Žijeme na čtyřce společně 2024

Také letos se můžete těšit na integrační aktivity úspěšně pokračujícího projektu „Žijeme na čtyřce společně 2024“. Vzdělávání, kulturní a komunitní akce, to jsou hlavní oblasti, kterými se projekt zabývá a cíleně se snaží eliminovat obraz zneužití znevýhodněného postavení cizinců v různých oblastech života.

S ohledem na stále se zvyšující počet cizinců na území MČ Praha 4 je v zájmu městské části pokračovat v projektu na podporu integrace cizinců i v roce 2024.

„Naše městská část i já osobně tento projekt podporujeme,“ uvedla 1. místostarostka Irena Michalcová (ANO 2011), která má agendu národnostních menšin ve své kompetenci. „V Praze 4 žije dlouhodobě silná vietnamská komunita, Ukrajinci, Rusové, kteří utekli z nedemokratického Ruska, a další národnosti. V posledních dvou letech k nim v důsledku ruské agrese proti Ukrajině přibyly stovky válečných uprchlíků z Ukrajiny, především matky s dětmi. Abychom společně dokázali žít, potřebujeme se poznávat, a přitom rozdíly v kultuře a způsobu života nás nesmí rozdělovat, ale naopak obohacovat. Cizinci se musí naučit český jazyk, který jim umožní komunikovat s majoritní společností, najít si práci i přátele. A k tomu všemu projekt Žijeme na čtyřce společně hodně pomáhá.“

„Hlavním tématem projektu jsou pilíře v oblasti vzdělávání, kulturní a komunitní akce. Vnímáme i důležitost interkulturní práce a poradenství pro cizince, kteří potřebují pomoc v oblastech života, jako je najít si vhodné bydlení, zaměstnání či řešit svou aktuální životní situaci," vysvětluje koordinátorka projektu Anna Chválová a dodává: „Významným subjektem působícím v integraci cizinců jsou nevládní neziskové organizace, které s MČ Prahy 4 spolupracují od počátku projektu již od roku 2015. Často vyplňují prostor, který neobsáhnou státní instituce svými aktivitami. Vzniká zde spolupráce neziskového a státního sektoru na principu partnerství nebo dotační podpory.  Bez velké finanční podpory Ministerstva vnitra ČR, bychom nemohli pokrýt všechny oblasti integrace cizinců.“

V projektu bude realizováno 15 dílčích projektů, které jsou děleny na různé aktivity. Na jejich realizaci bude Praha 4 využívat i neziskové organizace. Dílčími projekty jsou následující:
  • Pedagogická pracovní Skupina k integraci cizinců
  • Překlady, tlumočení, interkulturní, sociální a komunitní práce s cizinci
  • Integrační aktivity se Spolkem Nová Ukrajina
  • Integrační aktivity s neziskovou organizací Slovo 21
  • Jazyková dovednost a informovanost pro dospělé
  • Kurzy ČDJ pro děti - cizince
  • Multikulturní výtvarný  projekt - ŽIVOT MOTÝLA
  • Společně prostě spolu
  • Představení divadla fórum spolužák ve spolupráci - Divadelta z.s k integraci cizinců
  • Vzdělávací aktivity s výukovou institucí MAGNUS ACADEMIA
  • Integrační aktivity s In Bází na Praze 4
  • Kulturní integrace Vietnamců se spolkem NFO-DRÁČEK z.s.
  • Občanské poradenství pro ukrajinskou komunitu
  • Mladí ladí dětem – Timbalooloo (Nerudný fest)
  • Indický Letní Festival – organizovaný spolkem Bharat Sangh Czech Republic, z.s.
Žijeme na čtyřce společně 2024 je aktivita pořádaná v rámci projektu na integraci cizinců spolufinancovaného Ministerstvem vnitra ČR a Městskou částí Praha 4.

Ministerstvo vnitra ČR v letošním roce integraci cizinců na lokální úrovni podpořilo a projekt "Žijeme na čtyřce společně 2024" získá dotaci ve výši 2 038 106 Kč. Městská část Praha 4 se bude na projektu podílet částkou minimálně ve výši 5% celkových nákladů.

Dotace je poskytována v souladu s usnesením vlády České republiky č. 26 ze dne 18. ledna 2016 - Aktualizovaná Koncepce integrace cizinců – Ve vzájemném respektu. Lhůta pro realizaci projektu je od 1. ledna 2024 do 31. prosince 2024.

UNHCR - logoV rámci dotačního řízení o poskytnutí neinvestiční dotace ze státního rozpočtu ČR na rok 2024 „Systém výzev na výdaje realizované v rámci projektů obcí na podporu integrace držitelů dočasné ochrany na lokální úrovni v roce 2024“ jsou projekty spolufinancovány z prostředků Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), díky kterému mohou být tyto projekty podpořeny.

Pro snadnější zapojení cizinců a dalších zúčastněných je i letos, po dobré zkušenosti z minulých let, hlavní informační těžiště projektu realizováno pomocí samostatné facebookové stránky, kde zájemci najdou úplně vše. Od aktualit, přes pozvánky, nabídky a události až po fotografie, fotogalerie, videa a ohlédnutí za akcemi.

Výstupy z minulých ročníků „Žijeme na čtyřce společně“ naleznete zde: 2023 , 2022 , 2021 .

Důležité upozornění a aktuality k projektu Žijeme na čtyřce společně 2024:
(Pokud je tato oblast prázdná, žádné důležité či neodkladné informace zde momentálně nejsou)

Aktualizováno: 15.04.2024 – Vít Drbal