Doprava a doprava v klidu

 • Důležité: Omezení dopravy v Praze 4


  Prahu 4 čekají v příštích týdnech a měsících dopravní omezení, která budou vyvolávat významné a potřebné stavby, například výstavba nové trasy pražského metra. Přinášíme přehled těch nejdůležitějších.
 • Praha zahájila stavbu Dvoreckého mostu


  Podolí a Zlíchov spojí nový most, který bude sloužit městské hromadné dopravě, cyklistům a pěším. Praha tak bude mít v pořadí již devatenáctý most přes Vltavu. Jeho stavbu dnes oficiálně zahájilo hlavní město. Stavební práce potrvají 810 dní a stát budou 1 075 000 000 korun bez DPH. Staveniště Dvoreckého mostu si v úterý 13. září 2022 převzal zhotovitel stavby, sdružení Metrostav TBR Firesta STRABAG – Dvorecký most. Hotovo by měl být na přelomu let 2024 a 2025.
 • Končí přechodné rozšíření pracovní doby u výdejny parkovacích oprávnění na Nuselské radnici


  Úřad MČ Praha 4 oznamuje, že v pátek 2. září končí přechodné rozšíření pracovní doby u výdejny parkovacích oprávnění v budově Nuselské radnice. Od pondělí 5. září 2022 bude výdejna v běžném pracovním režimu.
 • Budoucnost pasáže u stanice metra C Budějovická


  Městská část Praha 4 a Magistrát hlavního města Prahy představují projekt, jehož cílem je na vrhnout proměnu pasáže u stanice metra C Budějovická. Průchod, který spojuje Olbrachtovu ulici s ulicí Antala Staška, nabízí v současné kromě vstupu do stanice metra severním a jižním vestibulem, vstup do obchodního centra DBK a řadu obchůdků a provozoven služeb. V budoucnu by se měl proměnit ve víceúčelový prostor.
 • Provoz hlídaného parkoviště v Krči bude pokračovat s novým provozovatelem


  Provozování hlídaného parkoviště v Krči při ulici Štúrova bude mít nového provozovatele. Toho v současné době městská část Praha 4 vybírá. Provozování parkoviště společností Nella a Mates s.r.o. skončilo k 5. srpnu 2022. Důvodem bylo ukončení pachtovní smlouvy, kterou městská část Praha 4 uzavřela s touto společností. Provoz parkoviště není přerušen.
 • Výdejna parkovacích oprávnění na Nuselské radnici přechodně rozšiřuje pracovní dobu


  S ohledem na zvýšenou poptávku po obnovení parkovacího oprávnění dojde v období od 8. srpna do 2. září 2022 k rozšíření provozní doby výdejny (registrace) v budově historické radnice v Nuslích v Táborské ulici. V úterý a ve čtvrtek se prodlouží provozní doba a nově se přidá i pátek.
 • Během červencových svátků se mírně mění podmínky parkování v zónách placeného stání


  Během státních svátků ve dnech 5. a 6. 7. 2022 bude ve smíšených/fialových a návštěvnických/oranžových parkovacích úsecích omezena maximální cena parkovného na 20 Kč/den. Změna se netýká rezidentních/modrých parkovacích úseků – ty budou fungovat v běžném režimu.
 • Novinka v platbách dlouhodobého parkovacího oprávnění


  Řadě našich motoristů bude končit platnost dlouhodobé parkovací oprávnění pro ZPS (zóny parkovacího stání) v Praze 4. Od května 2022 provozovatel celoměstského systému vylepšil jeho funkčnost a nyní online platby za ZPS fungují podobně jako v e-shopech, tedy je platba zpracována okamžitě a platnost nového oprávnění začíná také platit okamžitě (popř. dle zvoleného data).
 • Důležité: Posílení MHD během rekonstrukce Barrandovského mostu


  Na dobu rekonstrukce Barrandovského mostu, od pondělí 16. května 2022 až do dokončení letošní etapy oprav, tedy na příštích 110 dní, posiluje Praha některé spoje veřejné dopravy.
 • V neděli omezí dopravu Volkswagen Maraton Praha 2022 - poběží se i na naší městské části


  V neděli 8. května 2022 se v Praze koná 26. ročník Pražského maratonu – Volkswagen Maraton Praha 2022 a jeho doprovodná akce dm Rodinný běh Praha 2022. Tuto významnou mezinárodní sportovní událost budou doprovázet dopravní opatření, která se budou týkat automobilové dopravy a také provozu tramvajových a autobusových linek městské hromadné dopravy. Omezení se dotknou i Prahy 4 a jejího okolí (nábřeží od Vyšehradu až po Dvorce, Nuselské údolí)
 • Rekonstrukce Barrandovského mostu začne v polovině května


  Zásadní oprava Barrandovského mostu, nejvytíženější dopravní tepny v České republice, po které denně projede 144 tisíc vozidel, začne letos 16. května. A potrvá až do roku 2026. Životnost mostu se tak prodlouží minimálně o třicet let a zvýší se jeho zatížitelnost. Na řidiče čekají opakovaná několikaměsíční dopravní omezení, která prodlouží cestu mezi pravým a levým břehem Vltavy o mnoho minut, a projeví se i na dalších místech v Praze.
 • Přípravné práce před rekonstrukcí Barrandovského mostu začnou v pátek 29. dubna 2022


  Rekonstrukci Barrandovského mostu, která odstartuje 14. května instalací dopravního omezení a 16. května stavebními pracemi, budou předcházet přípravné práce. Začnou v pátek 29. dubna 2022 v nočních hodinách a skončí 6. května 2022. I tyto přípravné práce omezí provoz na mostě. Podrobnosti v článku ...
 • Spořilovská spojka: zakrytí v nedohlednu!


