Praha 4 zváží účast v projektu na autonomní elektrobus

Výbor pro energetické úspory Zastupitelstva městské části Praha 4 jednomyslně podpořil účast městské části Praha 4 v celoevropském projektu vývoje autonomního elektrobusu (tzn. elektrobusu bez řidiče), který bude provozován na veřejné komunikaci.

„Včerejší řádné zasedání výboru posunulo Prahu 4 mezi nejprogresivnější města a městské části v Evropské unii,“ uvedl předseda výboru Ivo Vaněk (STAN – Tučňák). „V praxi to znamená, že oficiálně požádáme 45 členů projektového týmu CityMobil, který autonomní elektrobus vyvíjí již 8 let, aby nás přizval do fáze CityMobil3. Praha 4 se potom bude moci podílet na vývoji zcela nového městského dopravního prostředku, od něhož se očekává výrazné zvýšení bezpečnosti, efektivity a flexibility veřejné dopravy.“Autonomní elektrobus

Začátkem června letošního roku proběhla ve španělském San Sebastianu závěrečná konference projektové části CityMobil2, které se za městskou část zúčastnil předseda Výboru pro energetické úspory a zastupitel Ivo Vaněk. Závěrem konference pronesl zástupce eurokomisaře pro vědu Patrick Mercier Handyside, že se jedná o unikátní projekt pro celý svět, a hlavní koordinátor projektu, italský profesor Adriano Alessandrini, že nepochybuje o zapojení Prahy 4 do projektu v jeho 3. fázi.

„První jízda elektrobusu bez řidiče v Praze se dá očekávat v příštím roce, kdy se plánuje spuštění do provozu,“ dodává Ivo Vaněk.

Zapojení městské části do projektu podporuje náměstek ministra dopravy Mgr. Kamil Rudolecký, ředitel Ředitelství služby dopravní policie, plk. Ing. Tomáš Lerch, ředitel Thomayerovy nemocnice Doc. MUDr. Zdeněk Beneš, CSc., ředitel zdravotnického zařízení IKEM MUDr. Aleš Herman, Ph.D., ředitel útvaru výzkumu a vývoje Vojenského opravárenského závodu Šenov u Nového Jičína Ing. Pavel Mikunda, a moho dalších organizací a institucí.