Obědy pro seniory jsou zajištěny i v době nouzového stavu

Od 25. března 2020 jsou v městské části Praha 4 v rámci prevence před koronavirem kompletně zavřeny i všechny jídelny pro seniory, kam do té doby docházeli obědvat každý všední den. Jedná se o další z řady preventivních opatření, které Ústav sociálních služeb Praha 4 (ÚSS4) v době této mimořádné situace zavedl. Senioři ale bez oběda rozhodně nezůstali, právě naopak.

Momentálně mají zajištění oběda mnohem pohodlnější a hlavně je aktuální způsob vůči této ohrožené skupině obyvatel mnohem bezpečnější. ÚSS4, který obědy zajišťuje, jim je dodává přímo do bytu, aby senioři mohli minimalizovat vycházení ven.

Toto opatření se týká zhruba 150 uživatelů služeb Ústavu sociálních služeb Praha4. Některým uživatelům donáší obědy domů přímo pečovatelky ÚSS4, ale drtivé většině uživatelů je roznášejí dobrovolníci. V posledních týdnech ústav navázal spolupráci i se studenty sociálních oborů, kteří mají na základě vládního opatření stanovenu povinnost vypomáhat v sociálních službách.

Kromě 150 obědů distribuovaných uživatelů služeb ÚSS4 zajišťuje ústav ještě dovoz obědů svými auty v rámci terénní pečovatelské služby. Tuto formu služeb využívá denně zhruba dalších 450 uživatelů. Pro tuto formu služby je zřízeno osm rozvozových tras v rámci území celé Prahy 4.

Další zájemci o donášku či dovoz obědů se mohou hlásit. Ústav sociálních služeb Praha 4 zřídil po dobu nouzového stavu dočasný okrsek pečovatelské služby, který má na starosti zajištění hotových obědů či zajištění nákupů, léků pouze po dobu koronavirové epidemie.

Senioři mohou každý všední den mezi 8:30 – 17:30 kontaktovat sociální pracovnice ÚSS4, na telefonním čísle 773 791 408, kde volajícímu poradí, jak se zorientovat v této době, pomohou nastavit potřebné služby, případně propojí s psycholožkou či dobrovolníkem, se kterým si mohou telefonicky popovídat.

Více na www.uss4.cz

Zveřejněno: 06.04.2020 – Vít Drbal   |   Aktualizováno: 06.04.2020 – Vít Drbal