Zpřísnění mimořádných opatření: Roušky v obchodech a MHD


Od středy 9. září 2020 začnou v Praze kvůli stále šířící se nákaze covidem-19 platit nová epidemiologická opatření. Mimo jiné budou muset restaurace a bary o půlnoci zavřít své provozovny a roušky či jiná ochrana dýchacích cest budou kromě MHD povinné i v obchodech a v obchodních centrech a také na poštách.

Nadále budou roušky také povinné ve všech prostředcích městské hromadné dopravy, v metru, v nádražních budovách včetně nástupišť, ve všech vnitřních prostorách Letiště Václava Havla a také na úřadech určených pro styk s veřejností. Povinnost nosit roušky zůstává i v budovách zdravotnických a sociálních služeb.

Pražská hygienická stanice nařídila omezení provozoven stravovacích služeb. Restaurace a bary tak budou zavřené od půlnoci do šesti hodin ráno. Nařízení se však nebude týkat provozoven, které nejsou určeny pro veřejnost, tedy především jídelen. Povolen je také okénkový prodej a prodej jídla s sebou, kdy zákazník nevstoupí do provozovny.

Od 14. září 2020 se k těmto opatřením přidá také zákaz pohybu bez roušky ve společných prostorách školních budov. To znamená, že pedagogové i žáci budou muset mít nasazenou roušku například v chodbách a na toaletách. Nařízení se však nevztahuje na pracovníky nebo děti v mateřských školkách.

Na celém území České republiky jsou od 1. září roušky povinné ve všech prostředcích MHD a meziměstské dopravy. Také na úřadech, ve zdravotnických a sociálních zařízeních, na vnitřních hromadných akcích nad 100 účastníků a v souvislosti s blížícími se volbami také ve volebních místnostech.

Z nařízení jsou i nadále vyjmuty osoby s mentálním postižením a také děti do dvou let. Do výjimky spadají také pracovníci a ubytovaní v internátech a budovách mládeže.

I nadále platí doporučení hygienických stanic a ministerstva zdravotnictví o dodržování základních hygienických pravidel, jako je mytí rukou, používání dezinfekce a také nošení roušek tam, kde nelze dodržet rozestupy alespoň 2 metry.

mhd roušky rouška desinfekce metro budějovická
Zveřejněno: 08.09.2020 – Vít Drbal
Vytisknout