V Praze 4 proběhne výstava o českých Romech „Zaniklý svět“

V MČ Praha 4 bude ve dnech 8. až 10. června k vidění výstava s názvem „Zaniklý svět“, kterou připravil Výbor pro odškodnění romského holocaustu (VPORH). Prostřednictvím vzácných dobových fotografií a archiválií představuje život Romů a Sintů v českých zemích v době před jejich vězněním a likvidací v nacistických koncentračních táborech.

Více než 600 let dlouhá historie Romů a Sintůčeských zemích byla radikálně přerušena nacistickou okupací a následným systematickým vyhlazováním těchto etnik v koncentračních táborech. Výstava „Zaniklý svět“ ukazuje nejen vzácné archivní fotografie českých Romů a Sintů, ale prezentuje i kopie historických archiválií týkajících se romského holokaustu.

Jedním z cílů projektu, nad kterým převzal záštitu starosta MČ Praha 4 Petr Štěpánek, je i podpora vládnímu rozhodnutí učinit místo skonu obětí bývalého „cikánského tábora“ u obce Lety u Písku důstojným pietním místem vzpomínky na oběti romského holokaustu.

Součástí projektu putovní výstavy jsou i přednášky na školách, v jejichž rámci se žákům blíže představují zvyky a tradice Romů, jejich život a kultura. Přednášky a besedy moderuje pan Čeněk Růžička, předseda VPORH.

Putovní výstava „Zaniklý svět“ bude v Praze 4 k vidění nejprve ve dnech 8. a 9. června na Budějovické u zastávky autobusu u ulice Olbrachtova a 10. června se následně výstava přesune na multikulturní festival Kaleidoskop, který pořádá Praha 4 v parku Na Pankráci.