Světový den dárců kostní dřeně ve Vestci u Prahy


Deset minut může zachránit život člověka! Český registr dárců krvetvorných buněk IKEM se pod tímto heslem pokusí nabrat do svého registru až 1.000 nových dárců kostní dřeně.

Chce tak zvýšit naději pro 50 smrtelně nemocných Čechů, kteří v současnosti svého dárce nemají. Největší nábor dárců pro 50 smrtelně nemocných v Česku se i s velkým doprovodným programem uskuteční na Světový den dárců kostní dřeně v sobotu 21. září od 11 do 21 hodin, resp. 23 hodin ve Vestci u Prahy.

Pro zájemce je vstup do registru zcela jednoduchý. Musí splňovat vstupní podmínky, vyplní dotazník a přímo na místě pod dohledem pracovníka IKEM provede stěr slin v dutině ústní. Zájemce věnuje cca 10 minut svého času, které ale mohou zachránit lidský život.

Jedním z dětí, které na svého dárce čekají, je také 13letý Matěj Kučera, mladý fotbalista. Do Vestce proto přijedou i zástupci Fotbalové asociace ČR, charitativní zápas ve fotbale na místě podpoří reprezentační trenér Jaroslav Šilhavý. Bez nároku na honorář zahraje skupina Support Lesbiens, jejíž všichni členové jsou zapsáni jako dárci kostní dřeně v registru IKEM. Svoji techniku ukáží složky IZS a další.

Podmínky vstupu do registru dárců:
  • věk od 18 do 40 let věku
  • hmotnost více než 50 kg
  • výborný zdravotní stav
  • bez trvalé medikace a léčby (výjimkou je antikoncepce)
  • veřejné zdravotní pojištění platné v ČR

kostní dřeň
Zveřejněno: 20.09.2019 – Vít Drbal
Vytisknout