Seniorská obálka může pomoci v případě nouze


MČ Praha 4 se jako první v Praze zapojila do celorepublikového projektu Seniorská obálka, který má být pomocníkem v krizových situacích. Záštitu za MČ Praha 4 převzal Josef Svoboda, místostarosta pro rodinnou a sociální politiku. Obálka je určena především starším osobám, které žijí osamoceně.

Při její přípravě spolupracovala řada odborníků z Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, Záchranné služby Jihomoravského kraje a dalších. Jedná se o tiskopis, do kterého si senioři vyplní podle důležitosti údaje o svém zdravotním stavu.

Vyplňování se řídí principem semaforu, nejdůležitější informace jsou červeně, doporučené údaje žlutě a méně závazná data zeleně. Záleží na samotných seniorech, které údaje vyplní, ale čím více informací například o lécích, hospitalizaci nebo alergiích bude vyplněno, tím obálka lépe poslouží. Součástí formuláře je také seznam kontaktů na blízké osoby. Pokyny pro vyplnění najdete ZDE nebo níže na stránce (soubor PDF ke stažení).

Vyplněný tiskopis se doporučuje umístit na viditelné místo, buď na ledničku, nebo vnitřní stranu vchodových dveří. Obálka pak poslouží ve chvíli, kdy senior potřebuje rychlou pomoc zdravotníků, policistů či hasičů. (Ti jsou instruováni tak, že se zaměří výhradně na dvě výše uvedená místa, tj. nebudou hledat obálku na jiných místech bytu.)
Zkratka I. C. E., kterou je obálka označena, je mezinárodní zkratkou z anglického In Case of Emergency, což znamená použít v případě nouze.

Pokud máte o obálku zájem, tiskopis je k dispozici jako soubor PDF na odkazu ZDE (a také po kliknutí na jeho obrázek zde níže na stránce), případně je možno od 9. září 2019 vyzvednout kompletní Seniorskou obálku
na Informačním centru Úřadu MČ Praha 4, Antala Staška 2059/80b,
popř. na dalších informačních centrech MČ Praha.


Senior si musí vyzvednout Seniorskou obálku osobně, její vydání je podmíněno trvalým bydlištěm v MČ Praha 4 (na základě kontroly OP) a věkem 63 let a více let. Obálku si mohou vyzvednout rovněž osoby s průkazem ZTP s trvalým bydlištěm v MČ Praha 4.

Pokyny
ice pokyny

Formulář (má dvě stránky)
ice formulář

Aktualizováno: 09.09.2019 – Vít Drbal
Vytisknout