Informace pro voliče při volbách do Evropského parlamentu

Na této stránce vám budeme přinášet důležité informace pro vaši možnost hlasovat v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu.

Pokud v aktualitách a důležitých informacích je text sdělení přeškrtnut, tak již není aktuální!

AKTUALITY A DŮLEŽITÉ INFORMACE
  • POZOR PŘI PŘESTĚHOVÁNÍ (změna místa adresy trvalého pobytu) - Informace pro voliče, který změnil trvalý pobyt do jiné obce v době od 29. dubna 2024 do 7. června 2024 (tedy v Praze i mezi městskými částmi). Plný text upozornění je ZDE . Níže ve zkratce pár obecných bodů:
    • Volič bude vyškrtnut ze seznamu voličů v místě původního trvalého bydliště (to se děje automaticky).
    • Aby volič mohl hlasovat, musí požádat úřad v původním bydlišti o potvrzení o vyškrtnutí ze seznamu pro volby do EP a toto potvrzení musí předložit:
      • úřadu v novém bydlišti do 5. 6. 2024 do 16:00 (lze zaslat i pomocí datové schránky fyzické osoby na datovou schránku našeho úřadu ergbrf7 ) nebo
      • ve dnech voleb příslušné volební komisi (+ nový OP či starý OP s odstřihnutým rohem s potvrzením o změně bydliště)
    Vzor žádosti pro vydání potvrzení najdete na odkazu ZDE (*.docx) a ZDE (*.PDF).
    A jen pro doplnění: Výše uvedený postup se netýká voličů, kteří změní místo trvalého pobytu jen v rámci téže obce nebo městské části/městského obvodu (u nás v rámci MČ Praha 4).

• Upozornění pro uživatele aplikace eDoklady. Tedy pro ty, co již používají "občanku v mobilu".
    • Upozorňujeme voliče, že u okrskových volebních komisí (OVK) není pro účely voleb možné prokázat totožnost prostřednictvím aplikace eDoklady. Tato možnost připadne pro účely voleb až od 1.1.2025.
    • I nadále tedy platí povinnost prokázat totožnost platným občanským průkazem nebo cestovní dokladem.
    Více o eDokladech, jejich současné použitelnosti a výhledu do budoucna, najdete na odkazu ZDE .

• PŘENOSNÁ HLASOVACÍ SCHRÁNKA - Pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo nemocné je možnost ve volbách do EP hlasovat do přenosné hlasovací schránky. Lze o ni zažádat již nyní.
    Nové formuláře jsou: ZDE (soubor *.docx) a ZDE (soubor *.PDF). Informace o způsobu a možnostech doručení žádosti na úřad jsou na rubové straně žádosti. Na úřad stačí doručit jen lícovou (první) stranu žádosti.

• Zkontrolujte si platnost vašeho dokladu totožnosti! O výměnu lze žádat až půl roku před koncem platnosti, doporučuje se však ne méně než 30 dní. Více o občanských průkazech třeba ZDE .

• Občané jiného členského státu EU - termín pro zapsání na seznam voličů končí v neděli 28. dubna 2024 v 16:00 hod. Pro zájemce o zápis na seznam voličů bude ještě tento den otevřeno příslušné pracoviště Odboru správních agend (OSA) v budově úřadu na Antala Staška 2059/80b v době od 8 do 16 hodin. Přístup přes hlavní vchod a informace odkud vám zavolají příslušného pracovníka. Jiné agendy v rámci OSA nebudou vyřizovány!

• Výsledky losování čísel pro označení hlasovacích lístků politických stran, politických hnutí a koalic pro volby do Evropského parlamentu v roce 2024 - soubor PDF ke stažení (první dvě stránky abecedně dle kandidujících subjektů, druhé dvě stránky pak podle vylosovaných čísel).

• Volit nemusíte v místě trvalého bydliště. V tom případě ale budete potřebovat VOLIČSKÝ PRŮKAZ. Níže jsou odkazy na vzory potřebného formuláře. Na samotném formuláři pak najdete termíny a lhůty, které se týkají podání žádosti o voličský průkaz pro různé případy podání této žádosti. Pokud po vydání voličského průkazu budete chtít volit ve svém původním volebním okrsku, musíte si voličský průkaz vzít sebou do volební místnosti (a samozřejmě i průkaz totožnosti). Voličské průkazy se ve volební místnosti odevzdávají okrskové volební komisi. Vzor žádosti o voličský průkaz ke stažení jako soubor PDF a soubor DOCX .

• Pokud budou chtít volit v ČR občané jiného členského státu EU, musejí být zapsáni na seznamu voličů. Žádosti o zápis do seznamu voličů se musí podávat osobně na Odboru správních agend (OSA). Při podání žádosti je třeba prokázat totožnost a samozřejmě trvalý pobyt na území MČ Praha 4. Tato žádost musí být podána do 28. dubna 2024 do 16:00 hod. Po tomto datu již zapsání nebude možné. Na odkazech dále jsou potřebné formuláře - soubor PDF a soubor DOCX .

• Informace o zásadách a způsobu hlasování ve volbách do Evropského parlamentu na území České republiky - vícejazyčná verze ke stažení jako soubor PDF je ZDE .

• Ministerstvo vnitra ČR zveřejňuje Informační leták pro voliče v podobě textu určeného pro snadné čtení. Leták byl vytvořen ve spolupráci se Společností pro podporu lidí zejména s mentálním postižením v ČR. Je tedy určen především pro hendikepované voliče. Ministerstvo vnitra doporučuje zejména obcím a dále zařízením určeným pro hendikepované osoby a pečujícím osobám, aby leták zprostředkovaly těm voličům, kterým může usnadnit výkon volebního práva. Leták je ke stažení jako soubor PDF na odkazu ZDE .

Aktualizováno: 09.05.2024 – Vít Drbal