dlouhodobého parkovacího oprávnění


  Řadě našich motoristů bude končit platnost dlouhodobé parkovací oprávnění pro ZPS (zóny parkovacího stání) v Praze 4. Od května 2022 provozovatel celoměstského systému vylepšil jeho funkčnost a nyní online platby za ZPS fungují podobně jako v e-shopech, tedy je platba zpracována okamžitě a platnost nového oprávnění začíná také platit okamžitě (popř. dle zvoleného data).
 • Žluté lázně hostily první ročník seniorského Turnaje o pohár starostky v pétanque


  Poslední květnový den se sportovní nadšenci z řad seniorů MČ Praha 4 sešli ve Žlutých lázních, aby zde změřili síly v prvním ročníku Turnaje o pohár starostky v pétanque. Za krásného a slunného dne se v třech kolech utkalo 16 účastníků, z nichž vzešli tři vítězové. Ti si pak domů odnesli kromě diplomu i pěkný pohár.
 • Poslední červnový podvečer bude patřit akci Přece jen jsme sousedé


  Park Na Pankráci (Centrální park Pankrác) se 30. června 2022 od 17 hodin stane dějištěm oblíbeného neformálního setkání "Přece jen jsme sousedé", které je pořádáno pro místní obyvatele a cizince žijící v dané lokalitě na území MČ Praha 4. Na příchozí zde čeká podvečer plný hudby, tance a jídla. Více v plakátku na odkazu ...
 • Přijďte na procházku s odborníky podél Botiče v Michli


  Jaké jsou možnosti revitalizace břehů Botiče v Michli? Jak zlepšit vzhled a prostupnost břehů a zvýšit jejich rekreační potenciál? Jaké projekty města byly na toku a březích Botiče v nedávné době realizovány nebo se chystají? Přijďte ve čtvrtek 23. června 2022 v 17:45 k dětskému hřišti za areálem MŠ K Podjezdu a zapojte se do diskuse!
 • Oprava povrchů na sportovišti v Podolské ulici


  Městská část Praha 4 zahájí od pondělí 13. června 2022 kompletní výměnu sportovních povrchů ve volnočasovém areálu v Podolské ulici. Oprava se dotkne obou sportovišť - fotbalového hřiště i multifunkčního tartanového hřiště. Po celou dobu prací budou obě herní plochy uzavřeny.
 • Úspěšný integrační projekt radnice pozval naše cizince na plavbu po Vltavě


  Kulturní program, kreativní workshop pro děti, krásnou atmosféru a hlavně nádherné výhledy na oba břehy Vltavy si mohli užívat účastníci plavby, kterou pro rodiny Čechů i cizinců uspořádal realizační tým projektu „Žijeme na čtyřce společně 2022“.
 • Den dětí na Spořlilově


  Den dětí plný zábavy uspořádala ve středu 1. června odpoledne městská část Praha 4 na Roztylském náměstí na Spořilově. Děti si v krásném počasí užily krásný svátek. Čekalo na ně velké množství soutěží pro školáky i předškoláky, mimo jiné lukostřelba, chůze na chůdách, běh v pytli a malování a nakonec na obličej a na konec divadelní představení, pohádka o Zlatovlásce.