Jak se žilo kolem řeky

Podskalí je název zaniklé osady na pravém břehu Vltavy v Praze mezi dnešním Jiráskovým a Železničním mostem. Její někdejší obyvatelé se živili převážně vorařstvím, obchodem se dřevem, ledařstvím či těžbou písku ze dna řeky. Budova bývalé celnice na Výtoni, čp. 412 na dnešním Rašínově nábřeží, je jedním z posledních zachovaných zbytků starobylé rybářské osady Podskalí, která existovala již od 12. století.

Výtoň byla starobylá instituce vybírající mýto ze dřeva připlaveného po Vltavě na pražský trh. Jméno vzniklo podle úkonu vytínání určitého množství dřeva ze svázaných vorů. V 16. století zde byla postavena celnice, která sloužila též jako šenkovna a útulek pro plavce. Dnešní budova zůstala na úrovni původní zástavby a nachází se v blízkosti tzv. výtoniště. Je to z větší části roubená, omítnutá, pozdně gotická stavba, ozdobená pískovcovým novoměstským znakem.

Přijďte si prohlédnout muzeum a zavzpomínat na staré časy, kdy se zde ještě plavilo dřevo, procházka se koná 14. června 2016 od 10.00 hodin, hlásit se můžete od 6. června.