Legislativní podmínky volby prezidenta České republiky
Volbu prezidenta České republiky upravuje ústavní zákon č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, ve znění pozdějších ústavních zákonů, zákon č. 275/2012 Sb., o volbě prezidenta republiky a o změně některých zákonů (zákon o volbě prezidenta republiky), a vyhláška č. 294/2012 Sb., o provedení některých ustanovení zákona o volbě prezidenta republiky (dále jen „vyhláška“). Volbu prezidenta České republiky vyhlásil předseda Senátu Parlamentu České republiky svým rozhodnutím publikovaným ve Sbírce zákonů pod č. 322/2012., v částce 119, která byla rozeslána dne 3. října 2012.
Hlasování při volbě prezidenta na území České republiky probíhá ve stálých volebních okrscích a hlasování mimo území České republiky probíhá ve zvláštních stálých volebních okrscích na zastupitelských a konzulárních úřadech České republiky, s výjimkou konzulárního úřadu vedeného honorárním konzulárním úředníkem.
Pro volbu prezidenta tvoří území České republiky jeden volební obvod.
Kdo koho může volit
Voličem je státní občan České republiky, který alespoň druhý den volby prezidenta, tj. 12. ledna 2013 dosáhl věku 18 let. Ve druhém kole volby prezidenta může volit i občan České republiky, který alespoň druhý den konání druhého kola volby prezidenta, tj. 26. ledna 2013 dosáhl věku 18 let. Prezidentem České republiky může být zvolen státní občan České republiky, který alespoň druhý den volby prezidenta republiky, tj. 12. ledna 2013 dosáhl věku nejméně 40 let a není zbaven způsobilosti k právním úkonům.
Podle čl. 54 odst. 2 Ústavy České republiky je prezident volen v přímých volbách, volební období prezidenta republiky trvá 5 let. Volba prezidenta republiky se koná v posledních šedesáti dnech volebního období úřadujícího prezidenta republiky, nejpozději však třicet dnů před uplynutím volebního období prezidenta republiky. Nikdo nemůže být zvolen více než dvakrát za sebou. Prezidentem republiky je zvolen ten kandidát, který získal nadpoloviční většinu z celkového počtu platných hlasů oprávněných voličů, kteří se voleb zúčastnili a odevzdali platný hlas. V případě, že žádný z kandidátů nezíská počet hlasů potřebný ke zvolení, tj. nezíská nadpoloviční většinu z celkového počtu platných hlasů oprávněných voličů, kteří se voleb zúčastnili a odevzdali platný hlas, koná se druhé kolo volby prezidenta za 14 dnů po začátku prvního kola volby prezidenta České republiky.
Do druhého kola volby prezidenta postupují dva kandidáti, kteří obdrželi v prvním kole nejvíce odevzdaných platných hlasů oprávněných voličů. Pokud se na prvním místě umístilo více kandidátů se stejným počtem odevzdaných platných hlasů oprávněných voličů, postupují do druhého kola všichni tito kandidáti pouze z prvního místa. Pokud dojde ke shodě v počtu odevzdaných platných hlasů oprávněných voličů u kandidátů, kteří se umístili na druhém místě, postupují do druhého kola volby prezidenta kandidát z prvního místa a všichni kandidáti z druhého místa. Pokud kandidát, který postoupil do druhého kola volby prezidenta přestane být volitelný za prezidenta republiky před druhým kolem volby prezidenta anebo se práva kandidovat vzdá, postupuje do druhého kola volby prezidenta kandidát, který v prvním kole volby prezidenta získal další nejvyšší počet platných hlasů oprávněných voličů. Při rovnosti odevzdaných platných hlasů oprávněných voličů postupují všichni takoví kandidáti. Druhé kolo volby prezidenta republiky se koná i tehdy, účastní-li se ho pouze jeden kandidát. Prezidentem republiky je zvolen ten kandidát, který získal ve druhém kole volby prezidenta nejvyšší počet platných hlasů oprávněných voličů. Hlasovací lístky kandidátů postupujících do druhého kola volby prezidenta obdrží volič ve volební místnosti.