Zde můžete vkládat své dotazy související s činností městské části Praha 4 a Úřadu městské části Praha 4. Pro vložení dotazu tazatelem není třeba se registrovat ani přihlašovat, nový dotaz můžete položit přímo pomocí formuláře.

Vaše dotazy jsou zpravidla zveřejněny (včetně jména a předmětu dotazu) po zodpovězení příslušným zaměstnancem Úřadu MČ Praha 4 nebo voleným zástupcem samosprávy (řešitelem, řešiteli).

Přijaty k dalšímu zpracování jsou jen jasně formulované a konkrétní dotazy vztahující se k jednotlivým tématům. Další podmínkou pro zpracování je uvedení celého jména (jméno a příjmení), předmětu a reálného e-mailového kontaktu.

Některé dotazy jsou řešitelem (řešiteli) zodpovídány přímo, a to na e-mailovou adresu uvedenou tazatelem při vložení dotazu. Následně se zde tedy otázka a odpověď nemusí zobrazit. Je plně na řešiteli(lích), jakou formu odpovědi (nebo jejich kombinaci) zvolí.

Pokud je Váš dotaz obsáhlejší, komplikovanější nebo zahrnuje širší problematiku, doporučujeme Vám obrátit se na konkrétní zaměstnance úřadu .

Vyplněním povinných polí formuláře (jméno, předmět, e-mail, otázka) a jeho odesláním vyslovuje tazatel souhlas s jejich zpracováním a archivací ze strany MČ Praha 4 a s jejich využitím k další komunikaci mezi tazatelem a řešitelem (řešiteli).

UPOZORNĚNÍ: Pokud pošlete správně vyplněné údaje, tak vám z e-mailové adresy ...@publix.cz během pár minut dorazí potvrzení. Zde pro jistotu zkontrolujte i vaši nevyžádanou poštu. Pokud potvrzení nedorazí, tak jste uvedli neexistující e-mailovou adresu a váš dotaz nemůže být dále zpracován. Z výše uvedené adresy odesílá potvrzení automat a nemůže být používána k dotazům a další korespondenci. 

