Slavnostní odhalení pamětní desky Tomáše Holého

Nejznámější dětský filmový herec Tomáš Holý má od čtvrtku 10. června 2021  v Praze 4 pamětní desku. Její umístění na domě, kde Tomáš Holý prožil většinu svého života, inicioval jeho kamarád Ota Kars, který je rovněž autorem knihy Jmenuju se Tomáš a grafického románu V hlavní roli Tomáš Holý. Pamětní desku i dnešní vzpomínkovou akci na Tomáše Holého podpořila městská část Praha 4.

Nejznámější dětský filmový herec Tomáš Holý má od dneška v Praze 4 pamětní desku. Její umístění na domě, kde Tomáš Holý prožil většinu svého života, inicioval jeho kamarád Ota Kars, který je rovněž autorem knihy Jmenuju se Tomáš a grafického románu V hlavní roli Tomáš Holý. Pamětní desku i dnešní vzpomínkovou akci na Tomáše Holého podpořila městská část Praha 4.

Tomáš Holý, jeden z nejslavnějších československých dětských herců se do povědomí veřejnosti dostal především filmem Jak vytrhnout velrybě stoličku režisérky Aleny Poledňákové a jeho pokračováním Jak dostat tatínka do polepšovny. Už předtím se však objevil ve snímku Marečku, podejte mi pero! A ve filmu Ať žijí duchové. Mezi další jeho filmy patřilo například Setkání v červenci nebo Za trnkovým keřem.

Z vlastního rozhodnutí však v herecké kariéře nepokračoval a další role odmítal. Svých dvaadvacátých narozenin se nedožil, tragicky zemřel ve voze, který sám řídil.

S Prahou 4 byl Tomáš Holý spojen téměř celý život. Ve dvou letech se s rodiči přestěhoval do Nuslí a i po rozvodu rodičů a odchodu otce tam zůstal se svou matkou. Do konce života tak byla jeho adresou ulice Petra Rezka 3.

„Pro nás z Prahy 4 je důležité, že Tomáš Holý byl s naší městkou částí spojen téměř celý svůj život. Pamětní desku, která jednoho z našich nejoblíbenějších mladých herců připomíná, jsme proto s radostí podpořili. Za své filmové dílo si Tomáš Holý jistě zaslouží pamětní místo, kam na něj budou lidé moci chodit vzpomínat,“ uvedl místostarosta pro kulturu a majetek Michal Hroza (TOP 09).

Více o Tomáši Holém najdete na webu: https://www.tomasholy.net

Malá fotogalerie