Příběhy našich sousedů v Praze 4

Žákovské týmy z devíti základních škol Prahy 4 zachytily v uplynulém půlroce třináct pozoruhodných životních příběhů lidí žijících v naší městské části. V projektu, který vyvrcholil minulý týden slavnostní prezentací na Nuselské radnici, se děti staly na půl roku reportéry, pátraly ve svém okolí po pamětnících války a totalitních režimů, naslouchaly jim a natáčely jejich vyprávění. Ze vzpomínek a dobových dokumentů pak zpracovaly jejich životní příběhy.Slavnostní závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů na Praze 4 - 24. 9. 2015

„Tyto příběhy by zůstaly zapomenuty, nebýt žáků z našich základních škol,“ uvedl starosta Petr Štěpánek (Trojkoalice/SZ), který poděkoval dětem i jejich učitelům a především pamětníkům, jejichž příběhy žáci zpracovávali. „Vím z vlastní zkušenosti, jak je těžké popsat vlastním dětem období komunismu, a jsem rád, že žáci našich základních škol zachytili vzpomínky a zkušenosti starší generace, která prošla hrůzami období nacismu a reálného socialismu.“

Úkolem žákovských skupinek bylo najít ve svém okolí zajímavého pamětníka, do jehož života zasáhly historické okamžiky minulého století, nahrát s ním rozhovor a zajímavě ho zpracovat. Kromě učitelů dějepisu využila společnost Post Bellum rovněž spolupráci s Českým rozhlasem, kde si řada týmů vyzkoušela nahrávání rozhlasové reportáže. Výsledný materiál bude trvale přístupný na stránkách http://www.pribehynasichsousedu.cz/pp/pribehy-pametniku/praha-4/.

Díky žákovským prezentacím se tak každý může zaposlouchat nebo začíst do příběhů několika vězněných členů skautského hnutí, ženy, která coby miminko jako jediná z rodiny přežila nacistický masakr v Úsobské ulici, poznat životní osudy dvou pracovníků Československé a České televize nebo třeba profesní příběh Vladimíra Prchlíka, známého sokolského aktivisty.

Slavnostní závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů na Praze 4 - 24. 9. 2015„Objevili jste pro naši městskou část příběhy lidí, které jsme neznali. Zároveň jste se při jejich zpracování dotkli složitého vztahu lidské paměti a historických dokumentů a právě spojení obojího tvoří naše dějiny,“ uvedla v úvodním slově k závěrečné prezentaci Adéla Gjuričová (Trojkoalice/nez.), radní pro kulturu a volný čas městské části Praha 4.

Porota, ve které vedle radní Adély Gjuričové zasedli Petr Nosálek, editor Českého rozhlasu, a Vladimír Rozhoň, učitel ze základní školy Hanspaulka, hodnotila uchopení příběhu, jeho zasazení do historického kontextu, originalitu zpracování a projev žáků přímo při prezentaci.

Vítězným se nakonec stalo zpracování příběhu paní Evy Soukalové, ženy, která se v 18 letech octla v komunistickém vězení a která se přesto v životě nejvíce divila tomu, jak snadno se lidé přizpůsobili v období normalizace, neboli jejími slovy: jak rychle se původní ´Nebát se a nekrást´ změnilo na ´Nebát se si nakrást´.  Žákovský tým ze ZŠ Mendíků navázal s paní Soukalovou intenzivní kontakt, zpracoval nesmírně živý příběh a doprovodil jej ručně kresleným komiksem.

Projekt Příběhy našich sousedů realizuje nezisková společnost Post Bellum a financovala ho městská část Praha 4.

Fotografie ze slavnostní závěrečné prezentace naleznete ZDE.
Vytisknout