POZOR: tři uzávěry z Jižní spojky ještě do Vánoc

Kolony a zácpy - ilustrační foto z Jižní spojky
Kolony a zácpy - ilustrační foto

Ve čtvrtek 26. listopadu 2020 začaly stavební práce na rampě Chodovská a podle informací Technické správy komunikací (TSK) by měly trvat do 4. prosince 2020. Tím ale problémy pro řidiče na Jižní spojce zdaleka neskončí. Od pondělí 30. listopadu do pátku 4. prosince 2020 uzavře TSK druhou sjízdnou a nájezdovou rampu z Jižní spojky, a to do ulice V Podzámčí. Do třetice začnou opravy také na rampě Modřanská, kde je předpokládaný termín uzávěry od 12. prosince do 17. prosince 2020.

S městskou částí Praha 4 nebyly tyto uzávěry ani objízdné trasy projednány, i když jde o výrazné omezení dopravy na jedné z klíčových komunikací právě na jejím území, které významně ovlivní život obyvatel Prahy 4.

„Hlavní město Praha s námi bohužel nic neprojednalo, ačkoli jde o výrazné omezení dopravy s rozsáhlými objízdnými trasami této části Jižní spojky, navíc v předvánočním čase, kdy provoz na komunikacích každoročně velmi zintenzivní,“ uvedl první místostarosta Zdeněk Kovářík (ODS). „Věřím, že extrémní pracovní nasazení v době kdy to počasí dovolí, umožní splnit aspoň plánované termíny jednotlivých uzávěr. Nezbývá než požádat obyvatele na objízdných trasách, cestující MHD a řidiče o toleranci a odpuštění.“

Stavební práce na sjízdných/nájezdových rampách zahrnují odfrézování dosavadní konstrukce vozovky v tloušťce 100 mm, provedení sanace podkladních vrstev s opětovnou pokládkou nového povrchu o stejné tloušťce a nové vodorovné dopravní značení. Uzavírky jsou rozděleny podle jednotlivých ramp v tomto harmonogramu:
• rampa Jižní spojka – Chodovská (26. 11. – 4. 12. 2020)
• rampa Jižní spojka – V Podzámčí (30. 11. – 4. 12. 2020)
• rampa Jižní spojka – Modřanská (12. 12. – 17. 12. 2020)
Řidičům jedoucím od Zahradního města přinesou následující dopravní omezení:

Od 26. 11. do 4. 12. 2020 kompletní uzávěra rampy Jižní spojka – Chodovská s objízdnou trasou:
směr Brno: Jižní spojka – 5. května
směr Spořilov: buď Jižní spojka – 5. května – Spořilovská, anebo Jižní spojka – křížení 5. května – Hlavní
směr Městský okruh: Chodovská – Spořilovská – Türkova – 5. května
Od 30. 11. do 4. 12. 2020 uzávěra rampy Jižní spojka – V Podzámčí:
• objízdná trasa pro sjezd z Jižní spojky do ulice V Podzámčí, ve směru na Barrandovský most:
Modřanská (Exit Modřany/Braník) - ulice Ke Krči – Branická – sjezd dle potřeby do ulice Na Strži nebo V Podzámčí
• objízdná trasa pro nájezd na Jižní spojku z ulice V Podzámčí ve směru na Barrandovský most (platí stejně tak pro ulici Na Strži):
V Podzámčí směr východ – Budějovická směr jih – Jižní spojka

Od 12. 12. 2020 do 17. 12. 2020 uzávěra rampy Jižní spojka – Modřanská. Objízdná trasa bude vyznačena obousměrně:
směr Brno a Hradec Králové: z ul. Modřanská do ulice Ke Krči – Branická – Sulická a zpět na Jižní spojku.
směr Modřanská: sjezdovou rampou V Podzámčí dále Branická ulice – Ke Krči a na Modřanskou.
„Vzhledem k velmi nepříjemným objízdným trasám se nabízí otázka, zda by nebylo možné realizovat opravy rampy na Chodovskou a zejména rampy na Modřanskou, která napojuje Prahu 12, po částech, po jednotlivých jízdních pruzích s převáděním dopravy,“ uvedl dále místostarosta Kovářík. „Pomohlo by to v orientaci řidičům a ulevilo obyvatelům zejména v Braníku a na Spořilově, kteří budou v předvánočním čase zatížení nadměrnou dopravou.“

Mapky uzavřených ramp najdete v našem předchozím článku na odkazu ZDE .

Zveřejněno: 27.11.2020 – Vít Drbal