Neostýchejte se využít služeb bezplatné Poradny při finanční tísni

Městská část Praha 4 dlouhodobě podporuje bezplatnou Poradnu při finanční tísni, jejíž pomoc je v současné době růstu cen pro stále větší počet obyvatel stále významnější. Jedná se o dluhovou a insolvenční poradnu, která nenabízí služby právního zastoupení a právní porady, má však zkušenosti také z práce se závazky, správným nakládáním s rozpočtem či vymáhacími procedurami.

„Poradna očekává, že zájemců o její služby bude nyní přibývat v důsledku situace, kterou vyvolala energetická krize a vlna zdražování,“ uvedl radní Jaroslav Míth (ODS). Ten byl v roce 2017 u zrodu myšlenky nabídnout poradně prostory pro provoz právě v Praze 4.

Máte problémy s dluhy a rodinným rozpočtem? Nejlepší cestou je zavolat v pracovní dny na bezplatnou poradenskou linku 800 722 722 a objednat se na návštěvu. Není to žádná ostuda. Poradci vás vyslechnou, řeknou vám, co všechno si máte pro ně připravit, a domluví s vámi návštěvu v kanceláři ve Hvězdově ulici 19.

„Je to jednoduché – jen zvedněte telefon a zavolejte nám na naši bezplatnou linku, případně si prohlédněte náš web www.financnitisen.cz,“ vzkazuje ředitel poradny David Šmejkal, podle kterého se v poradně nově začínají více objevovat klienti, kteří nikdy žádné finanční problémy neměli, ani nežádali o podporu od státu. Vzhledem k růstu cen potravin, energií a dalších nákladů na bydlení jsou však nuceni vyhledat odbornou pomoc, aby se nedostali do červených čísel například se splácením sjednaných úvěrů. Nejvíce se to týká domácností s jedním příjmem.

„Se všemi našimi klienty probíráme náklady na bydlení, neboť jejich podíl v domácím rozpočtu zásadně stoupa. Především dáváme důraz na schopnost rozpočtu vyrovnat se s ročním vyúčtováním za energie i s koncem fixací smluv o dodávkách a s novými zálohami. S tím souvisí téma energetických úspor, respektive zamezení plýtvání, a příprava rozpočtu na budoucnost, kdy zálohy na energie budou vyšší. To předpokládá nový pohled na příjmy i výdaje a provedení nutných rozpočtových úprav a změn plánů,“ doplňuje David Šmejkal.

A jaké jsou základní podpůrné kroky, jež Poradna při finanční tísni svým klientům nabízí?

„S klienty probíráme všechny jejich závazky i pravidelné platby a společně konstruujeme rozpočet. Pokud klient již nějaké exekuce má, hledáme řešení – nyní například Milostivé léto u veřejnosprávních dluhů, případně zastavení marně vymáhaných exekucí. Pracujeme také s insolvenčním zákonem, který nabízí oddlužení neboli osobní bankrot,“ uzavřel ředitel Poradny při finanční tísni.

Důležité kontaktní údaje:

Poradna při finanční tísni, o.p.s.
Adresa sídla: Hvězdova 1594/19, Praha 4 (metro Pankrác, východ Hvězdova, dvoupodlažní budova naproti bočnímu vchodu a garážím obchodního centra Arkády)
Telefon: (+420) 222 922 240
Zelená linka: 800 722 722 (v provozu každý pracovní den od 8 do 17 hodin)
E-mail: poradna@financnitisen.cz
Otevírací doba: od pondělí do čtvrtka 8 – 18 hodin, v pátek 8 – 17 hodin
  • V případě osobních návštěv se nejdříve telefonicky objednejte. Z důvodu pondělního provozu bezplatné linky neobjednáváme konzultace na pondělí.
  • V případě, že nás kontaktujete písemně, nezapomeňte prosím uvést své jméno a příjmení, vaši adresu a pokud možno i telefonické spojení (s uvedením, zda se jedná o tel. soukromý či do zaměstnání).
PORADNA PŘI FINANČNÍ TÍSNI - web - 20221111

Aktualizováno: 11.11.2022 – Vít Drbal