V pražské MHD budou zavedeny prázdninové jízdní řády

V důsledku mimořádných opatření postupně zaváděných Vládou ČR v souvislosti s bojem proti šíření koronaviru Covid-19 klesá v těchto dnech počet cestujících, kteří využívají pražskou MHD. O téměř polovinu se propadl počet přepravených cestujících po zavedení karantény. Paralelně s tím, jak klesá počet cestujících v pražské MHD, naopak roste počet zaměstnanců DPP i dalších dopravců, kterým byla nařízena povinná karanténa.

Jenom DPP má ke čtvrtku 18. března 2020 v karanténě více než 100 zaměstnanců. Proto DPP, MHMP a ROPID na nezbytně dlouhou dobu zavádí prázdninový jízdní řád také v provozu metra i tramvají. Od příštího týdne budou mírně prodlouženy intervaly ve špičkách pracovních dnů, dopoledne, a kvůli minimální obsazenosti vozidel od tohoto víkendu také o pozdních večerech a v noci.

I přes tato opatření bude pražská MHD poskytovat dostatečnou kapacitu umožňující pohodlné cestování a dodržování bezpečné vzdálenosti mezi cestujícími.

Metro
Od čtvrtka 18. března 2020 již na všech linkách metra platí prázdninový jízdní řád, což znamená prodloužení intervalů o 1-2 minuty. I tak ale DPP předpokládá dostatečnou kapacitní rezervu, díky které by si mohl každý v dopravním prostředku pohodlně sednout.

Tramvaje
Od pondělí 23. března 2020 bude na všech tramvajových linkách také nasazen prázdninový jízdní řád, což v praxi znamená prodloužení intervalů ve špičkách i během dopoledního období všedních dnů o 2 minuty (ve špičkách z 8 na 10 minut, dopoledne z 10 na 12 minut). U páteřních linek č. 9, 17 a 22 bude interval ve špičkách upraven ze 4 na 5 minut a dopoledne z 5 na 6 minut. Oproti běžnému prázdninovému provozu budou jezdit také linky č. 4 a 21.

Večerní a noční doprava

Vzhledem k velmi výraznému poklesu poptávky hlavně ve večerním a nočním provozu bude od pátku 20. března 2020 dočasně provoz o víkendových nocích stejný jako ve všední dny, tedy intervaly u tramvají (91 až 99) a páteřních autobusových linek (904, 905, 910, 911, 912 a 915) zůstanou na 30 minutách. Podobně jako u doplňkových denních autobusových linek bude také provoz doplňkových tramvajových linek č. 2, 8, 12, 13 a 15 od pondělí 23. března ukončen již kolem 22:30.

Autobusy

Provoz autobusů zůstává stejný jako dosud, čili jsou v pracovních dnech mírně prodlouženy intervaly na nejčastěji jezdících linkách, u vybraných městských linek je provoz ukončen již ve 22:30, zároveň nejsou v provozu školní linky ani školní spoje na příměstských linkách. Od soboty 21. března 2020 bude dále prodloužen interval u letištních linek č. 100 a 119 vzhledem k omezenému provozu Letiště Václava Havla Praha.

Vlaky
Provoz vlaků zatím zůstává bez omezení kromě městské linky S49 (Roztoky u Prahy – Praha-Hostivař), která nevyjela již od středy 18. března. Je možné, že s ohledem na výrazný pokles počtu cestujících dojde v následujících dnech ke snížení kapacity i na dalších vlakových linkách, nicméně všechny případné úpravy je nutné koordinovat se Středočeským krajem.

I nadále jsou v platnosti všechna dosavadní preventivní opatření pro minimalizaci rizika nákazy v MHD
, tedy povinnost otevírat v zastávkách všechny dveře vozů, vyhrazení prostoru předních dveří autobusů pouze pro řidiče, vypnuté systémy uzavřené cirkulace vnitřního vzduchu ve vozidlech, a také zvýšená dezinfekce dopravních prostředků. I nadále mají cestující povinnost vstupovat do dopravních prostředků a do prostoru stanic metra se zakrytým nosem i ústy pomocí respirátoru, roušky, šátku, šály či jiné tkaniny.

Pro nákup jízdenek
doporučujeme cestujícím využít aplikaci PID Lítačka nebo bezkontaktní terminály, případně si jízdenky zajistit předem v jízdenkovém automatu, či e-shopu. Pro vyhledání aktuálního spoje doporučuje DPP kromě webových stránek DPP www.dpp používat aplikaci PID Lítačka nebo portál www.idos.cz .

Vývoj obratu cestujících v metru.jpg

Zdroj: TZ - ROPID, MHMP a DPP (upraveno, aktualizováno a kráceno)

Aktualizováno: 19.03.2020 – Vít Drbal