Vláda razantně zpřísnila podmínky pro pohyb a pobyt na veřejnosti bez ochranných pomůcek


Vláda České republiky svými usneseními č. 247 a 249 ze středy 18. března 2020 zakázala pohyb a pobyt na veřejnosti bez ochranných pomůcek. Seniorům nad 65 let pak vyhradila přednostní čas pro jejich nákupy. Obě nařízení vstupily v platnost od 19. března 2020od 00:00 hod. Doba a podmínky pro přednostní seniorské nákupy (doprovod a další skupiny osob) byla k úterý 24. března 2020 opět aktualizována.

V usnesení č. 247 Vláda ČR zakazuje v bodě I. s účinností od 19. března 2020 od 00:00 hod. všem osobám pohyb a pobyt na všech místech mimo bydliště, bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa) jako je respirátor, rouška, ústenka, šátek, šál nebo jiné prostředky, které brání šíření kapének.
Plný text usnesení najdete na odkazu ZDE (dokument PDF).

V usnesení č. 282 Vláda ČR zakazuje s účinností od 25. března 2020 všem osobám přítomnost v maloobchodních prodejnách potravin potravin, hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží s plochou více než 500 m2, v čase mezi 8:00 hod. až 10:00 hod., a to s výjimkou:
  • osob starších 65 let věku,  včetně zajištění nezbytného doprovodu,
  • osob, které jsou držiteli průkazu ZTP/P, starší 50 let, včetně zajištění nezbytného doprovodu,
  • zaměstnanců nebo osob v obdobném poměru zařízení poskytujících pečovatelskou službu,
  • majitelů a zaměstnanců provozovatele prodejny nebo osob v obdobném poměru.
Dále vláda v usnesení nařizuje všem podnikatelům provozujícím maloobchodní prodejnu potravin, hygienického zboží, kosmetiky nebo jiného drogistického zboží, s prodejní plochou nepřesahující 500m2, aby při prodeji v této prodejně upřednostnili osoby starší 65 let věku a osoby, které jsou držiteli průkazu ZTP/P, starší 50 let.
Plný text usnesení  č. 282 najdete na odkazu ZDE , přílohu pak ZDE .
Doposud ohledně nákupů seniorů a dalších platilo toto a krátce předtím toto .

Tímto usnesením v podstatě vláda seniorům a dalším zmíněným osobám vyhrazuje v uvedený čas z epidemiologického hlediska příznivější podmínky pro jejich nákupy potravin a některého dalšího zboží. V žádném případě to ale neznamená, že by zmíněná věková skupina a další nemohli nakupovat v uvedených prodejnách i v jiném čase po celou dobu jejich otevření.

V Praze doposud platilo ohledně používání ochranných pomůcek nařízení primátora hl. m. Prahy ze dne 17. března 2020 – viz náš předchozí článek na odkazu ZDE .
Zveřejněno: 18.03.2020 – Vít Drbal   |   Aktualizováno: 20.03.2020 – Vít Drbal
Vytisknout