Jak více využít Tyršův vrch a Bohdalec pro rekreaci

Městská část Praha 4 chce více využít zalesněné kopce Tyršův vrch a Bohdalec pro rekreaci obyvatel. A nejen svých. Kopce jsou totiž zároveň součástí území Prahy 10. Dosud byly využívané spíše sporadicky, a to kvůli obtížné přístupnosti a prostupnosti. To by se mohlo změnit. Radnice Prahy 4 se proto spojila s odborníky a studenty z Ústavu zahradní a krajinářské architektury Mendelovy univerzity v Lednici, aby stav lokality posoudili a navrhli reálné možnosti jejího využití. Návrh má být hotový v březnu příštího roku.
Tyršův vrch a Bohdalec - Zdroj: mapy.cz

„Tyršův vrch zasahuje většinově do Prahy 4, Bohdalec do Prahy 10. Jsou ve správě hlavního města a dohromady představují šestnáct a půl hektaru lesa uprostřed metropole. To je obrovský potenciál. Byla by škoda neposoudit možnosti jeho rekreačního využití,“ zdůraznil Patrik Opa (ODS), radní pro územní rozvoj.

„Odborníci z Mendelovy univerzity budou posuzovat nejen aktuální stav obou kopců, ale také možnosti zvýšení přístupnosti a prostupnosti území, propojení obou lokalit a jejich spojení s Botičem a Jezerkou do zelené osy. Zamyslí se také nad zatraktivněním prostoru pro pasivní i aktivní trávení volného času,“ uvedl Tomáš Hrdinka (ANO), radní pro životní prostředí a agendu MA 21.

Koncepční studie, kterou má mít Prahy 4 k dispozici na jaře příštího roku, by rovněž měla odpovědět na otázku, jaké možnosti využití nabízejí oba kopce pro chodce, běžce a cyklisty, a vyřešit, kde bude možné zřídit pobytové louky nebo například postavit na Bohdalci kvalitní vyhlídku.

“Přispět k oživení obou kopců bude moci také veřejnost. Na jaře příštího roku plánujeme uspořádat k tomuto tématu online anketu a také procházku s komentářem autorů koncepční studie,” doplnil Petr Kučera (TOP 09), předseda Komise místní Agendy 21.

Projekt bude vznikat ve spolupráci se sousední městskou částí Praha 10 a správcem lesních ploch na obou pahorcích, tedy Lesy hlavního města Prahy. Praha 4 ale počítá i se zapojením všech dalších subjektů z této lokality, jako jsou například provozovatelé sportovních zařízení nebo České dráhy, majitel hlavních pozemků v okolí železniční trati.

Lesy Bohdalec a Tyršův vrch nejsou historickými lesy s kontinuálním zalesněním. Do 19. století byla oblast Tyršova vrchu pokryta ovocnými sady, nacházely se zde i malé kamenolomy. Zalesnění obou kopců se uskutečnilo na počátku 20. století. Až do roku 1930 tvořil Tyršův vrch se sousedním Bohdalcem jeden vrch nazývaný Sychrov. Ten byl ale kvůli stavbě železniční trati rozdělen takzvaným bohdaleckým zářezem.

Zveřejněno: 13.11.2020 – Vít Drbal