Praha může odtáhnout vraky z ulic, i když není vlastníkem komunikace

Hlavní město získalo od 1. ledna 2022 novou pravomoc, a může díky tomu odtahovat vraky či vozidla s propadlou technickou prohlídkou i z těch komunikací na území metropole, které samo nevlastní. Umožnila to novela zákona o pozemních komunikacích, která vstoupila v platnost od nového roku.

Jako doposud bude odtahy zajišťovat Správa služeb hlavního města Prahy, přičemž odstranění vozidel může podle zákona následovat nejdříve po uplynutí dvou měsíců od prvního jednání týkajícího se odstranění vozidla. Ještě do konce loňského roku platilo, že nucené odtahy vraků a vozidel s propadlou technickou prohlídkou z komunikací mohou být řešeny jedině tehdy, pokud bylo hlavní město vlastníkem komunikace. Pomocí změny zřizovací listiny Správy služeb hlavního města Prahy, kterou umožnila novela zákona, bude moci tato organizace v zastoupení města odstranit i další nezpůsobilá vozidla, která dlouhodobě a často neoprávněně zabírají místo, překážejí a ohrožují bezpečnost motoristů, cyklistů i chodců.

Návod jak nahlásit autovrak najdete zde: https://praha4.cz/Jak-nahlasit-autovrak.html

vrak autovrak

Aktualizováno: 01.03.2022 – Vít Drbal