 Vložit otázku do tohoto tématu


*  
*  
*    
 
*  


Otázky k tomuto tématu


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: Vyhrazené parkovací místo v ulici Pavlíkova, Praha 4 (Jiří Lhotský 21.03.2021 21:44) – Doprava a parkování
  Dobrý den, na Pavlíkově ulici v Praze 4 mám registrované trvalé bydliště a zároveň sídlo a výdejní místo naší společnosti (zabýváme se výrobou dezertů). Rád bych se informoval, zda je možné v Pavlíkově ulici na Praze 4 dlouhodobě zaplatit a zajistit vyhrazené parkovací místo - ideálně pro firemní účely, pokud by toto nebylo možné, pak jako soukromá osoba nebo jiný způsob? Důvodem je trvale velmi špatný stav parkovacích míst, kdy naši zákaznící nemají možnost na našem výdejním místě pohodlně zaparkovat a ani my v rámci zásobování firmy. Na Pavlíkově a přilehlých ulicích minimálně 1/2 aut stojí a travale zabírá parkovací místa, aniž by je jejich majitelé jakkoliv využívali. Přesunují je snad pouze při čištění komunikace. Vyhrazené parkovací místo by nám velmi pomohlo. Předem děkuji za odpověď a jsem s pozdravem. Jiří Lhotský, jednatel společnosti Raw Planet s.r.o.
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 23.03.2021 8:18)
   Dobrý den,
   ulice Pavlíkova leží na území městské části Praha 12, proto se prosím obraťte na tamní úřad městské části.
   S pozdravem
   Jaroslav Vodák
   vedoucí odboru životního prostředí a dopravy
 • Otázka: zřízení vyhrazeného parkovacího místa (Martin Šik 22.01.2021 18:12) – Doprava a parkování
  Dobrý den, naše bytové družstvo vlastní dvě nebytové jednotky na tř. 5 května 1661. Pronájem těchto nebytových prostor je ztížen nedostupností parkovacích míst pro zákazníky provozoven, které by mohly v nebytových prostorách fungovat. Je možné před domem zřídit vyhrazené parkovací místo a jaký je s tím spojen poplatek?
  Děkuji
  M. Šik
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 29.01.2021 8:17)
   Vážený pane Šiku,
   vzhledem k tomu, že komunikace 5. května je místní komunikací I. třídy, je ve věci Vašeho požadavku příslušný magistrátní odbor pro komunikace a dráhy (PKD MHMP – Ing. Leoš Kubín).
   Nicméně provoz zón placeného stání včetně jejich zřizování se řídí metodikou pro zřizování ZPS, kterou vydal Magistrát hl. m. Prahy, coby jejich zřizovatel a provozovatel. Tato metodika neumožňuje v ZPS zřizovat vyhrazená parkovací místa. Dokonce před zahájením provozu ZPS byla tato místa rušena a to i dlouhodobě placená a letitě využívaná. Jinak poplatek za takové místo byl v řádu 130 korun za jedno místo pro osobní vůz a den (za rok po 7 dní v týdnu zhruba 50 000 Kč).
   V současnosti však lze požádat o případné zřízení obecného zásobovacího boxu (max. 15 minut, bez konkrétního uživatele), či má organizace možnost získat přenosné parkovací oprávnění (24 000 Kč ročně/vozidlo), kde může operativně měnit RZ dle konkrétního vozidla přes přístup do webového rozhraní pro parkování v nejbližším okolí.
   S pozdravem
   Jaroslav Vodák
   vedoucí odboru životního prostředí a dopravy
 • Otázka: Cena parkovné (Eva Chudlařská 20.01.2021 12:48) – Doprava a parkování
  Dobry den, chtěla jsem se zeptat na cenu parkovneho na modré zóně v Praze 4. Mám zde trvaly pobyt, ale auto, kterým zde chceme parkovat, je psané na jiného majitele, ale na auto máme darovací smlouvu.
  Partner už zde parkuje firemním vozem a má zde také trvaly pobyt. Dekuji za případnou odpověď, s pozdravem Eva Ch.
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 21.01.2021 13:32)
   Dobrý den,
   pro vznik nároku fyzické osoby na parkovací oprávnění v zónách placeného stání je nutno splnit následující podmínky:
   1) fyzická osoba musí mít místo trvalého pobytu ve vymezené oblasti,
   2) musí existovat právní vztah k vozidlu, pro které je parkovací oprávnění vystavováno, vyplývající z ustanovení § 23 odst. 1 písm. c) zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů, to znamená, že:
   • a) žadatel je vlastníkem vozidla ve smyslu zákona č.56/2001 Sb., o podmínkách provozu na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů, tj. je zapsán v registru vozidel jako vlastník vozidla
   • b) žadatel užívá vozidlo na základě leasingové nebo úvěrové smlouvy,
   • c) žadatel má vozidlo nejméně na dobu platnosti vystaveného parkovacího oprávnění pronajato od právnické osoby nebo od fyzické osoby podnikající, která má oprávnění k půjčování věcí movitých či volnou živnost v rejstříku (zpravidla autopůjčovny),
   • d) žadatel je zaměstnancem společnosti a má vozidlo svěřeno do soukromého užívaní zaměstnavatelem na základě pracovní smlouvy nebo smlouvy o užívání služebního vozidla k soukromým účelům (příjmem zaměstnance ze závislé činnosti je bezplatné používání firemního vozidla pro soukromé účely),
