Měření kvality ovzduší na školách pokračuje i v letošním roce

Na dvou základních školách v Praze 4, nově v Základní škole Školní v Braníku a nadále v Základní škole Filosofská na Sídlišti Novodvorská, pokračuje úspěšný projekt měření imisí, který městská část Praha 4 odstartovala na konci roku 2021. Školy byly vybaveny moderními meteostanicemi a senzory kvality ovzduší s cílem žákům i široké veřejnosti názorně ukázat, jaký vzduch dýchají, naučit je kritické práci se statistickými daty a poukázat na místní rozdíly zatížení imisemi v Praze 4. Projekt je realizován v rámci místní Agendy 21.

V městském prostředí, především s rostoucí intenzitou automobilové dopravy, se neustále zvyšuje počet osob s respiračními potížemi. Právě ti jsou na sníženou kvalitu vzduchu velmi citliví a například prachové částice PM2,5 (maximální velikost pevné částice činí 2,5 mikronu), mohou v důsledku způsobit i případnou smrt. Podle Světové zdravotnické organizace je jen v Česku takových úmrtí spojených s prachovou zátěží a na ni vázanými karcinogeny ročně přes 10 tisíc. Školní meteostanice měří množství prachových částic PM (prachové částice velikostních frakcí 1-10 µm) a výskyt NO2, CO a O3 (přízemní ozon).

„S ohledem na tyto skutečnosti jsem rád, že se prostředky na pokračování monitoringu kvality ovzduší podařilo v rozpočtu udržet i letos. Nejen že se žáci dozvědí více o prostředí, ve kterém žijí, ale zároveň si osvojí jednoduché statistické postupy a způsoby kritického hodnocení delších časových řad při vzájemném srovnání výsledků mezi oběma školami a profesionálními daty ze stanice ČHMÚ v Praze-Libuši,” vysvětlil radní pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO 2011). „Jsem sám zvědavý, zda se ukáží nějaké rozdíly pramenící z odlišné výškové polohy obou stanic.“

Stanice v ZŠ Školní ležící v nivě Vltavy a měla by statisticky vykázat více inverzních dní a zhoršených imisních situací, než stanice v ZŠ Filosofská, která je situována na vyvýšené plošině nad Vltavou.
Data ze stanic pak najdete například zde: Školní - kvalita ovzduší | meteo a Filozofská - kvalita ovzduší | meteo nebo jako widgety pod čarou pod obrázkem dole (pozn. red. - jen se chvíli načítají, tak vydržte).

„Pokud vás zajímají přesná data, navštivte platformu PinCity. Na ní získáte ostrá data z obou stanic, a můžete se tak rozhodnout, zda si podle aktuální imisní situace půjdete třeba zaběhat, nebo s delším pobytem venku počkáte na lepší povětrnostní situaci,“ uzavřel radní Hrdinka.

Další info třeba v reportáži PrahaTV na odkazu ZDE .

Měření kvality ovzduší na školách pokračuje i v letošním roce
2x ilustrační foto meteostanice a plynového senzoru

ZŠ Filosofská - meteo:

ZŠ Školní - meteo:

ZŠ Filosofská - prach a plyny:

ZŠ Školní - prach a plyny:

Aktualizováno: 01.03.2024 – Vít Drbal