Michelská prodejna Kaufland nově zavádí zpětný odběr PET lahví a plechovek

Zákazníci vybraných prodejen řetězců Kaufland a Lidl po celé České republice si mohou v rámci pilotního projektu vyzkoušet budoucí zálohování PET lahví a plechovek. V Praze 4 se to od 23. února 2023 týká prodejny Kaufland v Michli.

„Vítám tento projekt, který doplní naši síť kontejnerů na třídění kovového odpadu. Zájem našich obyvatel o třídění kovového odpadu včetně nápojových plechovek je totiž tak velký, že je jakákoliv nabídka ze strany soukromého sektoru velmi ceněná a žádoucí,“ okomentoval pilotní projekt radní Prahy 4 pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO 2011).

Zákazníci v michelském Kauflandu od nynějška za vrácené obaly obdrží slevové kupony na různé sortimentní skupiny, jež budou moci následně uplatnit při svém nákupu. Kaufland spolu s Lidlem chce pomocí unikátního pilotního projektu motivačně podpořit myšlenku zavedení zálohového systému v České republice a zvýšit povědomí o možnostech udržitelného přístupu k životnímu prostředí.

„Jak ukazuje praxe ze zahraničí, dobře nastavený systém zálohování chrání nejen životní prostředí před odpadky, ale efektivně zpracovává odpadovou surovinu k dalšímu užití. Tento společný projekt má za cíl dát zákazníkům možnost si systém zpětného odběru PET lahví a plechovek vyzkoušet před jeho samotným spuštěním v budoucnu v České republice,“ uvedla tisková mluvčí společnosti Kaufland Renata Maierl.

Funkčním zálohovým systémem na PET lahve a plechovky v současnosti disponuje již celkem třináct evropských zemí včetně Slovenska. V České republice nyní Ministerstvo životního prostředí připravuje návrh zákona o zálohách, který by měl využití dnešního odpadu jako cenného surovinového zdroje zakotvit do právního řádu a legislativně umožnit plošné zálohování PET lahví, plechovek i dalších typů obalů.

Podle náměstka ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) chce ministerstvo návrh zákona předložit vládě do konce letošního roku. „Jako zásadní vnímám otevřený přístup celé společnosti a snahu dělat aktivní krok v cíleném nakládání s odpady domácností. Ministerstvo připraví návrh tak, aby všichni účastníci stávajícího systému našli svou roli a zároveň abychom postupně snižovali znečištění životního prostředí. Na příkladu Slovenska můžeme vidět, že úplně vymizely plechovky a PET láhve ve volné přírodě,“ uvedl náměstek Hladík.

Projekt zpětného odboru lahví a plechovek vychází z mezinárodní strategie REset Plastic obchodní skupiny Schwarz, jíž jsou Kaufland i Lidl součástí.

Další foto v malé fotogalerii na odkazu ZDE .

Aktualizováno: 27.02.2023 – Vít Drbal