Aktuality z FAMILYWEBU

 • Sčítání lidu, domů a bytů 2021


  Český statistický úřad oznámil, že letošní sčítání lidu domů a bytů začne o půlnoci z 26. na 27. března 2021 a bezpečně a jednoduše se ho lze zúčastnit online. Elektronický sčítací formulář bude zpřístupněn na internetové stránce Českého statistického úřadu (ČSÚ) nebo v mobilní aplikaci. Pokud někdo nevyužije internetovou formu sčítání do 9. dubna 2021, bude muset vyplnit a odevzdat listinný sčítací formulář. Povinnost zúčastnit se sčítání vyplývá ze zákona.
 • Sociální dávky na respirátory


  V systému dávek hmotné nouze je dávka s názvem „ mimořádná okamžitá pomoc“. V rámci této dávky je možné požádat o příspěvek na ochranné prostředky dýchacích cest, například respirátory. Příspěvek je přiznám po zhodnocení individuální situace žadatele s ohledem na jeho příjmy a majetek.
 • Praha se spojila v boji proti pandemii koronaviru


  Primátor Zdeněk Hřib a předsedové všech zastupitelských klubů koalice i opozice v hlavním městě se obracejí prostřednictvím dopisu na obyvatele Prahy. Společně jim poděkovali za dosavadní společný boj s pandemií koronaviru. Zároveň je však i chtějí požádat, aby nadále byli obezřetní, zvažovali každý osobní kontakt s dalšími lidmi a nadále dodržovali potřebná opatření. Právě to je spolu s testováním a očkováním jedinou cestou ven ze současného stavu.
 • Registrace k očkování krok za krokem


  Od 15. ledna 2021 se mohou k očkování proti nemoci COVID-19 registrovat všichni obyvatelé České republiky, kteří jsou starší 80 let. Možnost objednat si konkrétní termín k očkování na konkrétním místě ale závisí na dodávkách vakcíny. Podle typu vakcíny pak proběhne očkování v jednom nebo ve dvou termínech. Registrace k očkování a rezervace termínu probíhá prostřednictvím Centrálního rezervačního systému na webu: registrace.mzcr.cz (popřípadě: crs.uzis.cz ). Více v článku ...
 • Blíží se termín splatnosti poplatku ze psů


  Odbor finanční správy upozorňuje držitele psů na splatnost místního poplatku ze psů v roce 2021. Poplatek je splatný bez vyměření předem, složenky na místní poplatek se nerozesílají. Termín zaplacení je do 31. března 2021. Pokud držitel psa nezaplatí poplatek včas nebo ve správné výši, vyměří správce poplatku poplatek platebním výměrem a je oprávněn zvýšit včas nezaplacený poplatek až na trojnásobek. Více v článku ...
 • Pro pas, občanku nebo parkovací oprávnění nově i přes on-line rezervaci


  Městská část Praha 4 spustila on-line rezervační sytém pro vybrané agendy. Zatím jsou v nabídce ty nejžádanější činnosti, tedy vyřizování osobních dokladů a evidence obyvatel a také parkovací oprávnění. Občané mají nyní nově možnost si rezervovat termín pro jednání na těchto pracovištích Úřadu MČ Praha 4.
 • Úřad městské části Praha 4 je otevřen a pracuje


  Kvůli zhoršující se epidemické situaci vyhlásila Vláda ČR přísnější opatření, která platí od pondělí 1. března 2021 po dobu tří týdnů, a která mimo jiné výrazně se omezují pohyb osob. Provoz úřadů je upraven tak, aby mohli lidé využívat jejich služeb.
 • Dejte architektům zpětnou vazbu ke vznikajícímu návrhu revitalizace parku Jezerka


  Možná jsme se vás ptali na názor loni v září, vyplnili jste podzimní online anketu nebo se vaše děti zúčastnily plánovacího workshopu v parku určeného žákům ZŠ Mendíků a ZŠ Sdružení. Tak či onak, architekti z atelieru Ai5 s využitím podnětů od návštěvníků parku pracují na návrhu, jak Jezerku revitalizovat. Více a vstup do ankety v článku ...
 • Vestavba atria v poliklinice Budějovická přinese omezení


  Poliklinika Budějovická zahájila projekt nazvaný „VESTAVBA ATRIA – POLIKLINIKA BUDĚJOVICKÁ“, jehož cílem je rozšíření dosavadních služeb a zkvalitnění poskytovaného komfortu v rámci areálu polikliniky. Harmonogram jednotlivých přípravných a následně stavebních prací spojených s vestavbou atria je rozdělen do tří fází, které budu po dobu výstavby přinášet i dočasná omezení v užívání atria a jeho okolí. Poliklinika požádala veřejnost i nájemce prostor o pochopení, shovívavost a trpělivost pod dobu stavebních prací.
 • Zdravotnické zařízení MČ Praha 4 otevřelo dětskou skupinu pro děti rodičů z IZS


  Prozatím jednu dětskou skupinu otevřelo v prostorách své budovy v Rabasově 12 Zdravotnické zařízení městské části Praha 4 pro děti rodičů pracujících ve složkách Integrovaného záchranného systému a ve vybraných profesích. Běžně fungující dětské skupiny poskytující péči o děti od 1 do 3 let věku budou po dobu účinnosti současného vládního nařízení uzavřeny.
 • Koncert Manželská dueta na Nuselské radnici (online)


