Vánoční stromek do popelnice ani do kontejneru nepatří, kam tedy s ním?


Pokud je popelnice (nádoba na odpad) volně přístupná (typicky většina sídlišť - tedy není v domě nebo na dvorku či ve vnitrobloku), stromek se umisťuje vedle ní.

Na svátek Tří králů se podle tradice má odstrojit stromeček a uklidit vánoční dekorace. Ať už byl živý nebo umělý, do běžné popelnice či do kontejneru na směsný odpad však nepatří ani jeden z nich. Jak ho tedy správně zlikvidovat?

Stromky obecně do popelnic (kontejnerů) nepatří! Především proto, že by výrazně snížily jejich kapacitu.

Pokud je nádoba na odpad (popelnice, kotejner na směsný odopad) volně přístupná (typicky většina sídlišť), tedy není v domě nebo na dvorku či ve vnitrobloku, stromek se umisťuje vedle ní.

Pokud přístupná není (typicky rodinné domy – zde se „nepočítá“ vynesení nádoby před svozem) je potřeba stromek odnést k nejbližším barevným kontejnerům na tříděný odpad.

Umělý stromek ale nepatří ani na jedno z výše uvedených míst. Je tedy nutné ho zavézt do sběrného dvora.

Vysloužilé vánoční stromky nepatří ani do lesa. Zapomenuté ozdoby a dekorace mohou totiž znamenat nebezpečí pro divoká zvířata.

Lidé by měli stromky vyhazovat nejlépe těsně před odvozem komunálního odpadu, aby se nehromadily dlouho v prostoru u popelnic (kontejnerů). Pravidelné odvozy stromečků probíhají celý leden a únor.

Více podrobností nejen o stromečcích, ale i o svozu odpadů najdete v článku na odkazu ZDE (nebo letáku ZDE).

Co s vánočním stromkem, když doslouží?

Aktualizováno: 29.12.2021 – Vít Drbal
Vytisknout