Zprávy z Prahy 4

 • Praha 4 pronajala byt uprchlíkům z Eritreje


  Starosta Petr Štěpánek (Trojkoalice/Zelení) a zástupce starosty pro majetek a podporu podnikání Lukáš Zicha (STAN – Tučňák) dnes předali volný byt o velikosti 2+1 uprchlíkům z Eritreje. Otec a dcera uprchli ze své vlasti před konflikty, ve kterých celé křesťanské rodině šlo často o život, v České republice jim Ministerstvo vnitra ČR udělilo doplňkovou ochranou a povolení k pobytu do 19. září 2018. „Podnět k pomoci této rodině dal člen našeho zastupitelského klubu Ivo Vaněk, který se seznámil s tíživou situací uprchlíků a požádal mne o vyřešení jejich nelehké životní situace,“ uvedl zástupce starosty Lukáš Zicha.
 • Trvalé změny v provozu Pražské integrované dopravy


  Od soboty 29. dubna 2017 dojde v provozu Pražské integrované dopravy k několika trvalým změnám. Tyto změny nejsou rozsáhlé z hlediska trasování linek, nicméně u řady linek, zejména nočních, dochází ke změně jejich číselného označení. Hlavním důvodem změny číslování těchto linek je rozvoj systému Pražské integrované dopravy a postupná integrace dalších oblastí Středočeského kraje do PID. Na webových stránkách www.ropid.cz získáte podrobné informace.
 • Květnové pietní akty v Praze 4


  Jako každý rok, tak i letos si městská část Praha 4 připomene ukončení 2. světové války na pietních aktech - 9. 5. 2017 od 12.00 hodin - Den vítězství na nám. Generála Kutlvašra; 10. 5. 2017 od 10.30 hodin - Pietní akt u národního hřbitova na Roztylském náměstí; 10. 5. 2017 od 14.00 hodin - Pietní akt u Zpravodajského památníků, park Jezerka; 15. 5. 2017 od 15.00 hodin - Slavnostní odhalení pamětní desky (Čiklova ulice 19).
 • Open House 2017


  Festival Open House Praha otevře veřejnosti o víkendu 13. – 14. května 2017 zdarma více než 40 běžně nepřístupných budov a prostorů. Součástí akce jsou také budovy na Praze 4 a záštitu nad akcí převzal Petr Štěpánek (Trojkoalice/SZ), starosta MČ Praha 4. „Jsem ráda, že normálně nepřístupné objekty se otevřou i u nás na Praze 4. Já si například určitě nenechám ujít funkční podzemní kryt v Thomayerově nemocnici," řekla nám k tomu Adéla Gjuričová (Trojkoalice/nez.) členka rady pro kulturu.
 • Čtení z cely


  Také na letošní rok připravila městská část Praha 4 večer s uměleckou koláží textů, kterými veřejnosti v prostředí literární kavárny připomene dobu bezpráví. Zatímco v loňském roce to byly úryvky z vězeňských dopisů konfrontované s výňatky z vyšetřovacích protokolů a soudních rozsudků tří vězňů komunistického režimu, tentokrát půjde o umělecké zpracování příběhů bezpráví v literárních dílech autorů tří generací. Herci Libuše Švormová a Jiří Klem budou číst za doprovodu violoncellisty Karla Hutha z knih Balada o pilotovi Jiřího Stránského, Návrat krále Šumavy Davida Jana Žáka a Útisk Jiřího Bigase.
 • Noc literatury


  Zveme vás srdečně na Noc literatury, která se koná 10. 5. v městské části Praha 4. V rámci Noci literatury čtou známé tváře díla současných zahraničních autorů na zajímavých, či běžně nedostupných místech v celé ČR. V Praze letos Noc literatury proběhne v Nuslích a Michli. Záštitu nad akcí převzal Petr Štěpánek (Trojkoalice/SZ), starosta MČ Praha 4.
 • 11. 5. proběhne DEN OTEVŘENÝCH DĚTSKÝCH SKUPIN