  Jarní koncert na Nuselské radnici proběhne online. Streamovaný přenos tradičního hudebního vystoupení z cyklu Jarních koncertů na Nuselské radnici „Manželská dueta“ pořádaných městskou částí Praha 4 proběhne 18. března 2021 od 17 hodin. Pro program vystoupení a více informací sledujte web MČ Praha 4.
 • Praha 4 má otevřeny dvě školy pro děti pracovníků IZS a vybraných profesí


  Od pondělí 1. března 2021 jsou z rozhodnutí vlády uzavřeny mj. mateřské a základní školy. Výjimku tvoří ty mateřské a základní školy, do kterých budou moci docházet dětí rodičů pracujících v Integrovaném záchranném systému a v dalších vybraných profesích. Městská část Praha 4 pro tento účel poskytla Základní školu U Krčského lesa a Mateřskou školu Fillova.
 • ZPŘÍSNĚNÍ OPATŘENÍ: co platí od pondělí 1. března 2021


  Kvůli zhoršující se epidemické situaci vyhlásila Vláda ČR přísnější opatření, která platí od pondělí 1. března 2021. Výrazně se omezuje pohyb, zavřou se školy, včetně mateřských, a jesle. Ubylo také výjimek pro obchody a služby. Zpřísnila se i pravidla pro nošení ochranných prostředků dýchacích cest. Opatření budou platit tři týdny, tedy do 21. března 2021.
 • PVK zpřísňují opatření v boji s koronavirem


  Pražské vodovody a kanalizace (PVK) oznámily, že v reakci na zhoršující se epidemickou situaci zpřísňují vlastní bezpečnostní opatření, aby i v této situaci byla společnost schopna plně zajistit úpravu a distribuci pitné vody a čištění odpadních vod. Pražané se nemusejí o kvalitu pitné vody obávat, tu PVK stoprocentně garantují.
 • Jak se starat o respirátor a nanoroušku: Doporučení České lékárnické komory


  Od čtvrtka 25. února 2021 platí přísnější pravidla pro zakrytí úst a nosu zejména v místech s vysokou koncentrací osob. Obyčejná látková rouška už nestačí, je třeba mít respirátor FFP2 (KN95), v obou variantách bez výdechového ventilu, nebo dvě chirurgické roušky na sobě, popřípadě nanoroušku. Česká lékárnická komora radí, jak se o tyto ochranné pomůcky starat.
 • Další zpřísnění: Vláda nařídila povinné respirátory


  Vláda ČR rozhodla o dalším zpřísnění opatření proti nemoci COVID-19. Kvůli zhoršující se epidemické situaci a šíření britské mutace budou muset lidé od půlnoci ze středy na čtvrtek 25. února 2021 v MHD, v obchodech, na úřadech a v dalších místech s větší koncentrací osob nosit povinně respirátory (nejméně třídy FFP2 nebo KN95 bez výdechového ventilu). Další možností jsou nanoroušky, popřípadě dvě na sobě nasazené chirurgické roušky.
 • Družicová analýza vegetace, zástavby a mikroklimatu Prahy 4


  Obyvatelé Prahy 4 většinou svoji městskou část dobře znají, nyní se na ni mohou poprvé podívat z vesmíru. Odborná studie, vypracovaná ve spolupráci se Vzdělávací kanceláří Evropské vesmírné agentury, se zabývá využitelností metod tzv. dálkového průzkumu Země (DPZ) pro potřeby Prahy 4. Současně je určena jako vzdělávací materiál pro učitele a jejich prostřednictvím i pro žáky základních školy ve správě městské části.
 • Tichý svět připomíná Den mateřského jazyka a Den sluchu


  Mezinárodní den mateřského jazyka je svátek, který připadá na 21. únor, a zavedla ho organizace UNESCO v roce 1999 jako připomínku toho, že na světě existuje něco mezi šesti až sedmi tisíci jazyky. Mezi nimi se objevuje také český znakový jazyk, který je rodným jazykem neslyšících.
 • Projekt „Nesoudíme. Pomáháme." pomáhá těhotným ženám a dívkám


  Městská část Praha 4 podporuje projekt „Nesoudíme. Pomáháme." veřejně prospěšné iniciativy Hnutí Pro život ČR. Jeho cílem je pomáhat těhotným ženám a dívkám, které okolnosti nutí k ukončení těhotenství přesto, že by si své dítě rády ponechaly.
 • Upozornění: v lese v Hodkovičkách se bude v únoru a březnu kácet


  Lesy hlavního města Prahy informovaly naši městskou část, že v únoru a březnu 2021 budou odstraňovat stromy napadené kůrovcem a nebezpečné suché stromy v Hodkovičkách v lokalitě "U Cortéze". Žádají proto návštěvníky lesa, aby dbali zvýšené pozornosti při pohybu v těchto místech.
 • Projekt PinCity občany Prahy 4 zaujal


  Před více než měsícem spustila městská část Praha 4 na webové adrese praha4.pincity.cz zcela novou nepolitickou platformu. Za krátkou dobu zde občané k 55 projektům radnice umístili více než 85 pomyslných připínáčků, tedy svých konkrétních návrhů pro zlepšení životního prostředí a místní (komunitní) rozvoj v Praze 4. Více v článku ...