Soutěž mateřských a základních škol o kompostéry zná své vítěze

Soutěže se celkem zúčastnilo 23 mateřských a základních škol z Prahy 4, svým rozsahem tato soutěž nemá v celorepublikovém měřítku obdoby.

Diplomy vítězům předal zástupce starosty Jiří Bodenlos. Kompostéry do jednotlivých mateřských a základních škol zakoupily Pražské služby, děti společně s vyučujícími s nimi pak začaly pracovat a dokumentovat proces kompostování. Záštitu nad soutěží převzal a diplomy soutěžícím na slavnostním vyhlášení výsledků 21. listopadu 2012 na radnici v Nuslích předával zástupce starosty Jiří Bodenlos (ČSSD).
Na 1. místě se umístila ZŠ Křesomyslova, která vyhrála otočný kompostér Jora JK 400 o objemu 400 litrů, stříbrní byli žáci ze ZŠ Na Planině, kteří získali kompostér stejné značky o objemu 250 litrů. Třetí v pořadí skončila ZŠ Jílovská a odnesla si kompostér o objemu 125 litrů. Zvláštní cenu zástupce starosty Jiřího Bodenlose, netbook Asus, obdržela MŠ K Podjezdu za detailní popis a fotodokumentaci práce s dětmi v průběhu kompostovacího procesu.
Ředitelka marketingu společnosti Pražské služby Miroslava Egererová k soutěži dále uvedla: „Pražské služby jsou společností, které záleží na ekologii, životním prostředí, na zdraví nás všech a edukativní výchovu směrem k dětem považujeme za stěžejní věc. Ony jsou naše budoucnost. Bylo nám ctí podpořit tento ekologický projekt a jsme velmi rádi, že měl takový úspěch“. Její slova při vyhlášení vítězů doplnila také paní učitelka Petrové z MŠ Kaplická: „Velký klad spatřujeme ve spolupráci mateřských škol a rodin při společném kompostování a spolupráci všech zaměstnanců naší školky. Děti se celého procesu aktivně účastní a sledují, jak kompostu přibývá, samy kompostér „krmí“ a při jeho prohrabování pozorují drobné živočichy, kteří se v kompostu ukrývají (žížaly, larvy apod.). Jsme rádi, že máme dobrou příležitost vést děti zábavnou formou k odpovědnosti k životnímu prostředí.“ Jako vynikající přínos v oblasti environmentální výchovy (EVVO) zhodnotila soutěž Mgr. Květa Sulková ze ZŠ Filosofská: "Soutěž ještě pokračuje a další vyhlášení výsledků, teď už výsledků týkajících se samotného kompostu, bude v příštím roce.“
Vítězům gratulujeme a soutěžícím přejeme hodně štěstí do budoucna při pokračování soutěže o Miss Kompost.