Prahu 4 navštívili starostové a zastupitelé z Korejské republiky

Městskou část Praha 4 v pátek 4. září 2015 navštívila delegace z Jižní Koreje pod vedením předsedy krajského Zastupitelstva a starosty města Cheongju, pana Kim Byung-Gooka a 30 starostů kraje Chungbuk. Delegaci před radnicí přivítal zástupce starosty Lukáš Zicha (BEZPP).

Během obsáhlých rozhovorů zastupitelé z Jižní Koreji seznámili zástupce starosty Lukáše Zichu, radního Ondřeje Růžičku a zastupitele Ivo Vaňka (všichni BEZPP) s řadou zajímavých skutečností, týkajících se komunální politiky, která v Jižní Koreji funguje od roku 1991.

"Překvapilo mě, že v Jižní Koreji se volí dva starostové, kteří si volební období rozdělí vždy napůl." uvedl Lukáš Zicha.Starostové a zastupitelé z Korejské republiky na návštěvě v Praze 4 - 4. 9. 2015

Asi nejznámějším korejským městem je po hlavním městě Soulu aglomerace Umsung, kde se narodil současný generální tajemník OSN, Pan Ki-mun. Z jeho rodného města dostala Rada městské části Praha 4 pozvání ke společnému zasedání obou radnic.

Zastupce starosty Lukáš Zicha seznámil korejskou delegaci s hlavními prvky fungování samosprávy Prahy 4 a pozval korejské firmy kraje Chungbuk k založení společných podniků s firmami, podnikajícími na území Prahy 4. Zastupitel Ivo Vaněk předsedovi krajského Zastupitelstva Kim Byung-Gookovi navrhl ve spolupráci s technickými univerzitami v Praze a kraji Chungbuk uzavřít smlouvu o spolupráci a iniciovat vznik Smart centra excelence, jehož technologické novinky by sloužily k modernizaci obou sídelních celků, zaměřené na program Smart Cities, tedy chytrou a čistou dopravu, energeticky soběstačné budovy a chytré a bezpečné řízení sítí.

Ve druhé části jednání se do diskuse zapojil také starosta Prahy 4 Petr Štěpánek (Trojkoalice/SZ).

"Před ukončením přátelského rokování jsem všechny členy korejské delegace provedl naší radnicí a seznámil je s jednotlivými organizačními útvary." dodal Lukáš Zicha.

Korejští starostové ujistili vedení Prahy 4, že se všemi návrhy po návratu seznámí své městské Rady a odpoví na všechny návrhy, jichž se jim od Prahy 4 dostalo.  Dá se tak očekávat, že po Sultanátu Ománu se Praze 4 rýsuje další zajímavé partnerství, otevírající místním podnikatelům netušené možnosti.

Více fotografií z návštěvy naleznete ve Fotogalerii Prahy 4.