Projekt PinCity občany Prahy 4 zaujal


Před více než měsícem spustila městská část Praha 4 na webové adrese praha4.pincity.cz zcela novou nepolitickou platformu. Za krátkou dobu zde občané k 55 projektům radnice umístili více než 85 pomyslných připínáčků, tedy svých konkrétních návrhů pro zlepšení životního prostředí a místní (komunitní) rozvoj v Praze 4.

Web PinCity za měsíc leden navštívilo téměř 800 uživatelů, přičemž pětina lidí se pravidelně vrací a přes polovinu lidí si zobrazuje PinCity pomocí smartphonu, aby na něm strávili v průměru více než 4 minuty. Podrobnější statistiku naleznete v galerii ZDE .

Projekt PinCity občany Prahy 4 zaujal

Mezi návrhy od občanů se najdou značné rozdíly, některé z nich vyžadují koncepční řešení, ty budou vyžadovat určitý čas, aby se mohly v navrhované šíři postupně rozvinout.

„Některé jsou naopak úzce lokální a konkrétní, u nichž předpokládáme, že by doba od návrhu po realizaci měla být přirozeně kratší. Jde například o návrhy umístění nových květnatých luk, moderních herních prvků pro děti či cvičebních prvků pro seniory, přisvětlení frekventovaných přechodů pro chodce či pojmenování veřejných prostranství,“ říká radní pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO 2011).

I v těchto případech je však často nutná součinnost a souhlas jiných subjektů, jako je například Technická správa komunikací, dopravní policie, názvoslovná komise Magistrátu hl. m. Prahy nebo Dopravní podnik hl. m. Prahy.

Projekt PinCity občany Prahy 4 zaujal

Pokud je podnět čistě v kompetenci radnice Prahy 4, měla by být jeho realizace snazší.

„Ale i to, že jsme konkrétní podnět zpracovali a postoupili k vyřízení dalšímu subjektu, se v komentáři projektu jeho navrhovatel dozví. Výsledek takového řízení, který pochopitelně rovněž zveřejníme, a který bude mít na realizaci projektu zásadní vliv, však nemůžeme předjímat,“ upřesnil radní pro územní rozvoj Patrik Opa (ODS).

Bohužel ne všechny projekty jsou racionální, ať už z hlediska věcného či finančního, některé si radnice v navrhovaném rozsahu zkrátka nemůže dovolit.

„I tak jde o významný posun v komunikaci radnice s občany a jejich podílu na správě věcí veřejných, který je plně v souladu s principy místní Agendy 21,“ doplnil radní Hrdinka a dodal: „Vašim návrhům se budeme věnovat v pravidelných intervalech vždy na začátku každého měsíce. Už teď se těšíme na vaši odezvu."

Reportáž TV PRAHA o aplikaci PinCity i můžete pustit ZDE .

Aktualizováno: 17.02.2021 – Vít Drbal
Vytisknout