Konec nouzového stavu: Co se mění od 12. dubna 2021


Vláda ČR v úterý 6. 4. 2021 rozhodla o prvním rozvolnění protikoronavirových opatření. Většina z nich je naplánováno od pondělí 12. dubna 2021. Většina i nadále trvajících omezení bude nově vycházet z protiepidemických opatření vyhlašovaných Ministerstvem zdravotnictví ČR na základě pandemického zákona.
Tisková konference po zasedání vlády 6. dubna 2021, zleva ministři: Blatný, Havlíček a Plaga. Zdroj: vlada.cz

Vláda ČR v úterý 6. 4. 2021 rozhodla o prvním rozvolnění protikoronavirových opatření. Většina z nich je naplánováno od pondělí 12. dubna 2021. Většina i nadále trvajících omezení bude nově vycházet z protiepidemických opatření vyhlašovaných Ministerstvem zdravotnictví ČR na základě pandemického zákona.

Níže přinášíme stručný přehled toho, k jakým hlavním změnám od pondělí 12. dubna 2021 dochází:
(informace reflektují stav změn, známých k 7. 4. 2021)

První děti se vracejí do škol a školek
 • Zatím se k prezenční výuce vrátí jenom žáci prvního stupně základních škol, jednotlivé třídy se budou po týdnu ve škole střídat. Do mateřských škol vrátí poslední ročníky, tedy předškoláci. Obnoví se také výuka na speciálních školách. V mateřských školách nebudou povinné roušky. Děti se budou muset v mateřských i základních školách dvakrát týdně testovat.
 • Školy zřizované městskou části Praha 4 jsou na otevření připraveny. Zajištěny jsou rovněž antigenní testy pro testování žáků, téměř 60 tisíc sad testů po 25 kusech bude Úřad MČ Praha 4 ve čtvrtek 8. dubna distribuovat do jednotlivých škol.
 • S ukončením nouzového stavu končí rovněž činnost škol, které pečovaly o děti rodičů zaměstnaných ve složkách Integrovaného záchranného systému a dalších vybraných profesí. Děti z těchto mateřských škol a žáci na prvních stupních základních škol se vrátí do škol, ve kterých jsou zapsány.
 • Pokud by do 12. dubna 2021 vláda změnila podmínky pro otevření a provoz mateřských a základních škol, budeme vás informovat.
Otevřou se některé prodejny a služby
 • Kvůli návratu dětí do škol vláda uvolní od 12. dubna provoz prodejen s dětským oblečením a obuví a papírnictví.
 • Dále budou moci fungovat prodejny pietního zboží, čistírny, prádelny, zámečnictví, provozovny oprav zařízení pro domácnosti nebo prodej náhradních dílů pro auta a stroje.
 • Umožněn bude provoz služeb pro projektovou činnost, psychologické poradenství a diagnostika.
 • Otevřít budou moci také farmářské trhy, ovšem s omezeními. Prodejci například nebudou smět nabízet občerstvení k přímé konzumaci, na tržištích tak nebudou smět být místa k sezení.
Na procházku už také do ZOO
 • Zoologické a botanické zahrady mohou od pondělí obnovit provoz ve venkovních prostorech. Naplnit však budou smět maximálně 20 procent kapacity.
Volný pohyb mezi okresy
 • Protože 11. dubna 2021 skončí nynější nouzový stav, budou protiepidemická opatření od následujícího dne vycházet z nového pandemického zákona, na kterém se vláda dohodla s opozicí.
 • Spolu s nouzovým stavem skončí zákazy cestování mezi okresy a zákaz nočního vycházení.
 • Nově se také bude moci setkávat deset lidí uvnitř a 20 venku.
Upozornění:
Nejasnosti panují ohledně shromažďování. Pandemický zákon, kterým se od pondělí 12. 4. 2021 opatření proti šíření nemoci Covid-19 řídí, povoluje maximálně 20 lidí venku a deset uvnitř. Ministr zdravotnictví však kabinetu navrhne omezení na maximálně dvě osoby. Výjimky platí pro pohřby a svatby, těch se smí účastnit 15 lidí.

Nadále platí povinnost používat ve vnitřních prostorách, tedy i na úřadech, respirátor nebo nanaroušku!

Balíček opatření jako zazipovaný soubor několika PDF si můžete stáhnout ZDE (stav k 7. 4. 2021 - 15:15 hod.).

Vláda ČR v úterý 6. 4. 2021 rozhodla o prvním rozvolnění protikoronavirových opatření. Většina z nich je naplánováno od pondělí 12. dubna 2021. Většina i nadále trvajících omezení bude nově vycházet z protiepidemických opatření vyhlašovaných Ministerstvem zdravotnictví ČR na základě pandemického zákona. Vláda ČR v úterý 6. 4. 2021 rozhodla o prvním rozvolnění protikoronavirových opatření. Většina z nich je naplánováno od pondělí 12. dubna 2021. Většina i nadále trvajících omezení bude nově vycházet z protiepidemických opatření vyhlašovaných Ministerstvem zdravotnictví ČR na základě pandemického zákona.
Premiér Andrej Babiš (vlevo) a jeho kabinet (na obrazovkové stěně) při úterním jednání vlády.

Aktualizováno: 07.04.2021 – Vít Drbal
Vytisknout