   • e) žadatel je člen orgánu právnické osoby (např. jednatel společnosti, člen dozorčí rady, člen představenstva, společník apod.) a užívá vozidlo na základě rozhodnutí o bezplatném poskytnutí vozidla k používání pro služební a soukromé účely a dohody o bezplatném poskytnutí vozidla k používání pro služební a soukromé účely,
   • f) žadatel je cizincem s pracovní smlouvou se zahraniční pobočkou nadnárodní společnosti, vyslaný do české pobočky nadnárodní společnosti na základě dohody mezi pobočkami a má vozidlo poskytnuté k používání pro firemní a soukromé účely na základě dohody s českou pobočkou, nebo poskytnuté k používání pro firemní a soukromé účely přímo zahraniční pobočkou.
   Z uvedeného vyplývá, že nárok na parkovací oprávnění nevzniká na základě darovací smlouvy. Je nutné splnit výše uvedené podmínky a teprve poté žádat o parkovací oprávnění v zónách placeného stání.
   S pozdravem
   Mgr. Martin Habětínek
   vedoucí oddělení ZPS
 • Otázka: Cena parkovacieho povolenia (Andrej 04.01.2021 18:08) – Doprava a parkování
  Dobry den, v oblasti Praha 4 mam trvale bydlisko. V okoli su len modre zony. Rad by som sa spytal, kolko bude stat parkovacie povolenie na 1 rok, pre moje prve a jedine auto.
  Dakujem.
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 05.01.2021 17:10)
   Dobrý den,
   cena parkovacího oprávnění pro fyzickou osobu splňující podmínku trvalého pobytu pro první vozidlo této osoby činí 1200 Kč/rok, resp. 600 Kč/půlrok nebo 300 Kč/čtvrtletí dle požadované délky platnosti oprávnění.
   S pozdravem
   Mgr. Martin Habětínek
   vedoucí oddělení ZPS
 • Otázka: Ukončení parkovacího oprávnění předčasné (Boris 18.11.2020 15:17) – Doprava a parkování
  Dobrý den
  Firemní auto má zaplacené parkování do 14.9.2021.
  Rozhodl jsem se auto prodat.
  Je-li možné parkování ukončit předčasné ???
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 18.11.2020 20:06)
   Dobrý den,
   možné to je.
   Je třeba, aby zástupce (jednatel, statutární orgán, společník apod.) právnické osoby podal žádost o ukončení platnosti parkovacího oprávnění. Tuto žádost je možné podat jednak prostřednictvím datové schránky právnické osoby, která je držitelem parkovacího oprávnění, či ji může podat při osobní návštěvě výdejny parkovacích oprávnění na adrese Jílovská 14, Praha 4 – Braník, zástupce firmy či jím zmocněná osoba. Přeplatek za nevyčerpané měsíce platnosti parkovacího oprávnění se vrací buď na účet či v hotovosti na pokladně. Při žádosti datovou schránkou je nutné uvést číslo účtu, na který se má nevyčerpaný přeplatek poslat.
   S pozdravem
   Mgr. Martin Habětínek
   vedoucí oddělení ZPS
 • Otázka: Prodloužení parkovacího oprávnění (Michal Cikrt 18.11.2020 10:33) – Doprava a parkování
  Dobrý den, bohužel se mi zde nedaří najít informaci o možnosti prodloužení parkovacího oprávnění na další rok bez nutnosti návštěvy pobočky. Jde toto prosím zařídit vzdáleně? Děkuji
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 18.11.2020 20:02)
   Dobrý den,
   žádost o prodloužení parkovacího oprávnění (POP) lze podat buď osobně na detašovaném pracovišti Úřadu městské části Praha 4, Jílovská 14, Praha 4 – Braník, případně je možné ji podat elektronicky prostřednictvím tzv. osobních stránek uživatele (OSU).
   Návod na podání elektronické žádosti se nachází v následujícím odkazu:
   https://www.parkujvklidu.cz/wp-content/uploads/2020/11/OSU_navod_prodlouzeni.pdf
   S pozdravem
   Mgr. Martin Habětínek
   vedoucí oddělení ZPS
 • Otázka: Hybrid (Marek Javůrek 08.11.2020 19:06) – Doprava a parkování
  Dobrý den, trvale bydliště mám na Praze 9, ale jsem v najmu na Praze 4. Jaka je prosím situace s hybridními auty? Je nějaké zvýhodnění? Mohou zvýhodnění využít i pokud nebudu přehlasovat trvale bydliště na prahu 4? Děkuji
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 09.11.2020 10:21)
   Dobrý den,
   hybridní vozidla již ze strany Magistrátu hl. m. Prahy nepožívají žádných zvláštních výhod a přistupuje se k nim jako k běžným vozidlům bez elektromotoru.
   Za účelem získání parkovacího oprávnění pro zóny placeného stání (ZPS) je tudíž nutné splnit všechny podmínky vyplývající z příslušných předpisů. Více informací k ZPS je možné nalézt na webu www.parkujvklidu.cz .
   S pozdravem
   Mgr. Martin Habětínek
   vedoucí oddělení ZPS
 • Otázka: Doklady potřebné k prodloužení POP (Lubor Smejtek 05.11.2020 9:28) – Doprava a parkování
  Dobrý den, jsem rezident a na základě dohody používám služební auto i k soukromým účelům. Chtěl bych se zeptat, zda musím k žádosti o prodloužení POP znovu přikládat nové "Potvrzení o příjmu ze závislé činnosti" od svého zaměstnavatele. Zároveň bych se rád ujistil, že platnost stávajícího POP se automaticky prodlužuje o dobu zrušení ZPS během jarního nouzového stavu. Děkuji za odpověď a zdravím. L. Smejtek
