Na sokolovnu v Nuslích se vrátí měděná socha sokola


Unikátní možnost vidět sochu sokola, která bude v budoucnosti zdobit střechu T. J. Sokol Nusle, mají až do konce dubna 2023 zájemci v opatství Emauzy.

Unikátní možnost vidět sochu sokola, která bude v budoucnosti zdobit střechu T. J. Sokol Nusle, mají až do konce dubna 2023 zájemci v opatství Emauzy. Vytvořili ji kovotepec Karel Holub a jeho syn Petr, který je sochařem. Sochu je možno vidět v expozici Benediktinského opatství Panny Marie a sv. Jeronýma v Emauzích v Praze 2 ve všední dny od 11 do 19 hodin.

Majestátní tepanou sochu sokola se podařilo kovotepci Karlu Holubovi ve spolupráci s jeho synem Petrem vytvořit na základě dochovaných fragmentů původní sochy, která byla znakem sokolovny otevřené v roce 1925. Ta byla nacisty ze sokolovny odstraněna v roce 1941, protože znamenala symbol zakázaného spolku Sokol.

Karel Holub se synem Petrem na soše s rozpětím křídel 2,5 metru a výškou 130 cm pracovali asi půl roku. Od původní myšlenky po dnešní vernisáž a představení finální podoby sokola uplynuly 4 roky a 4 měsíce. O další dva roky později, v roce 2025, by se měla socha sokola vrátit na nuselskou sokolovnu. Tehdy si bude nuselský sokol připomínat 100 let od otevření jejich sokolovny. Vynesení sochy je plánováno jako zlatý hřeb oslav.

Na nádherného sokola je možno přispět na transparentní účet. Poctivá kovotepecká práce je samozřejmě finančně nákladná, proto nuselští sokolové před časem založili transparentní účet, na který je možno přispět libovolnou částkou. Peníze jsou určeny na práci na soše a případně i na rekonstrukci části střechy, kam bude sokol umístěn.

Transparentní účet u Fio Banky má číslo 2701519058/2010 .

Další foto ve fotogalerii na odkazu ZDE .

Unikátní možnost vidět sochu sokola, která bude v budoucnosti zdobit střechu T. J. Sokol Nusle, mají až do konce dubna 2023 zájemci v opatství Emauzy.Unikátní možnost vidět sochu sokola, která bude v budoucnosti zdobit střechu T. J. Sokol Nusle, mají až do konce dubna 2023 zájemci v opatství Emauzy.Unikátní možnost vidět sochu sokola, která bude v budoucnosti zdobit střechu T. J. Sokol Nusle, mají až do konce dubna 2023 zájemci v opatství Emauzy.


Aktualizováno: 16.03.2023 – Vít Drbal
Vytisknout