Výstavu Záhadné pouto najdete do půli června v parku Na Jezerce

Výstava Záhadné pouto vznikla k výročí 30 let od znovuobnovení diplomatických vztahů mezi tehdejším Československem a Státem Izrael. Na panelech pod širým nebem vizualizuje ono záhadné a hluboké pouto, které již po staletí mezi českým a židovským národem existuje.

Putovní výstavu můžete navštívit až do 17. června 2022 v parku Na Jezerce hned u divadla.

Jednotlivé panely, kterých je tucet, znázorňují různé historické milníky, které tento vztah definovaly. Seznamují diváka s méně známými fakty, jako například, že se český jazyk objevil již v hebrejských rukopisech v 10. století nebo že se Karel IV. nechal při vytvoření Prahy inspirovat městem Jeruzalémem. Závěrem se pak návštěvník dozví, jak proběhlo znovuobnovení diplomatických vztahů po sametové revoluci.

Námět a texty panelů vytvořil diplomat a hebraista Dr. Robert Řehák. Text je doplněn poutavými ilustracemi studentů Západočeské univerzity v Plzni, Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, pod vedením známé výtvarnice a ilustrátorky Renáty Fučíkové. Texty jsou v českém a anglickém jazyce.

V poločase expozice si ji přišla prohlédnout i J.E. velvyslankyně Státu Izrael v ČR paní Anna Azari,
kterou za nepříliš vlídného počasí v úterý 7. června 2022 doprovázel
místostarosta pro kulturu a majetek Michal Hroza (TOP 09).

Více obrázků z výstavy najdete v malé fotogalerii na odkazu ZDE .

Aktualizováno: 08.06.2022 – Vít Drbal