Praha 4 podporuje zapojení Ukrajinců do života v Česku

Praha 4 podporuje zapojení Ukrajinců do života v Česku.

Městská část Praha 4 poskytla formou výpůjčky prostory Kulturního centra Novodvorská spolku Nová Ukrajina pro výuku českého jazyka dětí i dospělých, kteří v České republice pobývají v důsledku ruské agrese proti Ukrajině. Přispívá tak k jejich integraci do české společnosti. Spolek za poskytnutí prostor platí pouze za služby a energie, celkem 13.200 Kč/měsíc. Prostory jsou poskytnuty do konce roku 2023.

V Kulturním centru Novodvorská (KCN) probíhají každý den kurzy českého jazyka pro děti a dospělé. Děti jsou rozděleni do skupin podle věku (6 – 10 let a 11 – 16 let) a v každé skupině je 15 žáků. Dospělí jsou rozděleni do několika skupin podle dosažené jazykové úrovně. Výuku zajištují ukrajinští a čeští lektoři. Spolek Nová Ukrajina při zajištění kurzů spolupracuje s organizacemi InBáze a Slovo 21.

„Jazyk je základním prostředkem ke vzájemnému dorozumění a k dobrým vztahů, potřebují ho ukrajinské děti ve školách i jejich matky v zaměstnání,“ uvedla 1. místostarostka Irena Michalcová (ANO 2011), která má ve svých kompetencích také školství a národnostní menšiny. „Jsem proto ráda, že jazykové kurzy mají u nás takový úspěch."

A nejde jen o vyučování českého jazyka. Kromě výuky češtiny jsou v KCN organizovány také kurzy anglického jazyka pro děti. Za týden se v různých, nejen jazykových kurzech, vystřídá zhruba 100 osob různých věkových kategorií. Na září se připravuje kurz informačních technologií pro dospělé, kteří s počítačem teprve začínají.

V prostorách KCN probíhá také výuka hudební výchovy, tance, zpěvu, hry na kytaru, housle a akordeon. Ve spolupráci se spolky InBáze a Nová Ukrajina zde probíhají kurzy arteterapie, které pomáhají ukrajinským dětem odbourávat válečný syndrom.

Po celý srpen je v KCN příměstský tábor pro děti. Program je připravován pro každý pracovní den od 9 do 16 hodin. Dopoledne je věnováno výuce češtiny a angličtiny a odpoledne jsou organizovány volnočasové aktivity a poznávací výlety po České republice.

Spolek Nová Ukrajina byl založen v dubnu loňského roku s cílem poskytovat pomoc obyvatelům Ukrajiny, kteří byli postiženi válečným konfliktem. Od svého založení spolek pomáhá mimo jiné organizování sbírek humanitární pomoci, při zajišťování ubytování pro ukrajinské uprchlíky, tlumočení a doprovodech do veřejných institucí, asistencí při hledání škol a lékařů. Spolek také pomáhá s plnohodnotnou integrací Ukrajinců do české společnosti a při získávání zaměstnání.

Projekt v KCN je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy a organizace UNICEF.

Praha 4 podporuje zapojení Ukrajinců do života v Česku.Praha 4 podporuje zapojení Ukrajinců do života v Česku.Praha 4 podporuje zapojení Ukrajinců do života v Česku.

Praha 4 podporuje zapojení Ukrajinců do života v Česku.

Aktualizováno: 15.08.2023 – Vít Drbal