Praha 4 odstartovala jedinečný sportovní projekt pro malé školáky

Čtyřka sportuje – sportujeme s trenéry, tak se jmenuje pilotní projekt, který odstartovala městská část Praha 4 ve spolupráci se sportovními oddíly a základními školami. Jeho pilotní fáze, do které se nyní zapojí první ročníky pěti základních škol, potrvá do konce února příštího roku. Už teď se ale plánuje jeho prodloužení a rozšíření počtu zúčastněných škol.

Čtyřka sportuje – sportujeme s trenéryOd října letošního roku jsou do projektu zapojeny ZŠ Jílovská, Na Chodovci, Bítovská, Kavčí hory a Ohradní, jejichž děti v prvních ročnících se v rámci projektu postupně seznámí pod dohledem profesionálních trenérů s pěti sporty: fotbalem, atletikou, gymnastikou, florbalem a softballem (baseballem).

„Už když jsem byla poprvé seznámena s myšlenkou a obsahem tohoto projektu, tak jsem jím byla nadšena. Jsem ráda, že stejné nadšení sdílejí i moji kolegové, a že se tak i díky tomu podařilo vše dotáhnout k úspěšnému startu,“ prohlásila starostka Prahy 4 Irena Michalcová (ANO 2011), která má v Radě MČ Praha 4 na starost školství a spolu s ostatními představiteli radnice i zástupci zapojených oddílů se zúčastnila slavnostního odstartování projektu v ZŠ Bítovská.

„Projekt je jedinečný úzkou spolupráce radnice a škol se sportovními oddíly, jež disponují velmi zkušenými trenéry, kteří se dětem z Prahy 4 běžně věnují, a naše školáky proto dobře znají. Nesvěřujeme tedy naše malé sportovce nějaké zprostředkovatelské firmě, která by pak pro nás vše organizovala, ale plynule navazujeme na dosavadní výbornou spolupráci,“ zdůraznil radní Prahy 4 Jaroslav Míth (ODS), do jehož gesce spadá sport.

Projekt podle radnice, zapojených škol i oddílů přispěje ke zpestření, rozšíření a profesionalizaci hodin tělesné výchovy v prvních ročnících základních škol. Jednotlivé sporty, vždy pod vedením kvalitních trenérů, se na jednotlivých školách budou po měsíci střídat.

„Chceme děti získat pro sport, pomoci k jejich zdravému vývoji, ale také je vést ke slušnému chování,“ popsal cíle projektu Karel Dvořáček z AFK Slavoj Podolí.

Kromě jeho fotbalového oddílu se do projektu zapojili odborníci z Bohemians Praha (florbal), Eagles Praha (softball a baseball), Vodních staveb Praha Zelený pruh (gymnastika) a z atletického spolku SK DNF na čele s mistrem světa v triatlonu Martinem Dvořákem.

Financování projektu zajišťuje městská část Praha 4. „Věřím, že projekt pomůže objevit malé sportovní talenty, které se budou moct v oddílech dále rozvíjet, ale že hlavně podpoří zdravý pohyb dětí,“ uzavřel 1. místostarosta Prahy 4 Zdeněk Kovářík (ODS), který má ve své kompetenci finance městské části.

Další foto ze zahájení projektu najdete v malé fotogalerii na odkazu ZDE .

Čtyřka sportuje – sportujeme s trenéry

Aktualizováno: 05.10.2021 – Vít Drbal