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 06.11.2020 9:39)
   Dobrý den,
   pokud nedošlo ke změně vozidla, není nutné opětovně dokládat uvedené potvrzení. Parkovací oprávnění byla automaticky prodloužena o počet dnů, kdy byly zóny placeného stání v důsledku nařízení Vlády ČR mimo provoz. Pokud jste měl parkovací oprávnění platné po celou dobu, kdy byly zóny mimo provoz, tak se Vám automaticky prodloužila jeho platnost o 56 dnů.
   S pozdravem
   Mgr. Martin Habětínek
   vedoucí oddělení ZPS
 • Otázka: Auto není psané na mě (Petr 26.10.2020 22:23) – Doprava a parkování
  Dobrý den, využívám auto od rodinného příslušníka a jsem jeho výhradní uživatel. Trvalé bydliště na P4 také mám, je možné získat parkovací oprávnění i bez toho aby na mě "bylo psané auto"?
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 29.10.2020 19:08)
   Dobrý den,
   pro vznik nároku fyzické osoby na parkovací oprávnění v zónách placeného stání je nutno splnit následující podmínky:
   1. 1) fyzická osoba musí mít místo trvalého pobytu ve vymezené oblasti,
   2.  musí existovat právní vztah k vozidlu, pro které je parkovací oprávnění vystavováno, vyplývající z ustanovení § 23 odst. 1 písm. c) zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů, to znamená, že:
   • a) žadatel je vlastníkem vozidla ve smyslu zákona č.56/2001 Sb., o podmínkách provozu na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů,
   • b) žadatel užívá vozidlo na základě leasingové nebo úvěrové smlouvy,
   • c) žadatel má vozidlo nejméně na dobu platnosti vystaveného parkovacího oprávnění pronajato od právnické osoby nebo od fyzické osoby podnikající, která má oprávnění k půjčování věcí movitých (zpravidla autopůjčovny),
   • d) žadatel je zaměstnancem společnosti a má vozidlo svěřeno do soukromého užívaní zaměstnavatelem na základě pracovní smlouvy nebo smlouvy o užívání služebního vozidla k soukromým účelům (příjmem zaměstnance ze závislé činnosti je bezplatné používání firemního vozidla pro soukromé účely),
   • e) žadatel je člen orgánu právnické osoby (např. jednatel společnosti, člen dozorčí rady, člen představenstva, společník apod.) a užívá vozidlo na základě rozhodnutí o bezplatném poskytnutí vozidla k používání pro služební a soukromé účely a dohody o bezplatném poskytnutí vozidla k používání pro služební a soukromé účely,
   • f) žadatel je cizincem s pracovní smlouvou se zahraniční pobočkou nadnárodní společnosti, vyslaný do české pobočky nadnárodní společnosti na základě dohody mezi pobočkami a má vozidlo poskytnuté k používání pro firemní a soukromé účely na základě dohody s českou pobočkou, nebo poskytnuté k používání pro firemní a soukromé účely přímo zahraniční pobočkou.
   Z uvedeného vyplývá, že není možné získat parkovací oprávnění na automobil od rodinného příslušníka, pokud ten není fyzickou osobou podnikající s oprávněním k půjčování věcí movitých, nemá vozidlo vedené na IČO a nemá s Vámi jako uživatelem vozidla uzavřenu nájemní smlouvu.
   S pozdravem
   Mgr. Martin Habětínek
   vedoucí oddělení ZPS
 • Otázka: Parkování placené zóny Státní svátek (Ing. Milan Hapl 21.10.2020 8:08) – Doprava a parkování
  Dobrý den, je povinnost platit parkovné na placené zóně Podolské nábřeží u plaveckého stadionu ve dnech, na které připadá Státní svátek? Pokud se nejedná o sobotu nebo neděli. Děkuji za rychlou odpověď
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 22.10.2020 15:16)
   Dobrý den,
   státní svátky, které připadají na všední dny, se nedají v případě parkování v zónách placeného stání v Praze zaměňovat za víkendy.
   Úřad městské části Praha 4 ohledně této skutečnosti informoval před loňskými i předloňskými Vánoci mj. na svých webových stránkách.
   Řidič motorového vozidla by se měl striktně řídit pokyny na dopravních značkách, kde stojí PO- PÁ, 8 – 20 h (v některých úsecích 8 – 18 h) s platným parkovacím oprávněním. Je nutné to brát doslova, tedy pondělí až pátek, přičemž značka nepozbývá platnosti ve státní svátky, které na tyto dny připadají, neboť na dopravní značce, resp. dodatkové tabulce nic takového nestojí.
   Na smíšených fialových a návštěvnických oranžových zónách se ve státní svátek snižuje poplatek za parkování tak, že při potřebě stání delší než jednu hodinu stačí zaplatit pouze hodinový tarif a zbytek dne je pak zdarma. Zvýšená potřeba návštěvnického parkování v době státních svátků je městskou částí Praha 4 tímto způsobem zohledňována.
   S pozdravem
   Mgr. Martin Habětínek
   vedoucí oddělení ZPS


Vytisknout