Rady, tipy, návody a další informace z oblasti prevence


Vážení návštěvníci našeho webu, níže najdete řadu rad, tipů, návodů a dalších informací z oblasti prevence. V jednotlivých článcích v seznamu níže jsou pak konkrétní údaje či dokumenty ke stažení nebo k tisku. Věříme, že vám tyto informace pomohou.

Výběr informací pro vás připravuje Oddělení prevence našeho úřadu, kde vám případně poradí s dalším. Rubriku postupně naplňuje od poloviny února 2024.

PŘEHLED ČLÁNKŮ

  • Série pěti přednášek může pomoci porozumět světu dětí


    Stojíte někdy před výzvami v komunikaci s vašimi dospívajícími a cítíte, že byste potřebovali nové náhledy a nástroje pro lepší porozumění a podporu? Setkáváte se často na svůj zájem o život dětí s jejich nezájmem či odpovědí ve stylu „dobrý"? Chtěli byste vědět, jak prohloubit váš společný vztah? Také byste rádi co nejdříve poznali, že vaše dítě je v tíživé situaci? Tak se podívejte na cyklus workshopů 'Porozumění světu našich dětí'.
  • Slovník KYBERMLÁDEŽE


    Rodiče, učitelé a další dospěláci nerozumí často tomu, o čem děti mluví. Nejen že nerozumí dnešní době, to by bylo pochopitelné, to potkává každou generaci, ale oni nerozumí především jednotlivým výrazům – hláškám, popkulturním milníkům a hernímu slangu. Vzniká tak zbytečně jazyková i myšlenková bariéra a prohlubuje se generační propast. Technologie mají lidi spojovat, ne rozdělovat, a proto vznikl tento slovník.
  • Jak fungují podvodné telefonáty, vysvětlují osvětová videa


    V posledních letech výrazně stoupá počet podvodných telefonátů. Útočníci se také bohužel neustále zlepšují, aby napálili co nejvíce lidí. Jejich praktiky názorně vysvětlují nově natočená videa v rámci kampaně Velké odhalení. Více v článku ...
  • Mapa pomoci


    V mapě pomoci lze nalézt kontakty na akutní i dlouhodobou odbornou pomoc v oblasti nejčastějších forem rizikového chování v jednotlivých krajích. Mapu pomoci vypracovala organizace Dělej, co tě baví.
  • Kyberakademie


    Odbor prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR spojil síly s týmem E-Bezpečí Univerzity Palackého v Olomouci a společně připravili publikaci Kyberakademie. Publikace shrnuje problematiku kybernetické šikany (kyberšikany), kybergoomingu či sextingu, pozornost věnuje také např. vydírání, vyhrožování a dalším formám agrese, se kterými se děti v online světě setkávají. Více a publikace v článku ...
  • Digitální doba a její dopady na duševní pohodu dětí


    Nadace Sirius ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze uspořádala dne 19. 2. 2024 konferenci pod názvem Digitální doba a její dopady na duševní pohodu dětí. V článku najdete odkaz na záznam konference a další informace.
  • Týden pro wellbeing ve škole - 13. až 20. února 2024


    Od 13. do 20. února 2024 se napříč Českem (v online i offline prostoru) uskuteční desítky akcí, workshopů, seminářů a vzdělávacích kampaní pro odbornou veřejnost včetně učitelů, ale také pro rodiče, prarodiče a ty, o které jde především – děti a dospívající. Program a další info v článku ...
  • PRVNÍ MOBIL - příručka pro rodiče


    Při příležitosti Světového dne bezpečnějšího internetu vznikla publikace PRVNÍ MOBIL – příručka pro rodiče. Rodičovství v digitální době vyžaduje nové dovednosti. Proto je důležité být dětem aktivním průvodcem při seznamování s moderními technologiemi. S dobrými radami, nastavením hranic a vzájemnou komunikací může nový telefon přinést radost a zábavu, aniž by ohrozil bezpečnost nejen těch nejmenších. Než se dítěti rozhodnete dát první mobil, podívejte se na pár technických rad a doporučení.





Aktualizováno: 12.02.2024 – Vít Drbal
Vytisknout