  Zdravotnické zařízení městské části Praha 4 (ZZ MČ Praha 4) zve všechny děti, rodiče a prarodiče do Dětské skupiny Rabasova (Rabasova 1068/12, Praha 4) na zábavné odpoledne, které proběhne ve čtvrtek 11. května 2017 od 14.30 do 17.00 hodin. „Připraven je zábavný program jako velký skákací hrad, Klaun Fíla, malování na obličej, modelování balónků, soutěž a hry, tvořivá dílna, dětská diskotéka nebo koutek s hračkami,“ zve na akci ředitel ZZ MČ Praha 4 Jan Schneider (Hnutí Pro Prahu).
 • Praha 4 rozdělí dotace ve výši 15 milionů korun


  Praha 4 podporuje subjekty působící v oblasti sportu a volnočasových aktivit, kultury a umění, rodinné politiky, prevence bezpečnosti a sociálně patologických jevů, integrace národnostních menšin, zdravotní, sociální a rodinné politiky a životního prostředí. „Primárně se zaměřujeme na sport, sportování dětí, podporu školních kroužků a dětí ze sociálně slabých rodin,“ uvedl radní Zdeněk Pokorný (STAN – Tučňák). „Letos jsme se snažili větší částkou přispět také na oblast kultury, ve které jsme se kromě tradičních projektů zaměřili i na komunitní akce.“
 • Svátek sousedů v Praze 4


  Vážení sousedé, letos spolu oslavíme již podruhé Evropský den sousedů! V týdnu od 29. května do 4. června 2017 bude prostor pro nejrůznější aktivity s lidmi, kteří žijí nedaleko Vás, či s Vámi jakkoliv sdílí život ať už v jednom domě, ulici, či místě. Více informací naleznete uvnitř článku.
 • Upozornění pro rodiče dětí v souvislosti s povinností předškolního vzdělávání od 5. roku věku dítětě


  Od 1. 9. 2017 dochází k zavedení povinnosti předškolního vzdělávání 5 letých dětí. Rodiče těchto dětí mají povinnost přijít k zápisu do MŠ a dítě zapsat. Je zde možnost plnění povinnosti předškolního vzdělávání i jiným způsobem bez každodenní docházky do mateřské školy.
 • Zapojte se do příprav na Zažít město jinak


  Máte chuť na jeden den oživit svou ulici a poznat se lépe se sousedy? Zapojte se do akce Zažít město jinak 2017 a zorganizujte sousedskou slavnost ve své čtvrti. Přidáte se tak k desítkám místních organizátorů, kteří pořádají své slavnosti a vytvářejí si vlastní unikátní program. Termín letošního Zažít město jinak je sobota 16. září.
 • V parku Na Pankráci proběhne DEN HASIČŮ s Prahou 4


  Městská část Praha 4 připravila pro všechny děti i dospělé odpoledne plné her a zábavy. Ve čtvrtek 4. května 2017, na kdy připadá Mezinárodní den hasičů, proběhne od 15.00 do 19.00 hodin v parku Na Pankráci venkovní akce DEN HASIČŮ s Prahou 4. Akce se koná pod záštitou zástupce starosty Lukáše Zichy a za podpory radního pro bezpečnost Zdeňka Pokorného (oba STAN - Tučňák).
 • V Mateřské škole Sedlčanská mají první solnou jeskyni


  „Solná jeskyně bude sloužit dětem jako důležitá součást prevence proti respiračním onemocněním a k posílení jejich imunity,“ vysvětlil radní pro školství a mládež Jaroslav Míth (ODS). „Děti budou pobývat v jeskyni dvacet minut týdně. Buď si budou v soli hrát jako na písku, nebo se posadí na židličky a paní učitelka jim bude číst pohádku.“
 • Praha 4 odmítá návrh Zprávy o uplatňování Zásad územního rozvoje


  Rada městské části Praha 4 zásadně odmítla návrh Zprávy o uplatňování Zásad územního rozvoje hl. m. Prahy (ZÚR) v období říjen 2014 – březen 2017, jejímž pořizovatelem je magistrátní odbor územního rozvoje. V době, kdy Praze reálně hrozí riziko, že po roce 2020 může být bez platného územního plánu, a ZÚR budou při rozhodování o změnách v území suplovat jeho roli, je nutné k jakýmkoli zásahům do stávajících ZÚR přistupovat velmi obezřetně. Tato zpráva má být zadáním pro pořízení aktualizace stávajících ZÚR, tedy územně plánovací dokumentace nadřazené územnímu plánu.
 • Proběhla akce Ukliďme Česko


