Školství a vzdělávání

1234
 • Naši školáci i předškoláci testování zvládají


  Od pondělního návratu dětí do základních a mateřských škol se novým ranním rituálem stalo testování, které děti, někdy i za pomoci rodičů či vyučujících, dvakrát týdně po příchodu do škol provádějí. A jak se dnes mohla přesvědčit v Základní škole Plamínkové osobně starostka Irena Michalcová (ANO 2011), dětem to jde pěkně od ruky a vše v naprosté většinou probíhá v klidu. Testovacími dny jsou pondělí a čtvrtek.
 • Testování na přítomnost viru COVID-19 ve školách


  Přítomnost dětí, žáků a studentů ve školách je s účinností od pondělí 12. dubna 2021 podmíněno podstoupením neinvazivního preventivního antigenního testu (ve stanovené frekvenci) na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2. Vyplývá to z Mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR ze dne 6. dubna 2021.
 • Zlatý Ámos Tomáš Pírek: Své žáky respektuji


  Letošní nositel prestižního ocenění Zlatý Ámos Tomáš Pírek, který učí na Základní škole U Krčského lesa, navštívil radnici Prahy 4, jež je zřizovatelem jeho školy. Tomáš Pírek se stal vítězem 28. ročníku a také 17. mužem, který anketu od jejího založení vyhrál.
 • Sčítání 2021: jednoduše a bezpečně on-line


  Sčítání lidu, domů a bytů začalo o půlnoci z 26. na 27. března 2021 on-line sčítáním. Tato internetová forma měla podle původního záměru Českého statistického úřadu skončit 9. dubna 2021, ovšem z důvodu epidemické situace byla možnost sečíst se pomocí počítače nebo mobilní aplikace prodloužena až do 11. května 2021. Více v článku ...
 • Nabídka volných míst v jeslích Prahy 4


  Vážení rodiče, do konce dubna máte stále možnost přihlásit své dítě do jeslí (dětské skupiny). Ty přijímají děti ve věku 1 – 3 let. Zdravotnické zařízení městské části Praha 4 se nachází v ulici Rabasova a Kotorská. Přihlášky lze zasílat i elektronicky! Podrobnosti v článku ...
 • Konec nouzového stavu: Co se mění od 12. dubna 2021


  Vláda ČR v úterý 6. 4. 2021 rozhodla o prvním rozvolnění protikoronavirových opatření. Většina z nich je naplánováno od pondělí 12. dubna 2021. Většina i nadále trvajících omezení bude nově vycházet z protiepidemických opatření vyhlašovaných Ministerstvem zdravotnictví ČR na základě pandemického zákona. Více v článku …
 • Autobus Uličník se po Velikonocích vrací do Prahy 4


  Do ulic městské části Praha 4 opět vyrazí autobus Uličník. Jedná se o nízkoprahový klub pro děti a dospívající, který nabízí i v nouzovém stavu pomoc a poradenství, všem kdo o ně požádají, a to anonymně.
 • Praha 4 zásadně nesouhlasí se zkrácením autobusové linky 193


  Městská část Praha 4 rozhodně nesouhlasí se zkrácením nebo jinými změnami autobusové linky MHD číslo 193. Tato linka na současné trase obsluhuje tisíce obyvatel z oblastí Kunratic, Krče, pankrácké pláně a Horních a Dolních Nuslí či Michle. Je nepostradatelná pro provoz desítky škol městské části a škol jiných zřizovatelů, nejvýznamnějších zdravotnických, sociálních a volnočasových zařízení, lékáren, obchodů i Úřadu městské části Praha 4.
 • Zlatý Ámos učí v Praze 4 v Základní škole U Krčského lesa


  Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku získal letos učitel Tomáš Pírek ze Základní školy U Krčského lesa v Praze 4. Stal se vítězem 28. ročníku a také 17. mužem, který anketu od jejího založení vyhrál.
 • Radnice přeje pedagogům „vše nej“ k jejich svátku


  V den výročí narození Jana Ámose Komenského (28. 3. 1592) se u nás tradičně slaví Den učitelů. Letošní připomínka „učitele národů“ a celého učitelského stavu je sice poznamenána pokračující pandemií, ale o to více si pedagogové a další pracovníci ve školství zaslouží uznání a poděkování za jejich nelehkou práci. Věřme, že jak jen to trošku půjde, tak se opět setkají ve školách mateřských, základních a na dalších stupních vzdělání se svými žáky a studenty.
 • Rekonstrukce tramvajové trati: Mapy objízdných tras a náhradní autobusové dopravy najdete na Nuselské radnici a v IC na náměstí Hrdinů


  V sobotu 27. března 2021 zahájí Dopravní podnik hlavního města Prahy další etapu rozsáhlé Rekonstrukce tramvajové trati Vladimírova - Táborská - Na Pankráci - Na Veselí – Soudní, která významně omezí provoz v této části Prahy 4. Stavební práce pokračují po zimní přestávce na Pankráci a v Nuslích, konkrétně v ulicích Na Pankráci a v Táborské až po křižovatku s Vladimírovou. Mapy, které informují o objízdných trasách a trase náhradní minibusové dopravy najdou občané v přízemí Nuselské radnice (Táborská 500) a v Informačním centru MČ Praha 4 na náměstí Hrdinů (u výstupu ze stanice metra Pražského povstání). Předpoklad dokončení této investiční akce je 4. červen 2021.
 • Vjezd do Nuslí bude kvůli rekonstrukci tramvajové trati výrazně omezen!


