Koupaliště Lhotka je pro veřejnost uzavřeno


Přírodní koupaliště Lhotka je pro veřejnost uzavřeno. Hygienická stanice hlavního města Prahy potvrdila podezření na výskyt cerkárií a jimi způsobované onemocnění a koupání zde zakázala pro všechny skupiny obyvatel. Rozhodnutí platí do doby, než provozovatel odstraní závadu, která k uzavření biotopového koupaliště vedla.

Cerkáriová dermatitida je nepříjemné onemocnění, které se projevuje alergickou vyrážkou s intenzivním svěděním. Léčba podle informací hygienické stanice spočívá v užívání lokálních i celkových antihistaminik. Svědění trvá přibližně pět dní, poté ustupuje.

Cerkáriová dermatitida je způsobená cizopasníkem, jehož přenašečem je vodní ptactvo a hostitelem vodní šneci. Výskytu cerkárií nelze zabránit a nesouvisí s čistotou vody na koupališti, která je z hlediska běžně sledovaných parametrů a průhlednosti hodnocena dlouhodobě výborně (viz ZDE).

Aktuálně probíhají na koupališti intenzívní práce směřující k odstranění vodních plžů, jejichž výskyt je pro další výskyt cerkáriové dermatitidy zásadní. V období od 10. 7. do 15. 7. 2023 bude provedeno další testování na výskyt cerkárií a podle výsledku vás budeme informovat o termínu znovuotevření, případně o ukončení sezóny.

Rozhodnutí Hygienická stanice hlavního města Prahy o uzavření koupaliště je ZDE .

Fakta:

Hygienická stanice hlavního města Prahy vydala zákaz koupání na koupališti – biotopu Lhotka na základě pozitivního nálezu cerkárií. Zárodek tohoto parazita je do vod obvykle zavlečen vodním ptactvem, které je zároveň jeho definitivním hostitelem. Ptačí schistosomy využívají ke svému vývoji vodní plže jako mezihostitele. Cerkárie uvolněné z mezihostitele mohou pak penetrovat do kůže člověka (který se stává náhodným hostitelem), kde pak postupně hynou, přičemž probíhá imunitní reakce projevující se svědivou vyrážkou, zvanou cerkáriová dermatitida.

Výskyt cerkárií v konkrétní lokalitě závisí zejména na přítomnosti nakažených plžů.

Univerzální metoda, řešící výskyt cerkárií v koupacích nádržích není dosud nalezena, řešení se tak odvíjí od konkrétních, místních podmínek.

Ve spolupráci s Hygienickou stanicí a odborníky z oboru parazitologie je aktuálně na koupališti Lhotka aplikovaná metoda sběru mezihostitelů. Zároveň jsou konzultovány další možné cesty odstranění cerkárií.

Návštěvníci koupaliště – biotopu Lhotka jsou dlouhodobě zvyklí na vysokou kvalitu vody ke koupání, která je pravidelně testovaná akreditovanou laboratoří. I v letošním roce věnoval provozovatel koupaliště přípravě sezóny i maximální pozornost, což prokazují i zjištěné výsledky testování.

Další informace na www.koupaliste-lhotka.cz

Kachna s káčaty v prostřední nádrži biotopu 21. června 2018.




Aktualizováno: 28.06.2023 – Vít Drbal
Vytisknout