  Obyvatelé Spořilova, především z okolí Spořilovské, čekají řadu let na řešení problému, který jim přináší nadměrný hluk a emise z těžké kamionové dopravy. Úlevu jim má přinést těžké zakrytí této nadměrně zatížené komunikace připravované minimálně od roku 2015. To je stále v nedohlednu.
 • V Praze 4 začala výstavba trasy metra D, obyvatelé o parkovací místa nepřijdou


  Stavba nové linky pražského metra začala ve čtvrtek 21. dubna 2022 na Pankráci, odkud metro D povede do budoucí stanice Olbrachtova. Náklady na tuto část nové linky jsou přibližně 14,5 miliardy korun a práce potrvají sedm a půl roku. Městské části Praha 4 se podařilo s hlavním městem dohodnout náhradu parkovacích míst, o která obyvatelé Prahy 4 přišli při záborech ploch pro staveniště. Budou po celou dobu výstavby nové trasy v ulici Na Strži.
 • Parkování pro ukrajinské uprchlíky


  Magistrát hlavního města Prahy vydal metodický pokyn, za jakých podmínek mohou občané Ukrajiny na územní hlavního města parkovat, resp. jako mohou získat parkovací oprávnění pro zóny placeného stání (ZPS). Podrobné Informace (v češtině i v ukrajinštině) o získání parkovacích oprávnění pro občany Ukrajiny jsou v článku na odkazu ...
 • Provoz zón placeného stání během Velikonoc


  Smíšené/fialové a návštěvnické/oranžové úseky zón placeného stání (ZPS) budou během velikonočních svátků (15. 4. – 18. 4. 2022) fungovat ve zlevněném režimu. Bude zde omezena maximální cena za den na částku podle příslušného cenového pásma. Změna se netýká rezidentních/modrých parkovacích úseků.
 • Metro o Velikonocích nepojede na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Muzeum


  Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) o Velikonocích vymění na lince C pražského metra další dřevěné pražce za betonové. Práce začnou v pátek 15. dubna od brzkých ranních hodin a skončí v pondělí 18. dubna 2022 před půlnocí. Z tohoto důvodu bude obousměrně přerušen provoz metra na lince C v úseku Pražského povstání – Muzeum. DPP zavede náhradní autobusovou dopravu XC, která bude v provozu v úseku mezi zastávkami Hlavní nádraží a Pražského povstání. Od úterý 19. dubna 2022 bude metro na lince C opět jezdit v celé své trase.
 • Rozšíření sjízdné rampy z Barrandovského mostu


  Technická správa komunikací zahájí ve středu 6. dubna 2022 stavební práce na rozšíření sjízdné rampy z Barrandovského mostu o jeden jízdní pruh, a to v místě sjezdu na ulici Modřanská ve směru Modřany – Braník. V rámci této stavby bude přidán jeden jízdní pruh včetně úpravy dopravního značení tak, aby se řidičům lépe odbočovalo ve směru na Braník. Stavba musí proběhnout před zahájení rekonstrukce Barrandovského mostu a bude dokončena nejpozději do 1. května 2022.
 • Oprava na Modřanské zkomplikuje provoz na křižovatce s Branickou


  Technická správa komunikací (TSK) bude od 15. března do 30. dubna 2022 opravovat povrch místní komunikace I. třídy Modřanská v křižovatce Modřanská a Branická. Práce budou probíhat v šesti etapách, přičemž největší omezení čeká uživatele komunikace hned v I. etapě, tj. v době od 15. března do 19. března 2022, kdy nebude možné levé odbočení směr z centra do Branické ulice, otočení zpět bude možné až přes ulici Pikovická.
 • Branická a její okolí prošly kompletní revitalizací


  Nový povrch a mobiliář, několik desítek stromů i místo pro setkávání – to všechno získala Branická ulice spolu se svým okolím díky rekonstrukci svého zhruba kilometrového úseku. Skončily tak téměř šestileté práce probíhající v několika etapách. Opravy za téměř 90 milionů korun provedla Technická správa komunikací hlavního města Prahy.
 • Praha může odtáhnout vraky z ulic, i když není vlastníkem komunikace


  Hlavní město získalo od 1. ledna 2022 novou pravomoc, a může díky tomu odtahovat vraky či vozidla s propadlou technickou prohlídkou i z těch komunikací na území metropole, které samo nevlastní. Umožnila to novela zákona o pozemních komunikacích, která vstoupila v platnost od nového roku.