  Nevjíždějte od soboty 27. března 2021 až do pátku 4. června 2021 do části Nuslí mezi Nuselskou ulicí a ulicí 5. května, pokud to není nezbytně nutné. Tato oblast bude kvůli pokračující rekonstrukci tramvajové trati velmi obtížně průjezdná. Žádáme proto řidiče, aby do této části Nuslí vjížděli pouze ve zcela výjimečných případech a věnovali v okolních ulicích pozornost objížďkám a možným změnám v parkování motorových vozidel.
 • Běháme na Čtyřce


  Běháme na Čtyřce i v době pandemie aneb utečte od počítače do přírody… To je nová sportovní akce městské části Praha 4, která navazuje na úspěšnou Běžeckou školu.
 • Praha 4 se zapojila do Kamínkování


  Kamínkování – tento výtvarný fenomén, jehož smyslem je dělat radost druhým, se u nás zabydlel zhruba před dvěma lety, ale teprve loni se stal velmi populárním. Zřejmě i kvůli pandemii koronaviru, která lidem znemožnila mnoho obvyklých aktivit. Lidé tráví v současné době hodně času na procházkách po městě a v parcích. A protože mnoho volnočasových aktivit bude i letos na jaře dlouho omezeno, zapojila se do Kamínkování i Praha 4, svou rozlohou druhá největší pražská městská část.
 • Praha zahájí pravidelnou jarní deratizaci


  Hlavní město Praha bude i letos zajišťovat cyklickou deratizaci v kanalizační síti a v objektech a na plochách, které vlastní a přímo spravuje, a to na celém území hlavního města, včetně městské části Praha 4.. K deratizaci budou používány výhradně přípravky registrované v České republice a vždy bude postupováno podle metodiky Státního zdravotního ústavu a s garancí Hygienické stanice hl. m. Prahy.
 • Nová kuchyně pro mateřskou školu Jitřní prošla kolaudací


  V mateřské škole Jitřní proběhla úspěšná kolaudace kompletně zrekonstruované kuchyně. Po návratu všech 112 dětí do škol tak budou kuchařům k dispozici nové lednice, vařiče a veškerá technika moderního gastroprovozu. Součástí generální rekonstrukce prostor je i nová vzduchotechnika, rozvody a odpady. Mateřská škola bude mít navíc nový zásobovací výtah, podlahy a kompletní obložení.
 • Sčítání lidu, domů a bytů 2021


  Český statistický úřad oznámil, že letošní sčítání lidu domů a bytů začne o půlnoci z 26. na 27. března 2021 a bezpečně a jednoduše se ho lze zúčastnit online. Elektronický sčítací formulář bude zpřístupněn na internetové stránce Českého statistického úřadu (ČSÚ) nebo v mobilní aplikaci. Pokud někdo nevyužije internetovou formu sčítání do 9. dubna 2021, bude muset vyplnit a odevzdat listinný sčítací formulář. Povinnost zúčastnit se sčítání vyplývá ze zákona.
 • Úřad MČ Praha 4 distribuuje respirátory do škol v Praze 4


  Distribuci téměř 60 000 respirátorů do mateřských, základních a středních škol zahájil v pondělí 1. března 2021 ráno Úřad městské části Praha 4. Pocházejí ze zásilky z Magistrátu hlavního města Prahy a školám vydrží v běžném provozu zhruba měsíc.
 • Tichý svět připomíná Den mateřského jazyka a Den sluchu


  Mezinárodní den mateřského jazyka je svátek, který připadá na 21. únor, a zavedla ho organizace UNESCO v roce 1999 jako připomínku toho, že na světě existuje něco mezi šesti až sedmi tisíci jazyky. Mezi nimi se objevuje také český znakový jazyk, který je rodným jazykem neslyšících.
 • Nová kuchyně pro mateřskou školu Jitřní


  V mateřské škole Jitřní právě finišuje generální rekonstrukce kuchyně, během které budou prostory vybaveny moderním gastroprovozem, jehož součástí je i nová vzduchotechnika, rozvody a odpady. Mateřská škola bude mít navíc nový zásobovací výtah, podlahy a kompletní obložení.
 • ZŠ Bítovská dostala od radnice novou sportovní halu


  Až se školáci ze ZŠ Bítovská v Praze 4 vrátí do své školy, přivítá je zcela nová sportovní hala, kterou pro ně nákladem 55 milionů korun vybudovala městská část. Moderně a velmi kvalitně vybudované sportovní zařízení nabídne široké sportovní příležitosti pro výuku tělocviku i volnočasové sportování.
1234