Policisté si došlápli na nelegální stavební dělníky

Znak městské části Praha 4Kdo neměl čisté svědomí, dal se na útěk. Právě tak to před pár dny vypadalo na některých staveništích v Praze 4, kde v rámci kontrolní akce Sprinter zasahovala policie. Někteří z dělníků se snažili z dosahu strážců pořádku rychle zmizet. Rozsáhlá akci proti nelegálnímu zaměstnávání cizinců se uskutečnila na jednadvaceti stavbách a objektech, na kterých bylo zkontrolováno 285 zaměstnanců z České republiky a 219 cizinců převážně ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Policisté každé staveniště obklíčili, aby se nedalo utéct. Nad velkými stavbami v Modřanech a na Pankráci dokonce létal vrtulník. Zátah, do něhož se zapojili i celníci, strážníci a inspektorát práce, se zaměřil především na odhalování černých zaměstnanců. Cizineckou policii zajímalo povolení k pobytu.

Výsledkem rozsáhl akce je nalezení desítek provinilců. Největším úlovkem byly dvě hledané osoby, na které byl vydán příkaz k zatčení, a zadržení jednoho pachatele krádeže a jednoho muže se zákazem pobytu v České republice. Jeden z cizinců neměl žádné doklady, další bude vyhoštěn, protože na našem území pobýval nelegálně. Další čtyři cizinci porušili pracovní předpisy. Půl stovky českých občanů porušilo pracovní kázeň, většinou tím, že u sebe neměli pracovní smlouvu.

„Je to další velká bezpečnostní akce zaměřená na bezpečnost našich obyvatel,“ uvedla radní Lucie Michková (ODS), předsedkyně Komise pro bezpečnost a prevenci kriminality v Praze 4. „Její význam a přínos vidím v tom, že eliminuje kriminalitu páchanou cizinci, nelegální zaměstnávaní a nelegální pobyt, hledané osoby, na které by se jinak nepřišlo. Osobně tyto akce vítám, protože vycházejí z naší bezpečnostní koncepce zvyšovat pořádek a bezpečnost v naší městské části. Chceme, aby se lidé u nás cítili bezpečně, a kontrola bazarů a heren nestačí.“