Fotbalisté Vyšehradu si zahrají po třech letech Fotbalovou národní ligu


ŠEMÍCI TITULKA
Ke sportovcům, kteří v sezoně 2018/19 úspěšně reprezentovali Prahu 4, se zařadili fotbalisté Slavoje Vyšehrad. Vyhráli totiž se čtyřbodovým náskokem Českou fotbalovou ligu (ČFL), a postoupili tak do Fotbalové národní ligy (FNL). Druhou nejvyšší soutěž si „šemíci“ zahrají po třech letech.

„Přišel jsem loni v létě a hned jsme začali mužstvo přebudovávat. Věděli jsme, že přerod bude bolet, nebylo snadné se s tolika hráči rozloučit. Ale tak to ve fotbale chodí,“ ohlédl se trenér Roman Veselý. Na podzim získal Vyšehrad 29 bodů, přezimoval na 4. místě tabulky a ztráta na vedoucí Zápy činila propastných 11 bodů. K důvodům patřil i fakt, že mužstvo decimovala častá zranění. V zimní pauze ale došlo k jeho dalšímu výraznému přebudování: v základní sestavě se tak objevovalo na jaře sedm až osm nových hráčů. A přineslo to kýžené výsledky.

Zatímco na podzim nastřílelo mužstvo v průměru 1,6 gólu na zápas, na jaře to už byl tento průměr 2,6. Tedy na každý zápas o jeden vstřelený gól víc než v první polovině sezony. Kromě toho, Slavoj se mohl pochlubit nejlepší defenzivou, když jako jediný z celé soutěže inkasoval v průměru méně než jeden gól na zápas.
„Na jaře jsme neprohráli ani jedno utkání, v odvetné části sezony získali o patnáct bodů víc než Zápy a nakonec také postoupili do druhé ligy, takže panuje maximální spokojenost. Projevila se fantastická práce trenérů a celého realizačního týmu,“ pochvaloval si majitel klubu Jaroslav Klíma. „Máme tady opravdu kvalitní hráčský kádr a chceme pracovat i nadále koncepčně.“

Slavoj VyšehradZisk 71 bodů je druhý nejvyšší v historii klubu. Víc (77) jich získal Vyšehrad jen před dvaceti lety pod vedením trenéra Františka Myslivečka, to ale porážel soupeře o dva soutěžní stupně níž, tedy v pražském přeboru. Teď se Slavoj chystá na svůj druhý start ve Fotbalové národní lize a všichni věří, že to bude lepší než při první účasti v profesionální sféře fotbalu v ročníku 2015/16. Tehdy získal Slavoj ve druhé lize pouhých dvacet bodů, obsadil poslední 15. místo, a tak zase hned sestoupil zpět do ČFL. Tentokrát to snad dopadne lépe, tým je fotbalově kvalitnější než před třemi roky.
„Podařilo se nám mužstvo naladit tak, aby si věřilo. Stěžejní ale byla podpora vedení klubu v čele s majitelem Jaroslavem Klímou a sportovním ředitelem Romanem Rogozem. Dokázali přivést hráče, které jsme si vytipovali. To byl základ všeho,“ zmínil trenér Roman Veselý.

„Kvalitativně jsme měli nejlepší tým v ČFL. Vzešly z toho také dvě úžasné série, kdy jsme v šestnácti jarních zápasech ani jednou neprohráli a současně devětkrát v řadě zvítězili. Postupujeme zaslouženě a už se těším na druhou ligu, již jsem si zahrál naposledy někdy před pěti lety,“ vyznal se defenzivní záložník Ondřej Brejcha, který měl ze všech hráčů nejvíc odehraných minut (3059). Stal se tím pádem „železným mužem“ nejen Vyšehradu, ale celé ČFL.
Coby poslední dva pamětníci druholigové sezony Vyšehradu 2015/16 zbyli v týmu jen ofenzivní záložník Filip Drobílek a levý bek Tadeáš Madej.

