Praha 4 nevzdá boj proti AC Budějovická

Praha 4 nevzdá boj proti AC Budějovická - místo s šipkou.
Zdroj podkladu: mapy.cz - 3D

Městský soud v Praze zamítl žalobu, kterou se městská část Praha 4 pokusila zvrátit nepříznivý vývoj v dlouholeté kauze výstavby výškové, devatenáctipodlažní administrativní budovy na rohu ulic  Budějovická a Vyskočilova. Záměrem developera je vybudovat na malém pozemku na nároží těchto ulic v blízkosti nízké zástavby 72 metrů vysokou budovu. Městská část Praha 4 je proti tomuto záměru a je nadále rozhodnuta se proti této stavbě bránit.

Městská část se v žalobě zejména snažila prokázat rozpor developerského záměru s Územním plánem hlavního města Prahy a podrobně zdůvodnila, proč tato devatenáctipodlažní stavba nemůže být umístěna do stabilizovaného území sídliště Michelská s modernistickou strukturou a převládající výškovou hladinou osm nadzemních podlaží, ve kterém je z hlediska limitů rozvoje možné pouze zachování, dotvoření a rehabilitace stávající urbanistické struktury bez možnosti další rozsáhlé stavební činnosti. Soud se zabýval otázkou, zda se má stabilizované území, do něhož je určitý záměr umísťován, posuzovat izolovaně, nebo v souvislostech s širším okolím a dospěl k názoru, že v tomto konkrétním případě má být zohledněno širší okolí.

Soud se ve svém velmi stručném posouzení zcela opomněl zabývat vztahem navrhované stavby a přímo sousedící nízkopodlažní a středněpodlažní zástavby ve stabilizovaném území a s odůvodněním, že se v bezprostředním i širším okolí záměru již nachází mnoho výškových budov, žalobní námitku městské čísti Praha 4 zamítl.

„Jsem překvapen, s jakou rychlostí a zejména jakým způsobem se Městský soud v Praze s celou záležitostí vypořádal,“ uvedl místostarosta pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS). „Městský soud se odchýlil od ustálené judikatury Nejvyššího správního soudu a prakticky eliminoval význam územního plánu a vymezení jednotlivých ploch s rozdílným způsobem využití a stabilizovaného území. Nechceme se smířit s tím, že existence výškových budov v Praze 4 od Vyšehradu až po Budějovickou má automaticky představovat hrozbu pro zachování dosavadního charakteru zástavby s již stabilizovanou urbanistickou strukturou v širším okolí těchto staveb.“

Praha 4 boj proti výškové budově AC Budějovická nevzdává a již připravuje kasační stížnost, kterou do dvou týdnu podá k Nejvyššímu správnímu soudu.

O tématu jsme psali například ZDE či ZDE nebo ZDE a ZDE a v dávnější minulosti pak například ZDE a ZDE .

Aktualizováno: 20.12.2023 – Vít Drbal