Mrazy se mohou ještě vrátit, nenechte nikoho umrznout na ulici


Bezdomovec v zimě na Karlově mostě.

Hlavní město provozuje kompletní zimní humanitární opatření na ochranu zdraví a životů lidi bez přístřeší. Centrum sociálních služeb Praha (CSSP) je jako příspěvková organizace hl. m. Prahy koordinátorem této pomoci, která funguje až do 31. 3. 2023. V případě přetrvávajících mrazů může být tato pomoc prodloužena.

Pro zvlášť ohrožené jedince nebo lidi se zdravotním hendikepem je na probíhající zimu připraveno 82 lůžek ve dvou zařízeních s nepřetržitým provozem. Dále jsou k dispozici tři noclehárny s novou či rozšířenou kapacitou celkem 308 lůžek, včetně noclehárny na lodi Hermes s kapacitou 180 lůžek, která funguje celoročně.

Funguje také dodatečná pomoc, zahrnující posílení terénní práce, která má vyhledávat přímo ohrožené osoby v terénu, rozšíření provozu denních center, zřízení zvláštního Intervenčního týmu pro spolupráci se zdravotnickými zařízeními a řada dalších opatření.

Již přes rok jsou v provozu webové stránky bezdomova.eu , které obsahují návody pro širší i odbornou veřejnost, jak poskytovat pomoc osobám bez domova.

Základním doporučením nicméně zůstává, aby občané, kteří potkají osobu bez domova, tuto osobu oslovili a zjistili, zda potřebuje pomoc. V případě ohrožení života nebo zdraví je prosíme, aby volali záchrannou službu na čísle 155. V ostatních případech mohou osobám bez domova třeba jen poradit a v tom jim může pomoci letáček níže (ke stažení i jako PDF soubor ZDE ).

Ubytovánípomoc přes denAktualizováno: 01.02.2023 – Vít Drbal
Vytisknout