Slavoj Vyšehrad„Po obměně kádru se tady sešel kvalitní tým už s výhledem na účast ve druhé lize. Jeho schopnosti se projevily, zvládli jsme i utkání, kdy se nám třeba nedařilo herně tak, jak bychom chtěli. Většinu soupeřů jsme uběhali a góly pak přišly samy. Nehleděli jsme na ztrátu na čelo tabulky, soustředili se jen na vlastní zápasy, a nakonec to vyšlo. Po dvou minulých sezonách, které jsme zpackali, jsem chytil druhý dech. Fotbal mě začal znovu bavit, nabralo to nový drajv. Zvládali jsme dvoufázové tréninky a pomohl nám i přesun domácích zápasů na Strahov. Účasti ve druhé lize se nemusíme bát,“ nechal se slyšet ofenzivní záložník a tvůrce hry Filip Drobílek, jenž si také během většiny jarních utkání navlékl kapitánskou pásku. Se 14 brankami a 16 gólovými asistencemi se stal rovněž nejproduktivnějším hráčem modrobílých. Za A-tým Vyšehradu odehrál od prosince roku 2015 až dosud 177 zápasů, z toho 10 ve Fotbalové národní lize, 98 v ČFL, 4 v poháru Mol Cup a 65 přípravných.

Sedm hráčů z kádru Slavoje Vyšehrad si už v minulosti vyzkoušelo start v tuzemské nejvyšší soutěži: Ondřej Švejdík (156 zápasů v české I. lize), Denis Laňka (11), Jan Zákostelský (8), Petr Rys (3), Ondřej Brejcha (2), Filip Drobílek a David Čapek (oba 1).

To ale nebylo v právě ukončené sezoně vše. Ve své soutěži, tedy v pražském přeboru, se díky mnohem lepšímu jaru prosadila i rezerva Vyšehradu, jež pod trenérskou taktovkou Jaroslava Klímy obsadila v roli nováčka 5. místo. A totéž U 19, která se díky výsledkům v odvetné fázi sezony (trenéři Mirko Beuk a Jaromír Jindráček) s předstihem zachránila ve druhé nejvyšší dorostenecké soutěži. Zmínit je potřeba i historický úspěch starších žáků (trenéři Oleg Martinec, Dominik Gerža, Daniel Růžička a Daniel Jon), kteří si vybojovali postup do nejvyšší soutěže U 15 a U 14.

Přípravu na novou sezonu zahájil již druholigový tým mužů Vyšehradu v pondělí 1. července. Během krátké letní pauzy jsou na programu čtyři přípravná utkání: v sobotu 6. července s prvoligovými Teplicemi, ve středu 10. července s Viktorií Žižkov a Velvary a v sobotu 13. července s béčkem Bohemians 1905.

Také v ročníku 2019/20 bude hrát Slavoj Vyšehrad svá domácí utkání na Strahově.

Podzimní zápasy Slavoje Vyšehrad ve Fotbalové národní lize

 • Sobota 20. července 17.00 Prostějov – Vyšehrad
 • Neděle 28. července 17.00 Vyšehrad – Ústí nad Labem
 • Pátek 2. srpna 17.00 Vítkovice – Vyšehrad
 • Sobota 10. srpna 10.15 Vyšehrad – Sokolov
 • Sobota 17. srpna 17.00 Líšeň – Vyšehrad
 • Sobota 24. srpna 10.15 Vyšehrad – Dukla Praha
 • Sobota 31. srpna 10.15 Chrudim – Vyšehrad
 • Sobota 14. září 10.15 Vyšehrad – Třinec
 • Neděle 22. září 17.00 Hradec Králové – Vyšehrad
 • Sobota 28. září 10.15 Vyšehrad – Varnsdorf
 • Neděle 6. října 10.15 Viktoria Žižkov – Vyšehrad
 • Sobota 19. října 10.15 Vyšehrad – Jihlava
 • Sobota 26. října 10.15 Vyšehrad – Vlašim
 • Pátek 1. listopadu 19.00 Zbrojovka Brno – Vyšehrad
 • Sobota 9. listopadu 10.15 Vyšehrad – Pardubice
 • Pátek 22. listopadu 18.00 Ústí nad Labem – VyšehradText a foto: Denis Postler

Zveřejněno: 08.07.2019 – Vít Drbal
Vytisknout