Velký Den zdraví 2018 v KC Novodvorská

Městská část Praha 4 připravila na sobotu 20. října 2018 „Velký Den Zdraví“, který v sobě spojil prevenci, zábavu, osvětu a vzdělávání široké veřejnosti. Poslední den z cyklu 4+1 Den zdraví, který se konal v Kulturním centru Novodvorská, nabídl návštěvníkům bohatý program – od vyšetření odborným lékařským personálem, přes přednášky o prevenci a workshopy, po cvičení a doprovodný program pro děti.

„Potěšila nás vysoká účast na všech pěti Dnech zdraví. Je zřejmé, že lidé z Prahy 4 na své zdraví opravdu myslí. Věřím, že spousta lidí si vzala informace o prevenci k srdci a dozvěděla se i nové informace, které jim třeba prodlouží život. V několika případech byl dokonce zjištěn vážný zdravotní stav návštěvníků a byla jim doporučena návštěva jejich lékaře.“ uvedla místostarostka MČ Praha 4 Mgr. Iva Kotvová.

Odborné lékařské vyšetření bylo zaměřeno na melanom - rakovinu kůže a u dvou případů byl skutečně odhalen superficiálně se šířící melanom. Prevenci nádorových onemocnění se také věnoval stánek Ligy proti rakovině nebo stánek Loono, kde probíhal celodenní workshop, jak správně vyšetřovat prsa a varlata a odhalit tak rakovinu včas. Kuřákům byla nabídnuta možnost absolvovat měření CO2 ve vydechovaném vzduchu a dozvědět se informace o prevenci kouření. Zájemci si mohli nechat u stánku Hygienické stanice hl. m. Prahy podrobnou analýzu těla či pleti a pro odlehčení zde byly připraveny „alkobrýle“ simulující účinky alkoholu či test správného mytí rukou.

Program doplnily čtyři přednášky – „Strava a genetika v širších souvislostech“, „Děti online aneb zdravé užívání internetu“, „Pohybem ke zdraví“ a „Jak na první pomoc“. Další zajímavou částí programu byl workshop „Baby motýlí masáže“ zaměřený na miminka a jejich maminky.

Největším lákadlem pro děti byla prohlídka sanitky s kurzem první pomoci, bosá stezka anebo workshop výroby zdravých svačinek. Sportovně naladěné děti si zkusily ukázkovou lekci sebeobrany Krav Magy či jógy (lekce byly otevřeny jak pro děti, tak pro dospělé). Ostatní děti se zapojily do loutkové dílny divadla Zvoneček, které v rámci Velkého Dne zdraví uvedlo představení Ferda Mravenec a jeho kamarádi.

Tato akce se konala pod záštitou radního hl. m. Prahy pro oblast zdravotnictví a bydlení Ing. Radka Lacka a Mgr. Ivy Kotvové, místostarostky MČ Praha 4. Akce se konala v rámci MA 21 a byla spolufinancována z rozpočtu MHMP.

Zveřejněno: 31.10.2018 – webmaster Roman Rogner
Vytisknout