Starostka Irena Michalcová blahopřála k narozeninám čestnému občanu Jaroslavu Němečkovi

Narozeniny oslavil v únoru ilustrátor, výtvarník a sochař Jaroslav Němeček, tvůrce slavného Čtylístku. Hodně zdraví a další tvůrčí úspěchy mu v redakci Čtyřlístku popřála starostka Irena Michalcová (ANO 2011).

Jaroslav Němeček se narodil 20. února 1944 v Praze. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze, od roku 1965 pracuje na volné noze. Z počátku ilustroval plastické pohádkové knížky, leporela a omalovánky, první obrázkový seriál nakreslil pro Mateřídoušku. V roce 1969 nakreslil a napsal první číslo legendárního Čtyřlístku, který vychází dodnes a stal se tak nejdéle vycházejícím českým dětským komiksem.

Ve své tvorbě se Jaroslav Němeček věnoval také keramice, díla vystavoval po celé Evropě. Pro dolnorakouské město Retz vytvořil kašnu a sochu sv. Margarety, s německými egyptology spolupracuje na vytváření replik hrobek egyptských králů a královen. Stará se také o malé stádo huculských koní a snaží se, aby byl zachován jejich genofond.

V roce 2007 byl na mezinárodním Komiksfestu uveden do komiksové Síně slávy

Zveřejněno: 19.02.2021 – Vít Drbal