Praha 4 pracuje také letos s participativním rozpočtem

Městská část Praha 4 bude také v letošním roce hospodařit s participativním rozpočtem, ve kterém sami obyvatelé navrhují, co by se mohlo za vyčleněné finanční prostředky zrealizovat. Z návrhů veřejnosti vybrali občané hlasováním šest projektů v oblastech regenerace zeleně, oprav chodníků a rozšiřování počtu parkovacích míst.

„Naše městská část si participativní rozpočet poprvé vyzkoušela v pilotním projektu v loňském roce, tehdy i letos se ukázalo, že oblasti pro návrhy veřejnosti byly zvoleny dobře, protože jsme obdrželi od našich obyvatel dostatečný počet kvalitních podnětů,“ uvedl starosta Ondřej Kubín (ODS). „Společně se teď můžeme těšit na realizaci vybraných návrhů, ale věřím, že ani ty, co v hlasování neuspěly, úplně nezapadnou.“

V rámci rozpočtu pro rok 2023 vyčlenila MČ Praha 4 na participativní rozpočtování 3 miliony korun, zhruba po jednom do každé oblasti. Cílem je zlepšit stav prostředí a fungování městské části při současném zapojení veřejností do plánování a rozhodování. Finanční prostředky budou čerpány z příslušných částí rozpočtu městské části na rok 2023.

„Jsem rád, že díky participativnímu rozpočtu roste zájem našich obyvatel o veřejný prostor. Radnice nemůže mít oči všude a jedině s pomocí veřejnosti a díky postřehům a nápadům našich obyvatel můžeme smysluplně udržovat a měnit k lepšímu prostředí, ve kterém žijeme. Jsme otevřeni všem podnětům a v tomto případě si dovolím říct, že špatné nápady jsou jen ty, které k nám nedorazí," uvedl místostarosta pro investice a společnosti založené MČ Praha 4 Jan Hušbauer (ANO 2011),

Vybrané návrhy

Veřejnost vybrala svým hlasování v jednotlivých oblastech k realizaci následující návrhy:
Oblast I. Regenerace zeleně
  • Podnět 4: květnatá louka na Spořilově
  • Podnět 9: zkvalitnění zeleně ve vnitrobloku Ješetická a Přímětická
  • Podnět 1: osetí travním porostem v Hurbanově ulici
Oblast II. Opravy chodníků
  • Podnět 14: oprava cesty v zeleni a zpevnění svahu v ulici V Zápolí
  • Podnět 5: oprava chodníku v ulici Milevská
Oblast III. Rozšiřování počtu parkovacích míst
  • Podnět 7: řešení situace parkoviště a komunikace v prostoru mezi ulicí Podolské nábřeží a Rybářská
Více o samotných podnětech na stránce ZDE obrazově pak v rámci obrázků níže.

Podnět 9: Ješetická x PřímětickáPodnět 4: Květná louka SpořilovPodnět 1: Osetí travním porostemPodnět 5: Oprava chodníku v Praze 4 ul. MilevskáPodnět 9: Chodníček u květné loukyPodnět 7: Řešení situace parkoviště a komunikace v prostoru mezi ulicí Podolské nábřeží a Rybářská

Aktualizováno: 21.04.2023 – Vít Drbal