  MČ Praha 4 se zapojila do akce Ukliďme svět, ukliďme Česko. Jedná se o dobrovolnickou úklidovou akci, která probíhala na území celé České republiky. Cílem bylo uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek.
 • Zemřel čestný občan Prahy 4 Augustin Bubník


  Ve věku 88 let dnes dopoledne zemřel po delší nemoci někdejší vynikající hokejový útočník a čestný občan Prahy 4 Augustin Bubník, mistr světa z roku 1949 a člen Síně slávy českého hokeje. V dresu LTC Praha získal pět extraligových titulů, zlatou medaili na MS získal v roce 1949 ve Stockholmu. O rok dříve se podílel na zisku stříbra na zimních olympijských hrách ve Svatém Mořici. V roce 1950 byl se spoluhráči odsouzen ve vykonstruovaném politickém procesu k trestu odnětí svobody na 14 let. Po pěti letech za mřížemi (z nichž tři a půl strávili v jáchymovském koncentráku) byli hráči v roce 1955 propuštěni a v roce 1968 rehabilitováni.
 • V budově úřadu se snídalo pro děti z dětských domovů


  Již podruhé byla pro všechny návštěvníky a zaměstnance Úřadu městské části Praha 4 připravena charitativní akce, která proběhla pod záštitou Ivy Kotvové, zástupkyně starosty MČ Praha 4. Ve středu 12. dubna od 8.00 do 11.00 hodin si mohli všichni v přízemních prostorách úřadu koupit výbornou snídani, jejíž nákup pomáhá dětem z dětských domovů.
 • Informační centrum Štúrova bude uzavřeno


  Upozorňujeme, že informační centrum ve Štúrově ulici bude od 24. dubna 2017 uzavřeno. Občané mohou využívat služeb nejbližšího infocentra, které je na adrese Jílovská 1148/14, Praha 4.
 • Benefiční běh a rodinné odpoledne RODIČE NA START!


  Srdečně vás zveme na 3. ročník rodinného běhu pro APERIO u příležitosti Mezinárodního dne rodiny. Koná se v Parku Na Pankráci v sobotu 20. května 2017 od 14:00. Vstup na rodinné odpoledne je zdarma, platí se pouze startovné na benefiční běhy. Letos je akce zaměřená na zdravá chodidla. Záštitu nad akcí převzala Iva Kotvová (Trojkoalice/SZ), zástupkyně starosty MČ Praha 4. Patronkou běhu je atletka, vítězka Star Dance a propagátorka pohybu na školách Kateřina Baďurová Janků. Sportovní záštita: Vanda Březinová Kadeřábková - Longrun a NaBoso
 • Obyvatelé Prahy 4 nasbírali přes 1 330 kilogramů PET víček


  Městská část Praha 4 vyhlásila na podzim loňského roku sbírku PET víček, jejímž cílem je pomoci nemocné Elince ze Spořilova, která má středně těžkou oboustrannou vadu sluchu. Ke svému zdárnému psychomotorickému vývoji, aby co nejlépe slyšela, potřebuje dva přijímače pro dvě sluchadla a vzdálený mikrofon. „Začátkem dubna proběhl další svoz víček, ve kterém obyvatelé nasbírali 1 330 kilogramů, což odpovídá částce 9 310 korun,“ uvedl radní pro životní prostředí Ondřej Růžička (STAN – Praha 4).
 • Malí velcí spisovatelé soutěžili v Praze 4


  Přesně 152 povídek zaslali do druhého ročníku soutěže nazvané Malí velcí spisovatelé žáci ze základních škol Prahy 4. Cílem již druhého ročníku bylo nabídnout dětem možnost napsat, ilustrovat a vyrobit si vlastní knihu a poslat ji do soutěžního klání s dalšími takovými dílky. Tématem letos byla strašidelná povídka. Vyhlášení vítězů proběhlo ve čtvrtek 6. dubna na Nuselské radnici.