Problém, který pomáháme řešit: Kvalitní výsadba pro Nusle

Kvalitní výsadba pro Nusle

Po několika letech, kdy docházelo k pravidelnému usychání nově vysazených stromů v ulici Nuselská a přilehlých ulicích, bude na základě dohody vedení MČ Praha 4 s Technickou správou komunikací hlavního města Prahy provedena obměna dřevin i bylinného podrostu rabátek. Týká se to nejen Nuselské ulice v úseku od Michelské až po Jivenskou, ale také ulic V Horkách a Kloboučnická.

Kvalitní výsadba pro NusleVětšina dřevin a rabátek je vlivem kombinace několika nepříznivých faktorů ve velmi špatném stavu, dřeviny, pokud nejsou proschlé, mají problém se stabilitou, a neutěšená jsou i rabátka plná plevele, psích exkrementů a nedopalků.

„To vše chceme ve spolupráci TSK s nově nastaveným systémem péče o dřeviny zlepšit tak, aby velkoryse opravenou Nuselskou ulici zdobila i výsadba odpovídající požadavkům města 21. století,“ uvedl radní pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO 2011), který tak vyslyšel stížnosti i přání občanů z této lokality a s odpovědnou zástupkyní TSK se dohodl na společném postupu.

Nejen stromy, ale i podrost

Řešení situace by mělo spočívat ve sjednocení druhově nesourodé dřevinné skladby lesních a okrasných druhů na zástupce okrasných třešní (kultivar Kanzan) a višní (kultivar Rancho), které jsou označované jako sakury (první z nich je plnokvětá), jejichž stavba koruny bude volena v závislosti na stanovištních poměrech a s ohledem na dopravu a míru požadovaného stínění.

Do podrostu podle domluvy s TSK přijdou ozdobné trsnaté trávy, například dochan psárkovitý (kultivar Foxtrot, Hameln, Black Beauty) v barvě květů ladících se sakurami nad nimi, v kombinaci s nenáročnými trvalkami (levandule, rozchodník). Vše bude vysazeno podle nejnovější metodiky TSK z roku 2022, která se osvědčila u výsadeb ve zrekonstruované Branické ulici. „Věřím, že tentokrát už vše dobře dopadne,“ uzavírá radní Hrdinka.

Aktualizováno: 30.10.2023 – Vít Drbal