Volný pohyb osob: co se může a co je zakázáno


Vláda ČR ve čtvrtek zrušila zákaz volného pohybu osob a současně změnila pravidla pohybu lidí na veřejnosti. Změna platí už ode dneška. Přinášíme přehled toho, co nově platí, a co je ještě zakázáno.

uvolnovani-2.-vlna-1-724x1024.jpgSňatky a registrovaná partnerství mohou být uzavírána za přítomnosti nejvýše deset osob, mezi něž se vedle snoubenců počítají svědci, oddávající, matrikář a čtyři další osoby. O pořízení případného záznamu ze svátečního dne se tak i nadále musí postarat některý ze svatebčanů.

Největší povolená účast na bohoslužbě - dohromady to může být až patnáct lidí.

V dalších případech platí limit deseti osob, dosud to byly dvě osoby (nebo členové jedné domácnosti) a zachovávání odstupu od jiných osob 2 metry.

Skupinky na veřejnosti mají nadále zachovávat od jiných osob odstup nejméně dva metry. Tímto způsobem mohou trénovat i profesionální sportovci a scházet se spolky.

Vláda nově definovala podmínky pro sportování na venkovních sportovištích, v parcích, v přírodě a na jiných veřejně přístupných místech

Vláda dále umožnila konzumaci nápojů a potravin na veřejnosti v místě jejich prodeje, a to v nezbytně nutných případech pro potřeby nezbytného občerstvení, jedná-li se o potraviny určené k bezprostřední konzumaci. I nadále platí povinnost vzdálit se od výdejního okénka nejméně 10 metrů.

Stručné shrnutí nařízení Vlády ČR:
  • ve veřejném prostoru skupinky nejvýše 10 osob, odstup od jiných nejméně dva metry,
  • konzumace potravin a nápojů na veřejnosti v místě prodeje je možná v případech nutné potřeby,
  • sportování venku a v přírodě se může účastnit nejvýše 10 osob, odstup od jiných nejméně dva metry,
  • svatby se účastní 10 lidí včetně matrikáře a oddávajícího,
  • bohoslužby se může účastnit až 15 lidí, i zde platí dvoumetrový odstup,
  • profesionální sportovci mohou trénovat bez roušky a maximálně v 10 lidech.
Detailně se na podmínky omezující volný pohyb osob můžete podívat na odkazu ZDE .
Kliknutím na horní obrázek se pak dostanete na: Doporučení MZ ČR k uvolnění opatření od 27. 4. 2020Harmonogram uvolňování podnikatelských a dalších činností a opatření ve školách a školských zařízeních si pak můžete prohlédnout na odkazu po rozkliknutí obrázku níže. A jen upozornění, tento harmonogram může být dle vývoje epidemiologické situace dále upravován (stav podle zdroje k 23. 4. 2020 - 23:01 - pozn. red.).

uvolneni-schema-podnikatele-zivnostnici-23042020

PDF soubor ze spodního obrázku pak najdete ZDE .

Zveřejněno: 24.04.2020 – Vít Drbal   |   Aktualizováno: 25.04.2020 – Vít Drbal
Vytisknout