Na vrchu Kapitol byla vysazena růžově kvetoucí alej. MČ Praha 4 pro ni hledá jméno

MČ Praha 4 v uplynulých dnech vysadila na vrchu Kapitol v pražské Michli do starého ovocného sadu celkem 55 nových ovocných stromů. V souladu s klimatickou politikou města došlo k dosazení dožívajícího historického sadu tradičními druhy peckovin (jde zejména různé druhy jedlých třešní) a malvic (hrušně, jeřáby), ale i k výsadbě zcela nové reprezentativní aleje napříč svahem z 23 exemplářů sytě růžově kvetoucích třešních chloupkatých (varieta Accolade). Na snímcích z 2. a 3. prosince 2021 je zachycena výsadba, kterou si přišel prohlédnout i radní Tomáš Hrdinka (ANO 2011).

„Ta by se měla brzy stát zdaleka viditelným krajinným prvkem, a to nejen na jaře, ale kvůli sytě červeným listům i na podzim,“ říká k nové aleji Tomáš Hrdinka (ANO 2011), radní pro životní prostředí a místní Agendu 21, který její vznik na tomto reprezentativním místě inicioval, a ke které se dokonce vyjadřovali i památkáři.

Pro MČ Praha 4 jde již o několikátou takto významnou výsadbu ovocných dřevin v posledních dvou letech. Loni byla například dosazena Třešňovka na Spořilově, letos pak Třešňovka v Braníku. Ta si stejně jako v jiných případech v souvislosti s výsadbou požádala o grantovou podporu z Národního programu životní prostředí, byť tato investici kryje jen z menší části.

„Rád bych v souvislosti s výsadbou vyzval obyvatele Prahy 4, aby se s námi podělili o nápady, jak novou alej pojmenovat. Naším záměrem je dostat tuto alej i do běžných map. Své návrhy můžete radnici sdělit ideálně prostřednictvím platformy PinCity,“ doplnil radní Hrdinka.

Projekt dosadby sadu najdete na: https://praha4.pincity.cz/projekty/90 .

Malou reportáž PrahaTV z výsadby najdete na odkazu ZDE a větší fotogalerii pak na odkazu ZDE .

Aktualizováno: 08.12.2021 – Vít Drbal